FOTO: Interaktívna LITTERRA v Revúcej je otvorená, môžete v nej vstúpiť do rozprávky a poletieť do vesmíru

Z regiónu
0 /

Viete, čo je Litterra? Jedinečný interaktívny priestor pre fantáziu, v ktorom vstúpite do rozprávok, poletíte do vesmíru, stanete sa súčasťou komiksu či pisárom v rôznych historických epochách.

BBSK dal historickej budove Prvého slovenského literárneho gymnázia druhú šancu. Namiesto chátrania alebo odovzdania do súkromných rúk ju krajská samospráva otvorila pre všetkých.

V roku 2020 vybrala medzinárodná odborná porota ako víťazný návrh štúdia YOUNG.S architekti  a bývalé gymnázium sa tak mohlo zmeniť na interaktívnu expozíciu, ktorá prepája svet veľkých literátov so súčasnými čitateľmi.

Revitalizáciu budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej mal na starosti Jozef Balužinský z Úradu BBSK, ktorý k jej premene na centrum LITTERRA uviedol:

„Išlo o komplexnú dvojkolovú architektonicko-dizajnérsku súťaž, ktorá na Slovensku nemala obdobu, nakoľko jej príprava vyžadovala účasť multiprofesných tímov. Priniesla komplexný názor na urbanistické riešenie areálu a architektonické riešenie objektu, na dizajnérske riešenie interiérov, výstavnícke návrhy expozícií, dizajn moderných multimédií využitých v expozíciách a vizuálne riešenie identity kultúrnej inštitúcie od grafických dizajnérov, vrátane názvu kultúrno – vzdelávacej inštitúcie LITTERRA.“

Zľava Ján Lunter a Jozef Balužinský 

Zľava Ján Lunter a Jozef Balužinský

V rámci vstupného priestoru architekti s dizajnérmi navrhli dlhý barový pult  prevádzkovo rozdelený na info, kaviareň a špecializované kníhkupectvo s komiksami a integrovaným predajom produktov propagujúcich expozície a aktivity múzea. Samotný vstupný priestor je priamo prepojený na všetky hlavné časti areálu. Celková expozícia obsahuje  pavilóny rozprávok, komiksov a slova, návštevníka tiež pozýva na výlet do vesmíru.

Priestory Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej zmenil Banskobystrický samosprávny kraj na miesto, kde si na svoje prídu všetky generácie, kde sa môže stretávať komunita, kde je priestor pre kreativitu a slobodu.

„Do regiónu, ktorý roky patrí k tým najviac skúšaným a ktorý je, bohužiaľ, často aj na okraji záujmu centrálnych vlád, sme priniesli nádej – nádej, že veci sa môžu zmeniť k lepšiemu, ak na nich budeme pracovať spoločne a s odhodlaním. Všetkým, vďaka ktorým sa to podarilo, patrí moje ďakujem,“

povedal na slávnostnom otvorení Litterry, kde v kultúrnom programe nechýbali umelecké vystúpenia, predseda BBSK Ondrej Lunter. 

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Na slávnostnom otvorení Litterry sa krstila aj kniha Krajina, stromy & my, ktorej autorom je Ladislav Bíro. Môžete sa prísť na vlastné oči presvedčiť, aké to je letieť vesmírom na bicykli, ako vyzerá písací stroj pre Braillovo písmo alebo ako by vyzerala vaša tvár v komikse. Litterra je odteraz otvorená! Všetky informácie nájdete na www.litterra.sk.

https://www.facebook.com/banskobystrickysamospravnykraj/videos/791633303080113?locale=sk_SK

Autor: (tom), Foto: BBSK a vizualizácie YOUNG.S