FOTO: Po piatkovom tréningu pilotov sľubuje SIAF 2019 v sobotu a nedeľu perfektný zážitok

SPRÁVY
0 /

Na Letisku Sliač je už všetko pripravené na sobotu a nedeľu, kedy sa tu uskutoční veľká medzinárodná letecká show SIAF 2019. V piatok sme mali možnosť sledovať tréning akrobatických pilotov, ktorí počas víkendu predvedú divákom vrchol svojho leteckého umenia.

Diváci uvidia na Sliači skvelé letové ukážky

Ako sa už stalo dobrou tradíciou, MLD SIAF prinášajú návštevníkom i tento rok bohatý program pre veľkých i malých fanúšikov letectva. Okrem zábavy, dobrého jedla a pitia si určite na svoje prídu aj leteckí nadšenci, odborníci, novinári, lovci leteckých fotografií – no jednoducho všetci, ktorí nezaváhajú a v dňoch 3. a 4. augusta navštívia Leteckú základňu na Sliači.

Výkonný riaditeľ MLD SIAF Ivan Hůlek uviedol:

„Na podujatí sa predstavia účastníci z 13 európskych krajín. Tohtoročný SIAF  ponúkne 23 letových ukážok vo vzduchu a 21 kusov leteckej techniky na zemi. Z tých vrcholných ukážok na zemi by som chcel vyzdvihnúť najmä Apache útočník vrtuľník AH-64 americkej armády, ktorý sme tu ešte nemali. Bude tu aj lietadlo včasnej výstrahy a riadenia operácií Awacs E-3 A Sentry.“

V piatok krátko popoludní sme mohli na letisku Sliač sledovať veľkolepý prílet Awacsu. Najskôr urobil obrat nad Banskou Bystricou, čo pri nízkom lete a riadnom hluku vyvolalo zaslúženú pozornosť viacerých Bystričanov, ktorí si nenechali ujsť príležitosť vidieť na oblohe amerického obra. Ten potom mäkko pristál na sliačskej letiskovej dráhe. Návštevníci SIAF, pre ktorých to bude jedna z leteckých lahôdok, si môžu AWACS pozrieť zblízka na vlastné oči.

Vo vzduchu sa návštevníkom podujatia predvedú akrobatické vetrone, Očovskí bačovia, vírniky slovenskej výroby, ale aj historické lietadlá. Vo svojej premiére sa predstaví špička sólovej akrobacie – grécky Zeus Demo Team a poľský Tiger Demo Team s lietadlami F-16C Block 52+. Francúzi predvedú majstrovstvo pilotáže na lietadle Alpha Jet. Na sliačskom letisku sa po dvojročnej prestávke opäť predvedie aj talianska akrobatická skupina Frecce Tricolori so svojimi lietadlami MB339.

Fenomenálna talianska akrobatická formácia 11 pilotov, ktorých vedie Gaetano Farrina, ukázala svoje umenie už na piatkovom tréningu pred zrakmi novinárov. Z toho, čo dokážu Frecce Tricolori vo vzduchu, občas naskakuje husia koža. Akrobatická skupina talianskeho vojenského letectva vznikla v roku 1961, sídli na základni Rivolto neďaleko mesta Udine

Na SIAF sa predstavia aj majstri sólovej akrobacie Martin Šonka a Zoltán Veres a uskutočnia sa tiež dynamické ukážky lietadiel Spitfire a JAK 3 U.

Frecce Tricolori na SIAF 2019

O nezabudnuteľnú šou sa tento rok postará letecká akrobatická skupina talianskych armádnych vzdušných síl Frecce Tricolori. Krátka ukážka z dnešného nácviku. ?? Aeronautica Militare—An unforgettable show will be done this year by the aerobatic group of the Italian Army Air Force Frecce Tricolori. A short demonstration of today's practice. ??

Uverejnil používateľ SIAF – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest, Sliac Piatok 2. augusta 2019

Slovenskí piloti na SIAF

Veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Ľubomír Svoboda upozornil na predstavenie našich vzdušných síl:

„S bohatým letovým programom s novými typmi lietadiel a vrtuľníkov sa predstavia aj slovenské vzdušné sily. Máme tu 15 kusov leteckej techniky, ktorá bude na statickej ukážke a dynamických ukážkach. Okrem toho tu na letisku máme aj pozemnú techniku ako vzdušných síl, tak pozemných síl. Piloti si pripravili niekoľko zaujímavých leteckých vystúpení. Predvedú aj tzv. renegát čiže pomoc lietadlu, ktoré môže byť v núdzi alebo je podozrivé, rovnako aj jeho privedenie na pristátie, kde sa ho ujmú pozemné pohotovostné jednotky.“

Organizačné pokyny pre návštevníkov

Lístky pre tých návštevníkov, ktorí si ich nestihli zabezpečiť v predpredaji, sa po oba letecké dni začnú predávať na vstupných bránach už od 7:00 hod.  Letisko sa otvára o 8:00 hod. a  letový program štartuje už tradične o 10:00 hod.

Organizátori zároveň na Facebooku spustili skupinu https://www.facebook.com/groups/cestujemnasiaf/,  kde sa môžu kamaráti, susedia či známi z rovnakých miest vzájomne dohodnúť na zdieľanej jazde autom. Parkovať môžu návštevníci na viacerých záchytných parkoviskách v smere od Zvolena aj Banskej Bystrice, rovnako ako po minulé roky budú môcť využiť zdarma aj kyvadlovú prepravu.

Generálny riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa hovorí:

„Premávať bude špeciálna autobusová linka SIAF z Banskej Bystrice aj Zvolena. Harmonogram odchodov autobusov nájdu návštevníci na internetovej stránke podujatia. Chcel by som upozorniť účastníkov, aby vyrazili skôr. Očakávame dosť veľkú účasť, cesty majú svoju kapacitu a priepustnosť je daná, tak aby nevznikali zápchy a nestalo sa to, že nestihnú úvod programu.“

Medzinárodné letecké dni sa snažia byť aj ekologické a ohľaduplné k prírode. V nápojových zónach sa bude čapovať pivo či nealko do zálohovaných pohárov. Čo sa týka predpovede počasia, meteorológovia hlásia na obidva dni pre Sliač polooblačno s teplotami do 25 °C, iba v sobotu môže byť miestami zamračené s prehánkami, čo však nemôže ohroziť uskutočnenie podujatia.

Program SIAF 2019 na obidva letecké dni nájdete na www.siaf.sk.

Zdroj: (tom) a SIAF, Foto: Marek Rakovský a redakčné