FOTO: Tretí deň na EYOF 2022 – úspechy našich športovcov, dobrovoľníci zaberajú, Slováci bývajú s Čechmi

ŠPORT
1 /

Streda na EYOF 2022 v Banskej Bystrici priniesla pre Slovensko prvú bronzovú medailu z plávania. Na športové zápolenia tretieho dňa sme sa pozreli naším fotoobjektívom, oceňujeme prácu dobrovoľníkov a všimli sme si, že výpravy Slovenska a Česka bývajú spolu na Tajovského ulici.

Slovenský bronz v plaveckom bazéne

Slovensko získalo na EYOF 2022 prvú medailu. Zaslúžil sa o ňu náš mladý plavec Samuel Košťál. V stredajšom finále na 200 m motýlik finišoval na bronzovej priečke v osobnom rekorde 2:02,84 minúty. Srdečne gratulujeme!

Úspešní boli aj ďalší slovenskí športovci. Tenistka Renáta Jamrichová sa suverénne prebojovala do štvrťfinále dvojhry. Pätnásťročná Trnavčanka v 2. kole v pozícii nasadenej jednotky deklasovala Švajčiarku Kristynu Paulovú 6:0 a 6:0.

Jamrichová sa súčasne dostala medzi najlepšiu osmičku aj v mixe. Spolu s Danielom Balaščákom vyradili v 2. kole izraelskú dvojicu Ilan London Menache, Mayaan Laronová 7:6 a 6:1.

Darilo sa aj džudistke Terézii Vanekovej, ktorá zvíťazila v prvom kole kategórie do 57 kg. Portugalčanku Raquel Brasovú zdolala na wazari. Našim talentovaným športovcom držíme ďalej palce, aby sa im darilo a ešte rozšírili slovenskú medailovú zbierku. Všetky aktuálne výsledky športových súťaží na EYOF 2022 sú na www.eyof2022.com. Jednotlivé disciplíny môžete sledovať online live stream na https://eoctv.org/live/ alebo v športovom vysielaní RTVS.

Renáta Jamrichová

Renáta Jamrichová

Banskobystrický primátor na športoviskách EYOF

V stredu navštívil primátor mesta a prezident organizačného výboru EYOF Ján Nosko Športový park EYOF, v ktorom spolu s bývalým džudistom Richardom Rašim sledovali tenis a bedminton, vychutnali si aj zápolenie mladých športovcov v jude.

Zároveň videli plavcov rozcvičovať sa v rozplavbovom bazéne. Výkony dievčat a chlapcov, ktorí súťažili priamo na plavárni si pozreli vo FAN zóne na veľkoplošnej obrazovke v areáli na Štiavničkách. Zavítali aj na Štadión SNP, na ktorom atléti súťažili v trojskoku, hode diskom či v behoch na 200 a 1 500 metrov. Obaja ocenili  perfektné výkony súťažiacich.

„Nevynechali sme ani návštevu cateringového stanu, ktorý funguje 24 hodín denne a je v ňom zabezpečené kompletné stravovanie pre účastníkov formou bufetu od raňajok až po večeru. Ide o najväčšiu dočasnú jedáleň v celej Európe. Ďakujem tímu, ktorý sa príkladne stará o našich hostí, poskytuje im profesionálny servis a obsluhu. Svoje čaro mala aj oddychová zóna, v ktorej trávia čas mladí športovci vtedy, keď práve nie sú na športoviskách a nebojujú o umiestnenie sa na stupňoch víťazov. Verím, že je to pre nich príjemné miesto pokoja a relaxu,“

uviedol Ján Nosko.

Popoludní  primátor Nosko povzbudzoval mladých športovcov na banskobystrickom zimnom štadióne, ktorý sa premenil na gymnastickú halu. Vo viacboji sa predstavili slovenské dievčatá, medzi nimi aj rodená Banskobystričanka Ema Bažíková.

