FOTO: Výsledkom medzinárodnej konferencie o Karolovi Kuzmánym bude zborník o jeho živote a diele

História
0 /

Popredný predstaviteľ slovenského národného a kultúrneho života 19. storočia Karol Kuzmány bol témou medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa konala vo štvrtok v Banskej Bystrici. Poskytla ucelený obraz o jeho živote a odkaze. TASR o tom informovala Martina Saktorová, manažérka Stredoslovenského múzea (SSM) Banskej Bystrici.

Konferenciu usporiadalo SSM v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela a evanjelickou cirkvou augsburského vyznania na Slovensku. Uskutočnila sa pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera a nadviazala na medzinárodnú vedeckú konferenciu Štefan Moyzes, ktorú SSM usporiadalo v roku 2017. Výsledkom konferencie bude zborník o živote a diele Kuzmányho, ktorá má vyjsť v budúcom roku.

„Život, dielo i osobnosť Kuzmányho poskytujú mimoriadny priestor a možnosti na zamyslenie sa nielen o našich dejinách, kultúre či vzdelanosti. Jeho význam je pre nás navždy aj v tom, že spolu so Štefanom Moyzesom dokázali spájať ľudí, formovať spolupatričnosť národa a ukazovať cestu v neľahkých časoch. Dnes, v čase zásadnej krízy hodnôt i rozčesnutia spoločnosti vo viacerých ohľadoch, sú pre nás také vzory a ich odkaz nasledovaniahodné,“

uviedol Marcel Pecník, riaditeľ SSM.

Karol Kuzmány bol spisovateľ, evanjelický farár a prvý podpredseda Matice slovenskej. Už od detských čias bol spätý s Banskou Bystricou, žil tam takmer 20 rokov.

Okrem pôsobenia v cirkvi, v slovenskom národnom hnutí či literárno – publicistickej oblasti spoznali návštevníci i genealógiu rodiny Kuzmányovcov, jeho vzťah s Jozefom Miloslavom Hurbanom, politickú elitu vo Zvolenskej stolici pred rokom 1848 a aj inú stranu menej známeho života jedného z najvýznamnejších slovenských dejateľov.

Zdroj: (TASR), Foto: SSM a ilustračné