FOTO: Mammacentrum v Banskej Bystrici oslavuje desiate narodeniny

Zdravie
0 /

Banskobystrické Mammacentrum sv. Agáty, ktoré sa zaoberá diagnostikou a liečbou nádorových a iných ochorení prsníka, oslavuje okrúhle narodeniny. Od jeho vzniku už uplynulo desať rokov.

Desať rokov mammacentra

Za ten čas v špecializovanom centre uskutočnili vyše 100 tisíc diagnostických vyšetrení, 5 000 operácií, z čoho bolo 2700 onkologických. Zároveň preinvestovali viac ako 40 tisíc eur do nového prístrojového vybavenia a vrátili sebavedomie mnohým ženám. V stredu podvečer svoje výročie mammacentrum oslávilo sv. omšou, požehnaním centra a v rámci slávnostnej recepcie ocenilo 11 zdravotníkov, ktorí v ňom pracujú od začiatku.

Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici pred desiatimi rokmi založilo banskobystrické biskupstvo katolíckej cirkvi a o svoje prvé pacientky sa pracovisko začalo starať od 1. decembra 2009. Bolo vtedy vôbec prvou špecializovanou nemocnicou na diagnostiku a liečbu nádorov prsníka na Slovensku. V roku 2011 sa stalo súčasťou siete polikliník  ProCare.

„Keď sa mammacentrum otváralo, jeho cieľom bolo poskytnúť pacientkam komplexnú špecializovanú starostlivosť na jednom mieste – od diagnostiky cez chirurgické zákroky až po onkologickú liečbu. Pod jednou strechou ponúkame medziodborovú zdravotnú starostlivosť v oblasti rádiodiagnostiky, onkológie, anestéziológie, onkochirurgie, psychológie, plastickej chirurgie a patológie,“

vysvetľuje riaditeľka Mammacentra sv. Agáty Svet zdravia Banská Bystrica Mária Hronská.

Ďalej podotýka, že za desať rokov ich fungovania sa centrum významne posunulo. Stalo sa mamografickým skríningovým pracoviskom odporúčaným odbornou pracovnou skupinou rezortu zdravotníctva a tiež ako jediné centrum na Slovensku získalo plnohodnotné členstvo v medzinárodnej organizácii špecializovaných prsníkových centier SenoNetwork.

„Ročne dnes uskutočníme asi 20-tisíc diagnostických vyšetrení a od roku 2011 narástol i priemerný počet vykonaných operácií z 350 na 700 za rok, z čoho je 400 onkologických. Naše centrum vyhľadávajú pacientky nielen z Banskej Bystrice a okolia, ale z celého Slovenska a ich spokojnosť nám potvrdzujú aj oficiálne hodnotenia nemocníc, z čoho sa veľmi tešíme,“

dodáva Hronská.

Medicínskym autorom a realizátorom  projektu je súčasný primár a zároveň námestník pre liečebno – preventívnu starostlivosť mammacentra MUDr. Ivan Turčan, ktorý uvádza:

„Karcinóm prsníka je vážne ochorenie, ktoré pacientku poznačí na dlhé obdobie v živote. Na Slovensku i vo svete pozorujeme nepriaznivý trend, ktorým nám ukazuje, že počet týchto ochorení sa zvyšuje aj u nižších vekových kategórií. Pacientky v prvom klinickom štádiu majú pritom viac ako 90 až 95 – percentnú šancu na vyliečenie. Ak k nám pacientka po liečbe znova zavíta, je spokojná, zdravá a sprevádza ju rodina, to je pre nás povznášajúci pocit, ktorý nás napĺňa a posúva ďalej.“

Ocenili zamestnancov, ktorí pracujú v centre od začiatku

Mammacentrum pripravilo oslavu desiateho výročia na 5. februára, deň, ktorý je venovaný spomienke na sv. Agátu, patrónku žien s chorobami prsníka. Práve po nej je pomenované aj zariadenie. Program sa začal svätou omšou v kaplnke centra a následným požehnaním zariadenia. V rámci slávnostnej recepcie potom nemocnica ocenila jedenástich zamestnancov, ktorí v nej pracujú od jej vzniku.

Ocenenie si odniesli: MUDr. Ivan Turčan, PhD. – námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť a primár onkochirurgie, PhDr. Katarína Košíková – námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť, MUDr. Etena Mišurová – lekárka onkologickej ambulancie a  MUDr. Csaba Tóth – lekár pracoviska onkochirurgie a plastickej chirurgie

Ďalej boli ocenení: Adriana Dudášová – dokumentačná pracovníčka na rádiológii, Mgr. Zuzana Gašparová – sestra onkochirurgického oddelenia, Ľubica Batkovičová – sestra onkochirurgického oddelenia, Danka Majerová – inštrumentárna sestra na operačnej sále,  Mgr. Soňa Prandlová – sestra onkologickej ambulancie, Monika Zacharová – sanitárna sestra na operačnej správe a Bc. Anna Vrbovská – rádiologická technička.

Výnimočné príbehy

Počas desiatich rokov personál v mammacentre zažil aj mnoho výnimočných pacientskych príbehov. Jedným z nich bol príbeh troch sestier, ktoré si minulý rok dali v nemocnici preventívne odstrániť prsníky.

„My sme prišli do centra tri sestry naraz. Máme v rodine zlú genetickú predispozíciu, preto sme sa rozhodli nechať si odstrániť prsníky. Nebolo to ľahké rozhodnutie dať sa na takúto cestu, ale vďaka mammacentru a ľudskému prístupu personálu sme to zvládli. Nadobudnete takú dobrú náladu, že na chvíľu aj zabudnete, aký náročný zákrok vás čaká. Veľká vďaka za predĺženie našich životov,“

približuje Katarína Masariková aj za svoje dve sestry Annu a Ľubicu, ktoré sa dnes snažia povzbudiť aj ostatné pacientky, aby dbali o svoje zdravie.

Pacientka Eva Slováková zase v mladom veku prekonala rakovinu s veľmi závažnou diagnózou, no dnes po liečbe má dokonca trojročnú dcérku Emku:

„Keď mi pred siedmimi rokmi povedal pán primár tú najhoršiu správu v živote, v momente sa mi zrútil celý svet. Hovorila som si – prečo práve ja a rozmýšľala, že zomriem príliš mladá. Mojím najväčším snom bolo byť matkou. Pán primár mi však dodal nádej a hovoril, že zachránili už aj horšie prípady. Som šťastná, že som ten boj nevzdala. Ďakujem celému personálu mammacentra za ich profesionálny, ochotný a hlavne ľudský prístup, bez ktorého by som ten boj ťažko zvládla.“

Jednou z pacientiek mammacentra bola aj trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová:

„Mammacentrum som vyhľadala už ako aktívna mamička po tom, čo som si po roku a pol dojčenia prvorodeného syna nahmatala hrčku. Samozrejme, vystrašilo ma to, bolo to aj bolestivé. A urobila som dobre. Stretla som sa tu s milým personálom, vytvorili mi takú príjemnú atmosféru, že moje obavy hneď pominuli. Odmalička ma doma viedli k tomu, aby sme sa o zdravie starali preventívne a dnes ako mama a športovkyňa na to veľmi dbám.“

Mammacentrum sv. Agáty minulý rok získalo interné ocenenie Najlepšia nemocnica 2019. Odnieslo si ho z galavečera Liga výnimočných, počas ktorého sieť ProCare a Svet zdravia oceňuje výnimočné osobnosti a pracoviská.

Na základe hodnotenia pacientov sa mammacentrum tiež dlhodobo umiestňuje v rebríčku zdravotných poisťovní medzi tromi najlepšími špecializovanými zariadeniami na Slovensku.

Zdroj: Jana Fedáková, Foto: ProCare a Svet zdravia