Napriek tomu, že Bezpečnostná rada štátu s Úradom verejného zdravotníctva SR prijali potrebné opatrenia na ochranu obyvateľov Slovenska pred šírením koronavírusu, nezabránilo to celkom prvotnej panike medzi ľuďmi. Ako sme si overovali, v Banskej Bystrici ľudia vykúpili ochranné rúška a respirátory, anibakteriálne gély či trvanlivé potraviny, podobne je to aj inde na Slovensku.
Situácia na Slovensku
Vo štvrtok 27. februára 2020 pod vedením premiéra Petra Pellegriniho zasadala v súvislosti s ochorením COVID-19. Predseda vlády k aktuálnej situácii šírenia koronavírusu na Slovensku povedal:
„Koronavírus je už veľmi blízko slovenských hraníc a venovali sme sa tejto oblasti. Do dnešnej hodiny zatiaľ nebol potvrdený ani u jedného pacienta výskyt tohto vírusu. Laboratórnych vyšetrení bolo viac ako 90. Čakáme na ďalšie vzorky.“
Bezpečnostná rada SR a rozhodla o zavedení nasledovných opatrení:
– Zriadi sa krízový štáb, ktorý bude zasadať na Ministerstve zdravotníctva SR pod vedením ministerky vnútra SR a s účasťou hlavného hygienika SR, predstaviteľov Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva obrany SR, Ministerstva dopravy SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstva financií SR
– Krízový štáb bude môcť v prípade potreby vyhlásiť núdzový stav
– Počnúc piatkom 28. 2.2020 bude na letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade zavedená celoplošná kontrola pasažierov – meranie teploty
– Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a verejnoprávne médiá pripravia mediálnu kampaň pre slovenských občanov zameranú na účinnú prevenciu a komplexnú informovanosť súvisiacu s ochorením COVID-19
– Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dočasne obmedzí konzulárne činnosti v oblastiach zasiahnutých novým koronavírusom
– Ministerstvo vnútra SR pošle slovenským občanom v zahraničí (v oblastiach s výskytom COVID-19) SMS s praktickými odporúčaniami a informáciami o účinnej prevencii. Najneskôr v sobotu 29. 2. 2020 MV SR zavedie kontroly vozidiel na vstupných hraničných priechodoch, cestujúci obdržia informačné letáky s odporúčaniami pre osoby prichádzajúce z oblastí výskytu ochorenia COVID-19
– Štát vyčlení milióny eur na nákup a navýšenie počtu OOPP a dezinfekčných prostriedkov v zdravotníckych zariadeniach
– Štát dokáže v prípade väčšej nákazy reprofilizovať 7700 lôžok
– MO SR má vypracovaný projekt na izolované umiestnenie pacienta do izolovaného mestečka v Lešti s kapacitou 2500 osôb
– Vypracuje sa plán karantény
– Zdravotnícke zariadenia budú pri zlom manažmente pacienta pokutované.
Na Slovensku už vznikol krízový štáb, na letiskách budú merať teplotu cestujúcim a kontroly budú aj na hranici s Rakúskom. Premiér Peter Pellegrini k tomu poznamenal:
„Najneskôr v sobotu dostala ministerka Saková túto úlohu. Kontroly sa budú vykonávať na vstupných hraničných priechodoch, hlavne z Rakúska, pôjde o kontrolu všetkých vozidiel, ktoré vstupujú na územie Slovenska, s tým, že bude výrazne spomalená doprava, aby sa colník mohol spýtať, či má niekto zdravotné problémy.“
Na základe aktuálnych informácií o výskyte nového koronavírusu v Taliansku Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča zvážiť občanom Slovenskej republiky cestovať do krajín, resp. oblastí, kde je zaznamenané šírenie koronavírusových ochorení. Cestovaním do oblastí, kde sa šíri koronavírus, sa občania vystavia riziku, že sa nakazia a môžu byť prameňom nákazy pre ďalšie osoby.
Vzhľadom na závažnosť ochorenia a prísnejšie preventívne opatrenia je pri cestovaní do Talianska potrebné očakávať zvýšenú kontrolu zdravotného stavu. Od 3. februára 2020 sa laboratórna diagnostika nového koronavírusu vykonáva aj na Slovensku. Vyšetrovanie vzoriek prebieha v Národnom referenčnom centre pre chrípku zriadenom na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v Bratislave (ÚVZ SR).
