FOTO: Septembrový GymnAFest vol. 3 – Deň na plné obrátky

KULTÚRA
0 /

Počas tretej edície GymnAFest-u sa tento gymnaziálny festival skutočnil na parkovisku v zadnom nádvorí baru „U Francúza – Jazz Klub“, ktorý spravuje náš francúzsky priateľ Guillaume Papillon. My sme urobili malý foto – video návrat k tejto zaujímavej akcii.

GymnAFest organizuje Alliance Française v Banskej Bystrici. Opiera sa o súťaž „Spievam po francúzsky“ a každý rok odhaľuje mladé talenty zo Slovenska, ale takisto z Česka, Maďarska a Poľska.

Avšak namiesto toho, že tam môžu spievať iba jednu pieseň po francúzsky, na tomto podujatí existuje možnosť si zaspievať a zahrať viac skladieb, pričom platí pravidlo „aspoň 50 % po francúzsky“, čo dáva priestor aj interpretácii v iných jazykoch.

Princípom GymnAFestu je, že dohľad nad organizáciou a koordináciu má na starosti naša Alliance Française a všetko ostatné si organizujú gymnazisti sami. Vytvoria si plagát podujatia, spievajú, hrajú na hudobné nástroje, fotia, natáčajú videozáznam, pripravia pódium a spolu s Thomasom Laurentom, riaditeľom AF, uvažujú o čo najlepšom možnom programe.Takisto asistujú pripríprave lahodných palaciniek na francúzsky spôsob kočujúcemu kuchárovi  Françoisovi Bouilletovi (Frantovi),

povedal pre náš portál Tomáš Márton, prezident Alliance Française.

Priamy vstup v Regine RTVS:

Tento rok sa všetko uskutočnilo v exteriéri pod holým nebom. Viac ako 500 ľudí voľne prichádzalo a odchádzalo, zatiaľ čo sa skupiny menili na pódiu. Najmladšia speváčka mala 12 rokov a pochádza zo Zvolena.

Na záver dňa dve skupiny vo svetle reflektorov roztancovali publikum (hudobníkov, vyučujúcich, rodičov, priateľov, blízkych AF). Najskôr to bola skupina The Moods a potom Sushiside, ktorá združuje niekoľkých študentov z bilingválneho gymnázia J.G. Tajovského v Banskej Bystrici.

Posledná pieseň skupiny Sushiside:

Tento ročník bol ozvláštnený aj prítomnosťou J. E. Christopha Léonziho, francúzskeho veľvyslanca na Slovensku a Thibauta Triqueneauxa, atašé pre vzdelávaciu spoluprácu, ale tiež všetkých francúzskych lektorov z našej krajiny.

Aftermovie :

Do videnia priatelia opäť nabudúce!

Zdroj: Rebeka Špitálová , Foto: Samuel Sopko