„Naše gymnastické nádeje predviedli skvelé výkony a silná bola aj podpora z tribún. Podvečer som sa presunul do Slovenskej Ľupče, kde sme mali možnosť pozrieť si volejbalový zápas medzi Slovenskom a Talianskom. Deň som zakončil v Badíne, kde si aktuálne merali sily basketbalisti z Chorvátska a Turecka. Veľmi ma teší, že Banskobystričania, ale aj ľudia z okolitých miest a obcí žijú naplno športom. Fanúšikovia na zaplnených tribúnach povzbudzujú mladé talenty a dotvárajú výbornú atmosféru. Ďakujem vám, že ste EYOF-u otvorili svoje srdce i náruč. Som na vás hrdý,“

dodal Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Bez dobrovoľníkov by to nešlo

Možno nie sú hlavnými aktérmi Európskeho olympijského festivalu, ale EYOF by bez nich jednoducho nebolo nemožné zorganizovať. Reč je o dobrovoľníkoch, ktorí pod Urpín zavítali takmer z celého Slovenska. Ich dobrovoľnícka činnosť je neoddeliteľnou súčasťou všetkých veľkých športových podujatí.

Registrácia dobrovoľníkov na EYOF 2022 sa začala už od marca tohto roka. Na Európsky olympijský festival mládeže napokon zavítalo vyše tisíc dobrovoľníkov. Po absolvovaní rôznych školení sú počas tohto týždňa plnohodnotnou podporou najväčšieho multišportového podujatia na Slovensku.

Každý uchádzač z radov dobrovoľníkov mal na výber 16 oblastí, v ktorých sú aktuálne nápomocní od uvítania hostí, cez catering, pomoc priamo na športoviskách, pri asistencii olympijským delegáciám, pri bezpečnosti, transfere, ubytovaní, účasti na ceremoniáloch až po administratívnu či mediálnu činnosť.

Hlavou každej dobrovoľníckej oblasti je tzv. supervízor, ktorý má na starosti chod a funkčnosť celej jeho skupiny. Jedným zo supervízorov je aj Peter Bendik, ktorý má na starosti oblasť médií a PR komunikácie:

„Na EYOF som sa prihlásil najskôr ako dobrovoľník, chcel som pomôcť počas tohto veľkého podujatia. Z oddelenia dobrovoľníkov som dostal ponuku na post supervízora. Ja osobne som  bol v Banskej Bystrici už týždeň pred začiatkom festivalu, no niektorí kolegovia sú tu aj dlhšie. Definitívne by sa mali všetky veci uzavrieť až v polovici augusta.“

V rámci dobrovoľníckej činnosti sú na EYOF rôzne oblasti, v ktorých sú dobrovoľníci nápomocní, či už samotným športovcom, médiám, členom výprav alebo aj fanúšikom. Dobrovoľníčka Viktória prišla na EYOF z Ružomberka. Pomáha v oblasti ubytovania a v Banskej Bystrici bola už týždeň pred začiatkom podujatia.

„Do Banskej Bystrice som ako dobrovoľníčka v oblasti ubytovania prišla už v pondelok pred začiatkom festivalu. Pomáhala som s prípravou postelí a izieb pre športovcov. Počas súťažného týždňa je mojou hlavnou úlohou práca na infodesku v ubytovacích zariadeniach. Najčastejšie pomáhame športovcom s orientáciou, či už v budove, alebo v rámci dopravy na športoviská. Takisto sa staráme o dopĺňanie hygienických potrieb a riešime problémy, ktoré vzniknú v izbách,“ 

uviedla rodáčka z Liptova.

Ďalšou dôležitou súčasťou je aj infraštruktúra športovísk. V tejto oblasti pomáha dobrovoľníčka Zdenka, pre ktorú je EYOF prvou podobnou skúsenosťou. „ Na toto podujatie som prišla najmä z dôvodu, že mám veľmi rada šport. Ďalej tu chcem takisto nadviazať nové kamarátstva, spoznať nových ľudí. Takisto je toto podujatie aj veľkou zábavou a dobrovoľníci si odtiaľto môžu odniesť mnoho zážitkov,“

prezradila dobrovoľníčka Zdenka, ktorej hlavnou úlohou je kontrola reklamných panelov, plagátov či iných vizuálnych chýb na športoviskách.

„Na každom športovom podujatí sú dobrovoľníci neoddeliteľnou súčasťou a EYOF 2022 nie je výnimkou. Sú vždy poruke a ochotný pomôcť v situáciách, keď sú športovci, tréneri, či fanúšikovia bezradní. Na každom mieste a v každej oblasti sú veľmi potrební a dôležití. A v neposlednom rade, oni dávajú podujatiam pozitívnu energiu a stmeľujú celý kolektív,“ 

dodal k dobrovoľníckej činnosti Bendik.

Na EYOF 2022 sa podieľa svojou činnosťou cez tisíc dobrovoľníkov v 16. rôznych oblastiach. Dobrovoľníci prišli do Banskej Bystrice z rôznych kútov Slovenska. Pestrá je aj veková štruktúra, nájdeme tu ľudí od 16 až do 76 rokov. Okrem Slovákov sa na chode podujatia podieľajú aj dobrovoľníci zo zahraničia. Všetci spolu, každý ako jedna súčasť, tvoria skladačku menom EYOF 2022, ktorého partnermi sú aj DENNÍK ŠPORT a RTVS.

Slovenská a česká výprava bývajú spolu na Tajovského ulici

Na 16. letný EYOF 2022 do Banskej Bystrice a okolia zavítali športovci zo 48 európskych krajín. Niektoré výpravy sú ubytované priamo v Banskej Bystrici, iné zasa našli svoj domov vo Zvolene.  Mladí Slováci zdieľajú spoločné ubytovanie s reprezentantmi susednej Českej republiky.

Ľahko rozoznateľní

Takmer všetky výpravy sa hrdo prezentujú aj navonok. Pri prechádzke Banskou Bystricou, ale aj Zvolenom návštevníci aj miestni ľahko identifikujú, kde je ktorá výprava ubytovaná. Okná či balkóny ubytovacích zariadení zdobia národné vlajky jednotlivých účastníckych krajín.

V interiéroch takisto nie je náročné zistiť, na ktorom poschodí je kto ubytovaný. Chodby aj dvere miestností sú oblepené vlajkami či motivačnými citátmi.

Česko-slovenský dom

Výpravy Slovákov a Čechov sú ubytované spoločne na Tajovského ulici v Banskej Bystrici, len kúsok od Šport parku EYOF.  Medzi jednotlivými výpravami vládne pokojná a priateľská atmosféra. Mladí športovci nadväzujú nové priateľstvá a kontakty.

Reprezentant Slovenska v cyklistike Samuel Fedor je spokojný s podmienkami, v ktorých sú mladí olympionici ubytovaní.

Izby sú dosť veľké a moderné, sme ubytovaní po dvoch, takže je to v poriadku. Slováci a Česi bývame v jednej budove a vychádzame spolu v pohode.“

Pochvaľujú si aj Česi

Spoločne so slovenskou výpravou obýva rovnakú ubytovňu aj tá česká. Aj keď mladí športovci trávia väčšinu času na štadiónoch, ubytovanie pod Urpínom si pochvaľujú.

„Naše české poschodie máme pekne pripravené, spolu tam trávime voľný čas pri stolnom tenise či spoločenských hrách. Keď sme sem prišli, izby boli pekne nechystané, sú trošku menšie, ale dá sa to zvládnuť. Celkovo je EYOF veľmi pekne zorganizovaný,“ 

vyjadrila sa česká atlétka Eliška Koletová. Okrem domácej a českej výpravy sú spolu ubytované aj ďalšie účastnícke krajiny.

Rozpis jednotlivých športov s výsledkami nájdete na www.eyof2022.com. Celkový program FAN zóny je na https://eyof2022.com/sprievodne-akcie/.

Zdroj: EYOF, mesto BB a (tom) , Foto: Marek Rakovský a FB