Festival Burning garden 2019 v Banskej Bystrici s Hanou Frejkovou

KULTÚRA
0 /

Medzinárodný šansónový festival „Burning garden 2019“ (Horiaca záhrada), ktorý už niekoľko rokov prináša vystúpenia zaujímavých osobností do Záhrady Chavivy Reik v Banskej Bystrici, tento rok hostí dámu českého herectva a židovského šansónu Hanu Frejkovú s kapelou.

Koncert Hany Frejkovej

Česká herečka, členka viacerých pražských divadiel, či jedna z postáv viac ako 47 českých či v medzinárodnej koprodukcii snímaných filmov, medzi inými Snovborďáci, Colette, Komisár Maigret, Citadela, či americký film Vzostup zla, ocenený dvoma cenami Emmy v roku 2005, prináša 11. decembra o 18.00 hod do kinosály Múzea SNP dynamické vystúpenie šansoniérky.

Jej osobitný osud zmiešanej židovsko-nemeckej rodiny a drámou s politickým pozadím, vnáša do šansónov tejto jedinečnej umelkyne zvláštnu dravosť a bolestivú nostalgiu. Jej vystúpenia sú originálne a nekopírovateľné.

V úvode svojej knihy Divný kořeny, kde predstavuje hlavné postavy, teda mamu, otca a seba, Hana Frejková napísala:

„Já jsem se narodila v lednu 1945 v Londýně jako dcera emigrantů, kteří tam utekli před Hitlerem. Bylo to už v samém konci války, ale přesto druhý den poté, co jsme s maminkou opustily porodnici v North Middlesex, spadla do oddělení s novorozeňaty bomba. Na rodném listě mám napsáno ‒ matka: Elisabeth Henke – Warnholtz, otec: Ludwig Freund, dítě: Hannah Elisabeth, girl. Ani jedno z těchto jmen jsem dodnes nepoužila.“

Workshop

Hana Frejková so svojimi skúsenosťami skvelej herečky a muzikálovej speváčky v Mníškach, prináša do Banskej Bystrice nielen svoje koncertné vystúpenie. Po prvýkrát v rámci festivalu organizátor podujatia – cult-E Európska kultúra občianske združenie, v spolupráci s Akadémiou umení, Fakultou múzických umení a s podporou mesta Banská Bystrica usporiada 11. decembra o 11:00 hod v Koncertnej sieni pre študentov workshop v oblasti hereckého prejavu v šansóne.

Vstup na obe podujatia je voľný.

Autor: (dem), Foto: ilustračné