Na koho sa obrátiť v prípade podozrenia na koronavírus
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – linka 24 hodín denne: 0918 659 580, 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812
V súvislosti s koronavírusom a prehnaným šírením paniky medzi ľuďmi sme pre Vás vybrali názory známeho slovenský lekára Igora Bukovského, ktorý sa od roku 1992 venuje otázkam výživy a trendom v oblasti zdraviu prospešnej životosprávy:
Koronavírus v Európe a vo svete
Koronavírus definitívne dorazil do Európy a úplne pohltil média. V Taliansku už v piatok ráno evidovali viac ako 650 prípadov nákazy a mnohí sa obávajú, že podobný priebeh bude nasledovať aj v iných európskych štátoch. Sú medzi nimi Rakúsko, Estónsko, Litva, Holandsko, Dánsko, Rumunsko (v Taliansku žije 1,3 milióna Rumunov), Bielorusko, Severné Macedónsko či Chorvátsko.
Desiatky nakazených už majú v Nemecku a Francúzsku, ktoré svorne hovoria, že očakávajú epidémiu. Hranice s Talianskom však nezatvárajú.
V Číne epidémia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vrcholila 2. februára a odvtedy slabne. Nový koronavírus sa rozšíril už do 48 krajín na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Rozsiahle šírenie vírusu zaznamenali v Južnej Kórei, Taliansku či Iráne.
Ešte stále nejde o pandémiu (epidémie na najmenej dvoch kontinentoch). Tej sa podľa riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) stále dá predísť.
Nemecko
Šesť nemeckých spolkových krajín vo štvrtok nahlásilo spolu 22 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV. Okrem Severného Porýnia-Vestfálska a Bádenska-Württemberska pribudli aj Bavorsko, Hesensko, Hamburg a Porýnie-Falcko, ktoré oznámili prvé prípady. Informovali o tom denník Die Welt a agentúra Reuters.
Prvý prípad nákazy sa vo štvrtok vyskytol v Bavorsku – ide o muža z obvodu Mittelfranken, spresnil hovorca ministerstva zdravotníctva v Mníchove. Ten prišiel v Nemecku do kontaktu s Talianom, ktorého po návrate do vlasti pozitívne otestovali na koronavírus.
Takisto prvé prípady nahlásili nemecké úrady vo štvrtok v Hesensku a Hamburgu. Hesenským pacientom je osoba z okresu Lahn-Dill-Kreis; v Hamburgu sa nakazil zamestnanec detského oddelenia univerzitnej kliniky Hamburg-Eppendorf, uviedla nemocnica. Muž bol na dovolenke v severotalianskom meste Trident (Trento), odkiaľ sa vrátil v nedeľu. Momentálne je v stabilizovanom stave v domácej izolácii. V Porýní-Falcku otestovali pozitívne na koronavírus muža v meste Kaiserslautern.
V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko bol koronavírus diagnostikovaný ďalším 14 osobám. Okres Heinsberg a krajinské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok uviedli, že počet prípadov sa v tejto oblasti zvýšil na 20. Všetky novonakazené osoby sú v domácej karanténe, keďže si ich stav nemocničnú starostlivosť nevyžaduje.
V Bádensku-Württembersku sa infikovali ďalší štyri ľudia, ako zverejnilo tamojšie ministerstvo sociálnych vecí v Stuttgarte. Doterajší počet nakazených v tejto spolkovej krajine sa tak zvýšil na osem.
Od utorku večera je tak v Nemecku doposiaľ nakazených 32 ľudí. Vláda zriadila krízový štáb. Podľa ministra vnútra ide predovšetkým o zrušenie reťazcov nákazy, tak ako v rámci Nemecka, rovnako aj pri cestách do Nemecka.
Taliansko
Obyvatelia a návštevníci desiatich malých miest v talianskom Lombardsku a jedného v Benátsku, ktoré vláda uzavrela a nariadila v nich dočasnú izoláciu s cieľom zastaviť šírenie nákazy koronavírusom, zažívajú nudu.Niektorí už nedokážu vydržať za zatvorenými dverami a na ulici hrajú napríklad karty, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.
Podľa agentúry v týchto mestečkách, kde je od nedele uzavretých viac ako 50.000 ľudí, sa nedajú kúpiť aktuálne noviny, a jedným z najväčších problémov pre ľudí, ktorí sú v nich izolovaní, sa stali rúška na tvár, respektíve otázka ako ich zohnať.
„Nemáme rúška… ak si ich objednáte v lekárni, dorazia až na ďalší týždeň. Každý, kto potrebuje ísť nakupovať do supermarketu, na miesto, kde sú ďalší ľudia, sa musí chrániť, nosiť rúško a rukavice. Takže každý ako ja, kto si tieto veci nekúpil vopred, má problém,“
hovorí 35 – ročný učiteľ Marzio Toniolo z lombardského mestečka San Fiorano.
V Taliansku je momentálne najvyšší počet nakazených koronavírusom zo všetkých európskych krajín. Ochoreniu, ktoré vírus spôsobuje, tam už podľahlo 17 ľudí, zatiaľ čo 655 ďalších je infikovaných.
Vo vstupe aj odchode z mestečiek v karanténe bránia ľuďom policajné zátarasy. Medzi ich obyvateľmi sa rôznia aj názory na efektívnosť rúšok. Niektorí ľudia ich nosia, iní nie.
Miestni sa však napriek tomu nevzdávajú radosti a osláv dôležitých udalostí, píše Reuters. Dodáva, že malý chlapec v inom lombardskom mestečku Casalpusterlengo sa odmietol vzdať karnevalových osláv a na ulicu vyšiel prezlečený za Supermana.
Litva
Prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 oznámila v piatok Litva. Ide o ženu, ktorá sa tento týždeň vrátila zo severotalianskeho mesta Verona. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšiu vládu.
Litovská vláda vo vyhlásení uviedla, že infikovaná žena, ktorá sa do krajiny vrátila v pondelok, sa nachádza v izolácii v nemocnici v meste Šiauliai v strednej časti tohto pobaltského štátu. Odkedy nakazená žena prišla späť do vlasti, je na pozorovaní a vykazuje len mierne príznaky ochorenia – momentálne nemá ani zvýšenú teplotu, dodala vláda.
Bielorusko
Prvý výskyt choroby oznámilo aj Bielorusko. Testy podstúpilo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva 27 ľudí a choroba sa preukázala u jedného z študenta z Iránu.
„Radi by sme vás informovali, že testy vykonané 27. februára v Republikovom výskumnom a praktickom stredisku pre epidemiológiu a mikrobiológiu (RRPCM) potvrdili prítomnosť koronavírusu 2019-nCoV u jedného zo študentov z Iránu,“
informoval na svojej webovej stránke bieloruský rezort zdravotníctva.
Pozitívne testovaný študent pricestoval do Bieloruska 22. februára z azerbajdžanského hlavného mesta Baku.
„Pacient a osoby, ktoré sa s ním dostali do kontaktu, boli umiestnení do karantény v nemocnici pre infekčné choroby v Minsku. Zdravotný stav mladého muža je uspokojivý,“
dodalo ministerstvo.
Južná Kórea
Počet v krajine zvýšil na 2 022. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).
Nárastom počtu nakazených sa Južná Kórea stala druhou najviac zasiahnutou krajinou po Číne. Viac než 90 percent nových prípadov nákazy zaznamenali v meste Tegu na juhovýchode krajiny, ktoré je epicentrom nákazy v Južnej Kórei a v jeho susednej provincii Severný Kjongsang.
Počet ľudí, ktorí dosiaľ v Južnej Kórei chorobe COVID-19 spôsobenej vírusom podľahli, sa nezvýšil a zostáva na čísle 13.
Očakáva sa však, že počet ďalších prípadov nákazy ešte vzrastie, keďže aktuálne je na vírus testovaných 210.000 členov náboženského hnutia Sinčchondži, ktorého bohoslužby navštevovala aj 61 – ročná žena považovaná za superprenášačku.
Približne polovica zo všetkých prípadov nákazy v krajine súvisí práve s návštevou kostolov. Infikovaná žena dostala horúčku 10. februára, avšak ešte predtým, než jej diagnostikovali koronavírus, sa zúčastnila na najmenej štyroch bohoslužbách v Tegu – štvrtom najväčšom meste Južnej Kórey s populáciou 2,5 milióna.
Nový Zéland
Novozélandské ministerstvo zdravotníctva medzitým informovalo, že sa choroba potvrdila u približne 60-ročného človeka, ktorý sa nedávno vrátil na Nový Zéland z Iránu, kde si koronavírus po Číne doteraz vyžiadal najviac obetí na životoch. Infikovaný je v nemocnici v Aucklande a jeho stav sa zlepšuje.
Pacient sa podľa úradov vrátil z Iránu lietadlom spoločnosti Emirates, ktoré pristálo na letisku v Aucklande. Úrady v tejto súvislosti vyzvali ďalších cestujúcich tohto letu, ktorí majú nejaké obavy o svoje zdravie, aby kontaktovali odborníkov v oblasti zdravotníctva.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová počas cesty do Sydney na stretnutie s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom potvrdila, že zmienená osoba bola pozitívne testovaná na koronavírus.
Čína
Čína oznámila v piatok 44 ďalších úmrtí na koronavírus a 327 nových prípadov nákazy. Ide o najmenší nárast počtu nakazených osôb za jeden deň počas obdobia viac než jedného mesiaca. Informovala o tom agentúra AFP.
