Ľubomír Motyčka: Zasadali hoteliéri

Blog
5 /

Na Donovaloch bolo po tieto dni rušno. A v príslušnom hoteli boli viac ako spokojní. Preplnené parkovisko, vo vnútorných priestoroch predajcovia kávy, konvektomatov, hotelovej bielizne a všade hoteliéri. Práve vrcholilo rokovanie asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Na tretí deň som sa na malej tlačovke Mareka Harbuľáka, generálneho sekretára asociácie, pýtal na niektoré otázky. Prípadne som len tak počúval.

1. téma – pre Banskú Bystricu veľmi zaujímavá. Ide sa stavať multifunkčná hala. Bude treba dosiahnuť, aby bola naozaj multifunkčná. Teda, nielen na šport, ale aj na kultúru a kongresový turizmus. O veľké kongresy s počtom 1 500 – 2 000 účastníkov je vo svete obrovský záujem. Pri akciách tohto druhu sa využívajú ubytovacie kapacity aj vo vzdialenosti 30 – 50 km. Nevraviac o motivácii postaviť špičkový hotel aj v Banskej Bystrici. Rozmáha sa pritom aj trend zobrať si so sebou rodinu a v danej destinácii pobudnúť i pár dní po kongrese.

2. téma e-kasy. No, je s tým problém. Na jednej strane administratívy ubúda, na strane druhej pribúda. Hoteliéri s tým priamo problém nemajú, ale dodávatelia. A čím menší, tým je z toho väčšie bolenie hlavy. Alebo. Od hotela sa očakáva nápaditosť a nákupy aj v rámci predaja z dvora. Títo predajcovia e – kasu nepotrebujú. Ale naše hotely výstupy z nej musia mať. Toto len na okraj. Aby bolo jasné, že je tu ďalší dôvod na bolenie hlavy a hľadanie riešení.

3 téma – rekreačné poukážky. Už ich niektorí tlačia, ponúkajú, sprostredkúvajú. Provízia? Od 4 do 12 %. A niektorí pýtajú od hotelov ešte viac. Inak, základná myšlienka je veľmi dobrá. Zdá sa, že slovenské leto bude vypredané. Len aby to nebolo tak, že Slováci síce už nie sú veľmi pracovití, zato prešpekulovaní sú až až. Ukazuje sa, že zo všetkého urobíme špinavý kšeft.

4. téma – znížilo sa DPH. Prečo nie aj ceny? Zníženie DPH prišlo, ako tvrdia hoteliéri, na poslednú chvíľu. Treba riešiť rastúce ceny energií, platy a rôzne ďalšie vstupy. Aspoň že sa riešia platy. Nakoniec, aj musia. Inak nebude mať kto robiť.

5. téma – ekológia. Už nebude treba pomaly ani zákony. Tlak klientov je veľký. Použitie plastov klesá. Už aj METRO predáva chémiu na pranie napríklad tak, že ju rozlievajú do starších plastových nádob. Načo vždy nové. A potom, za odpad sa stále viac platí. Už je to aj ekonomická záležitosť.

Tak, toto je len zbežne a pár problémov, ktoré sa na zasadnutí riešili. Raz darmo, cestovný ruch je odborná téma a zaslúži si odborníkov.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor, Peter Mayer HN a ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka