Bohatý program celonárodných osláv 75. výročia SNP v Banskej Bystrici

SPRÁVY
4 /

Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo obrany SR, mesto Banská Bystrica a Múzeum Slovenského národného povstania pripravujú celoštátne oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, ktoré sa konajú pod záštitou premiéra Petra Pellegriniho.

Tlačová beseda v kinosále Múzea SNP

Na stredajšej tlačovke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková k samotným oslavám uviedla:

Oslavy 75. výročia SNP sú jednou z posledných možností stretnúť sa s účastníkmi SNP. Našou morálnou povinnosťou je vážiť si bojovníkov za slobodu a demokraciu. Napriek tomu, že Povstanie bolo potlačené, nikdy nebolo porazené. Národnooslobodzovací oheň horel v srdciach partizánov až do príchodu osloboditeľských vojsk. Zaradili sme sa tak v najkrvavejšom konflikte ľudstva na stranu víťazov. Výročie si pripomenieme aj bohatým kultúrnym programom, v ktorom si prídu na svoje všetky generácie. Novinkou tohtoročných osláv bude okrem slávnostnej vojenskej prehliadky aj multimediálna výstava o SNP a večerný galaprogram. Celkový rozpočet osláv je vo výške 3 148 000 eur.“

Minister obrany SR Peter Gajdoš k slávnostnej vojenskej prehliadke v meste pod Urpínom poznamenal:

„Vojaci si chcú aj takýmto spôsobom uctiť pamiatku hrdinov, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií SR a to je boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu.“

Primátor mesta Ján Nosko povedal:

„Ďakujem všetkým, ktorí sú pri prípravách tohto veľkého podujatia nápomocní. Tento rok je to možno naposledy, čo budú účastníkmi aj ľudia, ktorí tieto historické udalosti zažili na vlastnej koži. Verím, že oslavy v našom meste budú dôstojné.“ 

Riadteľ Múzea SNP Stanislav Mičev dodal:

„Podarilo sa nám dostať telesné pozostatky neznámeho vojaka, účastníka SNP, ktoré symbolicky uložíme do špeciálnej urny v stredu 28. augusta o 17:00 v pietnej sieni Múzea SNP.“

Program 28. augusta 2019 

75. výročie SNP odštartuje jazda cyklistickej eskadróny zo Zvolena do Banskej Bystrice. Vojaci sa v dobových uniformách sformujú o 12:00 hod. na Námestí SNP vo Zvolene a v sprievode historických vozidiel sa vydajú na cestu cez okolité obce. Jazdu symbolicky ukončia pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

Na presné poludnie začne predaj tretej série 0 euro suvenírovej bankovky Múzea SNP motívom lietadla LI2, ktoré stojí pri Pamätníku SNP. Do predaja bude uvedených 10 000 kusov a záujemcovia si budú môcť kúpiť maximálne 3 bankovky.

V podvečer o 17:00 hodine sa v pietnej sieni Pamätníka SNP uskutoční akt uloženia pozostatkov neznámeho povstaleckého vojaka.

Predvečer 75. výročia Slovenského národného povstania ukončí o 18:00 hodine slávnostný koncert banskobystrickej Štátnej opery spolu s odovzdávaním cien Múzea SNP osobnostiam, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea.

Program 29. augusta 2019

Súčasťou osláv 75. výročia Slovenského národného povstania bude aj slávnostná vojenská prehliadka. Vojaci chcú takýmto spôsobom vzdať hold hrdinom, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií Slovenskej republiky – boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu.

Rezort obrany v tejto súvislosti zdôrazňuje, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Zároveň však ide o vynikajúcu príležitosť, aby občania mohli vidieť pokrok v modernizácii ozbrojených síl.

Prehliadky sa celkovo zúčastní vyše 1500 vojakov, ktorí budú rozdelení do viac ako 35 celkov. Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície, a samozrejme, aj Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.

Celkovo bude na prehliadke viac ako 200 kusov techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Zriadená bude tiež infolinka Vojenskej polície s číslom 0904 786 159 pre nahlasovanie prípadných škôd spôsobených vojenskou technikou. Aktívna bude od 27. augusta 18:00 hod. do 30. augusta 12:00 hod.

Sprievodný program počas 29. augusta 2019

V areáli Pamätníka SNP nájdu návštevníci aj dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia návštevníci aj v dynamických ukážkach. Po 14:00 hod. bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne.

Novinky a zaujímavosti v hlavnom programe 

Novinkou tohtoročných osláv bude multimediálna výstava o SNP, slávnostná vojenská prehliadka, večerný galaprogram s videomapingom.  Organizátorom osláv budú pomáhať aj študenti zo stredných škôl. Zastrešuje ich občianske združenie Future – budúcnosť pre mladých. K dispozícii bude mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

Hlavní organizátori podujatia, medzi ktorých patrí Úrad vlády SR, Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Múzeom SNP, sa rozhodli urobiť toto výročie ešte viac výnimočné a programom pritiahnuť do Banskej Bystrice návštevníkov z celého Slovenska. V tento deň je pripravený bohatý kultúrny program, ktorý je rozdelený na dve časti.

Denný program je venovaný pietnej spomienke a večerný galaprogram, ktorého vyvrcholením je ohňostroj a špeciálny mapping premietaný na Pamätníku SNP. Program začína už od 10:00 hod. preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov.