V pevninskej Číne zaznamenali podľa aktuálnych údajov čínskej Národnej zdravotníckej komisie (NHC) doteraz 2 788 úmrtí a počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol 78.824.
Stredočínska provincia Chu-pej, ktorá je ohniskom nákazy, nahlásila podľa agentúry Reuters 41 nových úmrtí, pričom 28 ľudí zomrelo v hlavnom meste tejto provincie Wu-chan. Z ochorenia sa už úplne vyliečilo 36.117 ľudí, doplnila agentúra TASS.
Piatkové čísla predstavujú najnižší nárast v počte infikovaných od 24. januára, keď ich bolo nahlásených 259. Ako však poznamenala AFP, zatiaľ čo v Číne sa počet nových prípadov znižuje, v iných krajinách je to práve naopak. V snahe zabrániť importovaniu nových prípadov nákazy zo zahraničia, nariadila čínska vláda ľuďom, ktorí boli v zasiahnutých krajinách, 14 – dňovú domácu karanténu.
Nigéria
V Nigérii zaznamenali v piatok prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Vírus sa tak po prvý raz objavil aj v subsaharskej Afrike. Informoval o tom tamojší minister zdravotníctva Osagie Ehanire, píše agentúra AFP.
„Ide o talianskeho občana, ktorý pracuje v Nigérii a 25. februára sa vrátil z Milána do Lagosu. Pacient je klinicky stabilizovaný, nemá žiadne vážne symptómy a nachádza sa v nemocnici zameranej na infekčné choroby v štvrti Yaba v hlavnom meste Lagos,“
dodal minister.
Spomedzi afrických krajín sa nákaza novým typom koronavírusu predtým objavila len v Egypte a Alžírsku. Infikovanou osoba v Alžírsku je takisto ako v Nigérii Talian; ktorý do krajiny pricestoval 17. februára. V Egypte bola nákaza potvrdená u cudzinca, u ktorého sa nijaké symptómy ochorenia neprejavovali.
Výnimka zo sankcií pre Severnú Kóreu
Bezpečnostná rada OSN z humanitárnych dôvodov schválila výnimku z prísnych hospodárskych sankcií uvalených na Severnú Kóreu s cieľom pomôcť tejto chudobnej krajine bojovať s novým koronavírusom. Podľa agentúry AFP to v noci na piatok uviedol nemecký veľvyslanec pri OSN Christoph Heusgen stojaci na čele úradu OSN, ktorý monitoruje dodržiavanie sankcií uvalených na Pchjongjang v snahe prinútiť ho vzdať sa svojho balistického a jadrového programu:
„Diskutovalo sa o otázke koronavírusu a BR OSN okamžite vydala povolenie na export zdravotníckeho vybavenia, ktoré sa používa na boj proti chorobe.“
Analytici tvrdia, že v prípade Severnej Kórey, ktorá je slabo vybavená, má nerozvinutú zdravotnú infraštruktúru a odrezala sa od vonkajšieho sveta, je prevencia jedinou možnou ochranou pred akútnym vírusovým respiračným ochorením. Heusgen po neverejnom zasadnutí BR OSN upozornil, že problém je v tom, že Severokórejčania v súčasnosti uzavreli hranice svojej krajiny.
Členovia BR OSN preto vyzvali KĽDR, aby umožnila dovoz tohto vybavenia, aby obyvateľstvo mohlo byť chránené. O aký typ vybavenia ide, Heusgen nespresnil.
Pchjongjang zatiaľ nehlásil výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19. Tomuto ochoreniu v susednej Číne podľahlo už viac ako 2780 ľudí. Viac ako 2000 prípadov nákazy evidujú aj v Južnej Kórei. Počet krajín, kam sa vírus rozšíril z Číny, každým dňom stúpa a momentálne ich je viac ako 30.
Heusgen sa pred novinármi vyjadril, že BR OSN nemá informácie o počte potvrdených alebo podozrivých prípadov nákazy novým koronavírusom v Severnej Kórei, a to vzhľadom na jej izolovanosť od zvyšku sveta.
AFP dodala, že podľa dostupných správ Severná Kórea údajne v školách odložila začiatok nového polroka, výrazne obmedzila pohyb turistov, pozastavila medzinárodné vlakové a letecké spojenia a stovky cudzincov dala do karantény – všetky tieto kroky boli podniknuté v snahe zabrániť prepuknutiu epidémie choroby COVID-19.
Zdroj: (tom) a agentúry, Foto: ilustračné