Banskobystrické Vianoce 2019 už klopú na dvere + program

SPRÁVY
0 /

Jedny z najkrajších sviatkov v roku sa blížia. Už tradične sa spájajú s čarovnou atmosférou, ktorá ovládne banskobystrické Námestie SNP počas vianočných trhov.

Príležitostné vianočné trhy v Banskej Bystrici

Banskobystrické Vianoce 2019 so sebou aj tento rok prinesú dobré jedlo a stánky s rôznym sortimentom. Malí i veľkí návštevníci sa tiež môžu tešiť na zaujímavé aktivity či kultúrne a charitatívne podujatia.

Príležitostné vianočné trhy odštartujú už budúci týždeň v piatok 29. novembra 2019.  Na stánky s občerstvením, v ktorých predajcovia ponúknu rôzne dobroty a vianočné nápoje sa môžete tešiť od 29. novembra 2019 do 2. januára 2020. Otvorené budú denne od 11:00 do 23:45 hod. Návštevníci si budú môcť pochutnať na tepelne upravených mäsových výrobkoch, grilovaných oštiepkoch, podpecníkoch, pečených gaštanoch, medovníkoch, vianočných oblátkach či trdelníkoch.

V období  od 6. do 22. decembra 2019 v čase od 9:00 do 20:00 hod. budú súčasťou trhov aj stánky s remeselným a doplnkovým sortimentom. V ponuke bude veľký výber keramiky, výrobkov z dreva, kože, kovu, šperkov z rôznych materiálov a mnoho iných tematických predmetov.

„Vianoce sú sviatky pokoja a ľudia ich trávia spolu s rodinou a priateľmi. Verím, že na vianočných trhoch v Banskej Bystrici bude aj tento rok vládnuť príjemná atmosféra. Okrem stánkov s občerstvením a remeselnými výrobkami sme sa usilovali vytvoriť program, v ktorom si každý nájde to svoje. Ani tento rok nezabudneme na zvyky a tradície, no ani na moderné aktivity či hudobnú produkciu. Podujatia budú pestré a ja ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli vytvoriť Banskobystrické Vianoce 2019,“

hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Program Banskobystrických Vianoc 2019

Po roku nám na dvere opäť klopú najkrajšie sviatky v roku, ktoré sú v našom meste sprevádzané programom Banskobystrických Vianoc. Čaká nás mnoho koncertov, tradičné kultúrne i charitatívne podujatia a obľúbené vianočné trhy.

Predzvesťou vianočného programu bude výstava v Radnici s názvom Čaro Betlehemov. Betlehemy rôznych druhov, typov a veľkostí mestu zo svojho depozitu zapožičia Stredoslovenské múzeum. Zaujímavý je najstarší betlehem z Tajova z roku 1880, ale i betlehem ukrytý v zápalkovej škatuľke.

Vianočné oslavy odštartuje Mesto Banská Bystrica tradične 6. decembra podujatím Mikuláš na námestí. Program otvorí rozprávka s pesničkami a maskotmi Bojkom so Zmrzlinkou. Aj tento rok príde medzi deti Mikuláš na koči plnom sladkostí a spolu s tými najmenšími rozsvieti vianočný stromček. Napokon všetkých poteší tanečné vystúpenie detí zo Základnej umeleckej školy J. Cikkera.

Mesto nezabudlo ani na detské onkologické oddelenie v Rooseveltovej nemocnici, pre ktoré pripravilo príchod Mikuláša a divadelné predstavenie. Vianočný program si užijú aj viaceré domovy sociálnych služieb v pôsobnosti mesta a mikulášsky program rozveselí aj deti z organizácie PONS.

V nedeľu, 8. decembra je pripravený interaktívny program na chodúľoch s názvom O čertoch, vodníkoch a podvodníkoch. O deň neskôr sa na námestí predstaví FS UrpínDFS Radosť v programe Nesieme  Vám novinu… Na krásne melódie sa môžete tešiť 11. decembra vďaka DFS Prvosienka a podujatiu Slovensko spieva koledy.

Námestie SNP počas decembra  osviežia tradičné ľudové zvykoslovia v podaní banskobystrických folklórnych súborov, ale aj zaujímavé koncerty známych i menej známych interpretov či skupín.

Punč UMB sa uskutoční 10. decembra a atmosféru spríjemní spevácka skupina UFS Mladosť a pesničkár Tomáš Pohorelec so svojimi hosťami.

Vo štvrtok, 12. decembra sa predstaví Simona Vargová, vynikajúca speváčka z Akadémie umení a Vianočný band zložený tiež z umelcov AU. Tešiť sa môžete na známe svetové, ale aj slovenské a české vianočné piesne.

Ani tento rok nebude chýbať tradičné charitatívne podujatie Primátorský punč, ktorý opäť pomôže dobrej veci. Pohárik chutného nápoja bude primátor mesta podávať v stánku pred Radnicou na Luciu v piatok 13. decembra. O dobrú zábavu sa postará swingová kapela Funny Fellows a heligonkár Paľo Majerík.

Neopakovateľný zážitok ponúkne vianočná scéna  aj 14. decembra, keď program obohatia Vianoce s Janais. O deň neskôr vystúpi Folklórny súbor Bystrina.

16. decembra na pódiu uvidíte netradičný spôsob oživenia vianočného príbehu prostredníctvom maľovania pieskom. Anna Telbuch, umelkyňa piesočnej animácie, patrí momentálne medzi svetovú špičku Fascinujúcim zážitkom bude nepochybne aj program s názvom Vianoce maľované pieskom. Všetci uvidíme netradičný spôsob oživenia vianočného príbehu prostredníctvom maľovania pieskom a prenášania obrazu na LED obrazovku.

Atmosféru Vianoc umocní koncert Maroša Banga, ktorý zaspieva tie najznámejšie piesne Karla Gotta. Po ňom sa predstaví banskobystrická a´cappella OTTO VOCE a adventnú náladu prinesú práve vianočné melódie v ich podaní.

No a aké by to boli Banskobystrické Vianoce bez výnimočného Živého Betlehema z dielne Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova? Pre milovníkov vážnej hudby je pripravený koncert Dámskeho komorného tria. Ich hosťom bude speváčka Patrícia Šuráňová – Karvašová.

Zo zimy do tepla nás prenesie krst knihy Jánošík na úteku. Súčasťou uvedenia knihy banskobystrického hudobníka, cestovateľa a spisovateľa Filipa Jánošíka Lehotského bude aj premietanie dokumentov z jeho ciest po svete.

Aj tento rok sa môžu všetci tešiť na dva ohňostroje. Na Silvestra začína program o 23:00 hod. v spoločnosti známych slovenských kapiel a interpretov. O zábavu sa postará Peter Cmorik Band. Po polnočnom ohňostroji sa predstaví vynikajúca mladá kapela King Shaolin, ktorá je dvornou kapelou Celeste Buckingham.

Novoročný ohňostroj odštartuje o 16:00 hod. koncertom Cimbal Brothers, ktorí rozozvučia Námestie SNP slávnymi filmovými melódiami.

 

Zdroj: Mesto BB, Foto: Mirka Chabadová a ilustračné