Dopoludnie vyplnia príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov spolu s organizátormi a partnermi podujatia. Vzhľadom na dôležitosť tejto historickej udalosti sa očakáva aj účasť viacerých zahraničných hostí. Príhovory budú popretkávané bohatým kultúrnym programom.

Nevynechajte ani unikátny koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders, ktorý sa špecializuje na autentickú interpretáciu jazzovej hudby 20. a 30. rokov.

Vojenská prehliadka sa uskutoční v poobedných hodinách, od 15:00 hod. do 16:30 hod. Príležitosť vidieť zblízka vojenskú techniku v takomto rozsahu si určite nenechajte ujsť a pripomeňte si aj našu bojovú históriu.

Vo večerných hodinách od 20:00 hod. nás čaká galaprogram s bohatým a lákavým obsadením. Pod Pamätníkom SNP sa predstavia interpreti ako Kristína, Miro Žbirka či skupina Desmod a ďalší. Rovnako sa môžete tešiť na umelecké súbory Lúčnica a SĽUK. Táto historická udalosť spája nielen Slovákov, ale aj mnohé ďalšie krajiny, ktoré sa zúčastnili odboja. Pripomenieme si tak tento významný deň a dôstojne oslávime 75. výročie SNP.

Doprava a obmedzenia

Oslavy 75. výročia SNP budú sprevádzané aj obmedzeniami. Súvisia s prípravou a prevedením vojenskej prehliadky a bezpečnostnými opatreniami počas 29. augusta.

Uzávera cesty I/66 od 27. augusta od 18:00 hod. do 28. augusta 7:00 hod., 29. augusta od 9:00 do 22:00 hod.

Zákaz státia (parkovania) od 27. augusta od 19:00 hod. do 29. augusta do 23:00 hod. ulice Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná, Kapitulská z dôvodu zobojsmernenia premávky na týchto komunikáciách, náhradné parkovanie pre rezidentov bude na Hronskom predmestí pri malej železničnej stanici (závorové parkovisko za Hronom).

Dňa 29. augusta nebude pre verejnosť umožnené parkovanie ani na Námestí Štefana Moysesa. Zákaz vjazdu dňa 29. augusta sa týka ulíc: Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná, Kapitulská.

Zmeny v MHD od večerných hodín 27. augusta do skorých ranných hodín 28. augusta budú cestovné poriadky na linkách verejnej osobnej dopravy, ktorých sa dotkne uzávera cesty I/66, upravené. V deň osláv 29. augusta bude MHD, na linkách dotknutých uzáverou cesty I/66, fungovať formou kyvadlovej dopravy (bez cestovných poriadkov).

Ostatná verejná osobná doprava (prímestské a diaľkové linky) budú premávať podľa upravených cestovných poriadkov. Všetky zmeny budú zverejnené na webstránke dopravcov aj na stránke mesta.

Výhodnejšie cestovanie vlakom na oslavy SNP

Z ktorejkoľvek stanice na Slovensku zaplatia len cestu  do Banskej Bystrice a naspäť domov cestujú bezplatne. Oficiálny dopravca osláv SNP, Železničná spoločnosť Slovensko, Národný dopravca im poskytuje 50 – percentnú zľavu pri spiatočnej ceste vlakom. Vlakový cestovný lístok musí byť označený pečiatkou organizátora na pokladni Múzea SNP v Banskej Bystrici alebo na železničnej stanici Banská Bystrica – mesto.

Viac informácií o programe, zmenách a aktuálnych novinkách Osláv 75. výročia SNP nájdete na stránke www.muzeumsnp.sk a sociálnych sieťach.

Program osláv 75. výročia SNP v Banskej Bystrici

Streda 28. augusta

12:00 Jazda dobovej cyklistickej eskadróny (Zvolen – Banská Bystrica) s Klubmi vojenskej histórie Golian, Stred a Carpathia

12:00 Predaj 3. edície 0 Euro Souvenir bankovky v areáli Pamätníka SNP

16:00 Prechod cyklistickej eskadróny cez Námestie SNP Banská Bystrica do areálu Pamätníka SNP

17:00 Uloženie pozostatkov neznámeho vojaka do pietnej siene Pamätníka SNP

18:00 Slávnostný koncert v Štátnej opere Banská Bystrica spojený s odovzdávaním Cien Múzea SNP za rok 2018

Štvrtok 29. augusta

10:00 Prelet leteckej techniky VZ OS SR a pietny akt kladenia vencov

10:50 Slávnostné zhromaždenie s príhovormi hostí

11:30 Oceňovanie veteránov

14:00 Popoludňajší kultúrny program, koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders

15:00 Slávnostná vojenská prehliadka s ukončením cca16:30

17:00 SĽUK

17:45 Film Povstanie

20:00 Večerný galaprogram v priamom prenose RTVS (Miroslav Dvorský, Kristína, Miroslav Žbirka, Desmod The Duchon´s,  Lúčnica, SĽUK, La Gioia, Ryan Martin Bradshaw, Slovenské divadlo tanca), ohňostroj a videomapping na priečelí Múzea SNP

Sprievodný program: dobový vojenský tábor so statickými a dynamickými ukážkami, prezentácia Ozbrojených síl SR a modelov vojenskej techniky.

Zdroj: Múzeum SNP a (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustračné