Festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM má víťazov v 13 kategóriách, cenu si odniesol aj film vytvorený umelou inteligenciou

FESTIVAL
0 /

Jubilejný 50. ročník medzinárodného filmového festivalu EKOTOPFILM – ENVIROFILM v Bratislave a Banskej Bystrici vyhlásil víťazov v 13-tich kategóriách! Na slávnostnom udeľovaní cien festivalu ich oznámila medzinárodná odborná porota, ktorá tento rok vyberala z 1691 filmov. Poctu HONOUR OF EKOTOPFILM 2023 udelila  zaujímavému projektu Blue Religion, ktorý zmenil pohľad na ochranu oceánov. Pozrite si víťazov v jednotlivých kategóriách.

Jubilejný ročník festivalu odštartoval naraz v Bratislave a v Banskej Bystrici a niesol sa v znamení motta ZACHRÁŇME ORIGINÁL Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1 691 filmov z celého sveta – z Nepálu, Srí Lanky, Číny, USA, Taiwanu, Litvy či Hong Kongu. Medzinárodná porota si pozrela a vyhodnotila 76 súťažných programov z 27 krajín sveta. Slovenskí filmári boli zastúpení piatimi filmami.

„Festival dopadol výborne. V Banskej Bystrici sa diváci nezmestili do kinosály, takže sa tešíme, že po náročnom období sú ľudia naspäť v kine. Ukázalo sa nám, že dokumenty stále ľudí bavia. Obdivujeme cestovateľov, ktorí nám prinesú autentické zážitky z celého sveta. Sledujeme moderné technológie, nevšedné zábery a aj po toľkých rokoch novinky v environmentálnej sfére. Osobne sa teším z domácich víťazov. Považujem za výnimočný filmársky úspech, keď sa v medzinárodnej konkurencii umiestnil slovenský dokumentarista,“ 

skonštatovala programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Alena Janáči

Alena Janáči

Festival sa tento rok rozhodol udeliť poctu HONOUR OF EKOTOPFILM 2023 organizácii s názvom Blue Religion, ktorá sa stará o ochranu oceánov a žralokov. Za 50 rokov existencie festivalu totiž ubudlo na celom svete 70 percent populácie žralokov.

„Ďakujem festivalu za udelenie ceny pre našu organizáciu. Je pre mňa veľkou cťou dostať ocenenie na Slovensku. Príde mi úžasné, že si všimli našu prácu v Mexiku. Myslím si, že je veľmi dôležité, šíriť povedomie o ochrane morských živočíchov a dôležitosti oceánov aj na Slovensku. Aby sa o tom vedelo aj u nás doma, kde oceán nemáme,“

tešila sa z ceny zakladateľka Blue Religion Slovenka Lucia Baranová.

Lucia Baranová

Lucia Baranová

Cenu vlády Slovenskej republiky – Grand Prix a cenu v kategórii Za poznaním prírody získal film Čarovné momenty z prírody.

Ocenenie za krátky film si odniesol experimentálny film Brearth Posledný nádych človeka na Zemi, ktorý vytvorila umelá inteligencia.

V kategórii Úspešné príbehy vyhrala snímka Idjanga – gorilí prales. Kategória O čom treba hovoriť má víťaza vo filme O láve a živote – výbuch sopky na La Palme. V kategórii venovanej deťom a mládeži si cenu odniesol film Čo sa stalo v trópoch počas posledného masového vymierania?

Zvláštnu cenu za prínos získal domáci zástupca Motýle Slovenska – mestá a záhrady.

„Pre nás je 50. ročník festivalu výnimočný. Pred 10-timi rokmi, keď som sa stal riaditeľom festivalu po mojom otcovi – zakladateľovi, tak som ohlásil, že urobíme festivalovú platformu v 50-tich mestách Slovenska. Nikto mi neveril, a dnes je to realita. Tento rok sme dokonca v 65-tich mestách. A našim cieľom je sto slovenských miest. Dáva nám to význam z hľadiska vzdelávania a nášho Junior festivalu pre základné a stredné školy. Audiovizuálnym spôsobom cez filmy, ale aj cez nami vytvárané workshopy, v ktorých dokážeme spracovať všetky aktuálne ekotémy. Takýmto spôsobom sa tento rok dotkneme 70 tisíc detí a prispejeme k ich vzdelávaniu. A keďže sme v tomto jedinečnými na svete, tak sme sa pozreli za hranice a od januára začíname s eventami v Českej republike a v Poľsku,“

povedal riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.

Peter Lím

Peter Lím

Festival bol obohatený o zaujímavý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. Na Slovensko pricestovali viacerí zahraniční filmári, ktorí odpovedali divákom na otázky priamo v kinosále. Zaujímavú prednášku mal počas festivalu dobrodruh Marcel Rebro či fotograf Filip Kulisev. Študenti sa zase počas Junior festivalu dozvedeli o umelej inteligencii, o biodiverzite a vyskúšali si auto poháňané vodíkom.

Aktivity festivalu týždňovým programom v Bratislave a v Banskej Bystrici nekončia. Ambicióznym cieľom festivalu je navštíviť s programom 500 miest v rámci krajín V4. EKOTOPFILM – ENVIROFILM sa tak stane absolútnym lídrom, pretože takýto projekt neexistuje nikde vo svete. Nenechajte si ujsť tohtoročné festivalové turné, na ktorom si môžete pozrieť unikátne filmy a zažiť mnoho zaujímavých diskusií. Všetky informácie nájdete na www.ekotopfilm.sk.

Zoznam ocenených filmov

Hlavné ceny

Grand Prix Čarovné momenty z prírody

Kategória Za poznaním prírody – Čarovné momenty z prírody

Kategória Úspešné príbehy – Idjanga, gorilí prales.

Kategória O čom treba hovoriť – O láve a živote, výbuch sopky na La Palme.

Kategória Krátky film – Brearth Posledný nádych človeka na Zemi

Zvláštna cena za prínos – Motýle Slovenska, mestá a záhrady

Kategória Deti a mládež – Čo sa stalo v trópoch počas posledného masového vymierania?

Ceny

Medzinárodnej poroty – Dažďový prales budúcnosti

Cena za najlepšiu prezentáciu príbehu – Motýlie projekty, Európa

Cena za podporu životného prostredia – Nzambi Matee

Cena za originálnosť – Nedokonalý dokonalý svet

Cena za najlepšie podané svedectvo – Život nosorožca

Cena zakladateľa festivalu Petra Líma – Korene, zázrak pod zemou

Zdroj: Nora Krchňáková , Foto: Ekotopfilm a ilustračné