FOTO: Mestský park žil argentínskym tangom

KULTÚRA
2 /

Prvý promenádny koncert Banskobystrického kultúrneho leta 2018 v Mestskom parku patril argentínskemu tangu. V programe „Milonga v parku“ vystúpilo viacero umelcov.

Milonga v parku

Postupne sa predstavia akordeonisti z banskobystrickej Akadémie umení Ján Gonda  a Tomáš Valiček v rytme tanga.   Návštevníci promenádneho koncertu mohli vidieť aj  tanečné ukážky, ktoré predviedli tanečníčky a tanečníci Tango Club Banská Bystrica a Tanečná škola Janette Fáberovej.

Na záver to bola bratislavská kapela Porque Tango so speváčkou Angélicou Rimoldi z Argentíny. Ak sa niekto obliekol do farieb argentínskeho tanga, bol v hre o zaujímavé ceny.

Argentínske tango

Je hudobný a tanečný štýl, ktorý pochádza z druhej polovice 19. storočia z dvoch veľkých prístavov oblasti Río de la Plata – Buenos Aires (Argentína) a Montevideo (Uruguaj). Tango pravdepodobne vzniklo zmiešaním ľudovej hudby mnohých európskych krajín – od prisťahovalcov z Talianska, Ruska, Nemecka, Španielska či Poľska a hudby miestnych kreolov, černochov a indiánov.

Vyznačuje sa vášňou, ale i nostalgiou a melanchóliou, zvukovú osobitosť mu dodáva hudobný nástroj bandoneón. Medzi jeho významné osobnosti patria spevák a skladateľ Carlos Gardel, skladateľ Mariano Mores, umelci Osvaldo Pugliese a Astor Piazzolla. Medzi najznámejšie orchestre možno zaradiť (podľa mena umeleckého šéfa): Lomuto, D’Arienzo, Di Sarli, Di Paulo, Canaro, Firpo, Pugliese, Piazzolla, ďalej Color Tango, Gotan Project, Bajo Fondo a ďalšie.

V dnešnej dobe je tango rozšírené takmer po celom svete. Má rôzne formy, napr. koncerty tangových kapiel, tanečné alebo divadelné predstavenia alebo vystúpenia profesionálnych aj amatérskych tanečných párov, tanečné lekcie a kurzy pre verejnosť a tanečné večery – milongy.

Iba pre zaujímavosť, takto sa tancovalo argentínske tango hromadne v Budapešti:

A takto tancujú argentínske tango profesionálni tanečníci:

 

 

 

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová