Druhá Folklórna Bystrica na amfíku bude 7. a 8. augusta 2020

KULTÚRA
0 /

Priaznivci tradičného slovenského folklóru sa môžu tešiť na 2. ročník festivalu Folklórna Bystrica na Amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici v dňoch 7. a 8. augusta 2020.

Úvodný ročník Folklórnej Bystrice sa konal pred rokom. Organizátorom sa podarilo spojiť krásu tradičnej ľudovej kultúry s moderným pohľadom na náš folklór v podaní folklórnych súborov a kapiel s nádychom ľudových hudobných prvkov. Zlatým klincom prvého ročníka nového festivalu bolo vystúpenie legendárnej českej skupiny Čechomor.

Organizátori v čase koronavírusovej krízy pripravovali tohtoročný druhý ročník Folklórnej Bystrice s rizikom, že sa napokon nemusí uskutočniť. Risk sa oplatil a Amfiteáter Paľa Bielika  zažije dvojdňové pokračovanie prehliadky nášho nádherného folklóru.

„Prvý deň festivalu bude netradičný. V piatok 7. augusta o 21:00 hod. návštevníkom premietneme krásny legendárny film ZEM SPIEVA a dokumentárny film o Samkovi Dudíkovi MYJAVSKÝ MUZIKANT. Tieto klenoty sa na obrovskom plátne, aké máme v Banskej Bystrici, budú premietať po prvý raz,“

hovorí hlavný organizátor festivalu Aty Béreš.

Vstupenky na piatok v cene 4 € sa budú predávať na mieste v deň premietania. Festivalová brána do areálu, kde všetkých už budú čakať dobroty, maškrty, trúnok a MUZIKA, sa otvorí  o 19:00 hod

Program druhého festivalového dňa v sobotu 8. augusta začne od 17:00 hod. (areál sa otvárame už o 15:00 hod.).

Na Folklórnej Bystrici 2020 uvidíte:

FIĽOVCI a hostia ( až 25 účinkujúcich na pódiu – fujaráši, trombitáši, speváci z Heľpy…)
v programe Hej, išli chlapci išli, venovanému 15. výročiu zápisu FUJARY do zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO

FS URPÍN

FS PODPOĽANEC

FS PARTIZÁN

FS MOSTÁR

POKOŠOVCI

Vstupenky na sobotu  8. augusta zakúpite výhradne v sieti TICKETPORTAL.SK (https://www.ticketportal.sk/event/Folklorna-Bystrica). Cena vstupenky v predpredaji je 10 €, v deň podujatia to bude 15 €.

Kapacita miest na bystrickom amfíku počas festivalu bude na základe rozhodnutia Hlavného hygienika SR a Vlády SR obmedzená, preto neváhajte a kúpte si vstupenky v predpredaji čím skôr.

Ambíciou Folklórnej Bystrice je vrátiť do mesta pod Urpínom tradíciu folklórnych koncertov a festivalov, ktoré sa v predošlej ére tešili veľkému záujmu. Moderná doba tieto aktivity rokmi takmer zastavila, nezastavila a neutlmila však záujem Banskobystričanov a obyvateľov zo širokého okolia o ľudovú tvorbu či folklór ako celok.

„Veríme, že aj druhý ročník nášho festivalu sa stane oslavou folklóru, miestom stretnutia dobrých ľudí, pre ktorých je podpora, oživovanie a zachovávanie kultúry slovenského národa prirodzenou súčasťou života,“

dodáva Béreš.

Organizátori pozývajú  Vás všetkých na 2. ročník festivalu Folklórna Bystrica na Amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici – novinku vo svete folklórnych festivalov. Viac informácií už čoskoro na FB a www.folklornabystrica.sk.

Autor: (dem), Foto: ilustračné