Cigánsky oheň 2022 – vrchol osláv SNP 29. augusta 2022 na bystrickom amfiteátri + súťaž o lístky

KULTÚRA
0 /

Blížia sa oslavy SNP a s nimi aj tradičný koncert Cigánsky oheň. Ten pravý hudobný oheň zažije Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici v pondelok 29. augusta 2022 o 19:00 hod. Účinkujú Boban Markovič orkestar, Ida Kelarová a Čhavorenge s Českou filharmóniou, Gypsymusic Alexandra Daška a Vidiek. Budú vystupovať pre všetkých záujemcov, nielen pre pozvaných hostí…

16. ročník Cigánskeho ohňa

Dušou a hlavným organizátorom je Alexander Daško, ktorý tak ako každý rok vystúpi na tomto podujatí so svojou kapelou Gypsymusic:

„Aj tentoraz sme pripravili tu najväčšiu kvalitu v oblasti cigánskej muziky, ktorá má celosvetový rozmer. My Rómovia v posledných rokoch takýmto našským spôsobom už tradične oslavujeme Slovenské národné povstanie v jeho samotnom srdci – Banskej Bystrici. Koncert je pre všetkých záujemcov bez rozdielu a akýchkoľvek obmedzení.“

Alexander Daško

Alexander Daško

Programom sprevádza tradičný moderátor – herec Ivo Gogál, ktorý o projekte Cigánsky oheň hovorí:

„Tento ojedinelý projekt vznikol v roku 2006 a predstavuje dravú, živelnú a autentickú rómsku hudbu. Z Cigánskeho ohňa odchádzajú ľudia nabití pozitívnou energiou a hlbokým umeleckým zážitkom. Dušou projektu je všetkým dobre známy Alexander Daško, ktorý dal priestor  aj mladým talentovaným umelcom. Na Cigánskom ohni vystúpilo množstvo slovenských aj medzinárodných hviezd, čo nás čaká aj tentoraz. “

Cigánsky oheň predstavuje temperamentný hudobný zážitok, ktorý má svoju tradíciu a kvalitu, vďaka čomu sa uskutoční už 16. ročník tohto ojedinelého podujatia. Predstavme si účinkujúcich.

Ivo Gogál

Ivo Gogál

Boban Markovič

Je v súčasnosti najuznávanejším balkánskym trubkárom. So svojou skupinou Boban Markovič orkestar precestoval celý svet. Milujú ho ľudia z ulice ale aj nároční kritici. Markovičovú hudbu spoznalo západne publikum vďaka hudbe k filmom Emira Kusturicu.

Cigánska hudba sa stala súčasťou jeho života. Smutné aj veselé melódie pri ktorých človek plače alebo s radosťou tancuje, to je hudba Bobana Markoviča a jeho orchestra, ktorý bude headlinerom pondelkového koncertu v Banskej Bystrici.

Boban Markovič orkestar

Boban Markovič orkestar

Ida Kelarová a Čhavorenge spolu s Českou filharmóniou

Speváčka Ida Kelarová pochádza z muzikantskej rodiny. Študovala hru na klavíri a violončelo. Pôsobila ako herečka a speváčka v Divadle Na provázku v Brne. V roku 2001 bola nominovaná na Českého leva.

Spolupráca medzi Českou filharmóniou a detským zborom Čhavorenge pretrváva už 9 rokov. Jej zmyslom je podpora rómskych deti a mladých ľudí celkovo v ich ceste za hudbou. Za ten čas odohrali množstvo koncertov v Českej aj Slovenskej republike.

Absolvovali množstvo workshopov, kde predostreli ako dokáže hudba ovplyvniť život a mladí ľudia získať skutočné sebavedomie a vzťah k vlastnej kultúre.

Ida Kelarová a Čhavorenge s Českou filharmóniou

Ida Kelarová a Čhavorenge s Českou filharmóniou

Gypsymusic Alexandra Daška

Skvelý muzikant, vynikajúci huslista a hlavne duša celého Cigánskeho ohňa Alexander Daško, familiárne prezývaný Šaňo rozpáli svoje husle so skupinou Gypsymusic.

Teraz sa Daškova kapela s hosťami opäť predstaví domácemu publiku a nepochybne to bude stáť za to.

Gypsymusic Alexandra Daška

Gypsymusic Alexandra Daška

 

Vidiek

Slovenská skupina Vidiek bola založená v roku 1986 v Rovinke. Lídrom kapely je Ján Kuric, ktorý sa netají svojim obdivom k rómskej muzike. Dôkazom toho je mega úspešný hit Ó maňo, ktorý naspieval spolu s Vierou Bílou.

Vidiek

Vidiek

Vstupenky na koncert Cigánsky oheň sú k dispozícii na https://www.ticketportal.sk/event/Cigansky-ohen-2022. Vozíčkari majú bezbariérový prístup a 50 – percentnú zľavu.

Cigánsky oheň 2022 sľubuje zaujímavý umelecký zážitok, ktorý sa oplatí skúsiť na vlastnej koži priamo v meste pod Urpínom.

Súťaž o lístky na Cigánsky oheň

Vážení priatelia dobrej muziky, lístky na Cigánsky oheň môžete získať aj v našej malej súťaži. Do žrebovania o dvojicu lístkov na  tento jedinečný koncert zaradíme všetkých, ktorí nám do štvrtkovej polnoci 25. augusta 2022 zašlú na mail  consulting.toman@gmail.com správnu odpoveď na otázku:

„Kto bude headlinerom tohtoročného koncertu Cigánsky oheň?“

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme Vám v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie.

Boban Markovič prvý sprava

Boban Markovič prvý sprava

Autor: (tom) , Foto: archív a ilustračné