Ľubomír Motyčka: Kremnické vrchy – bežkársky fenomén

Blog
6 /

Médiá sú plné informácií o tom, kde sú aké zjazdovky a ako fungujú vleky. Medzitým, ani sme sa nenazdali, vyrástol nový fenomén. Bežecké lyžovanie.

Kým v zjazdovkách na Alpské krajiny jednoducho nemáme a nadregionálny význam má len niekoľko väčších lyžiarskych stredísk (na slovenské pomery), v niečom inom sme viac ako dobrí. Aj bežecké lyžovanie má svoju tradíciu. A aj narastajúcu popularitu.

Aj v tomto roku upravuje ZAaRES Banská Bystrica vyše 60 kilometrov bežeckých tratí. Sú široké, kvôli záujemcom o obidva bežecké štýly. A nie je toho málo. Každá z piatich trás okolo Králik má minimálne 10 kilometrov. Zväčša ešte viac.

Trasy sú smerované tak, aby vtedy, keď je to možné, viedli popri zariadeniach poskytujúcich služby. Tak si na svoje prídu aj podnikatelia v cestovnom ruchu. Pamätám si ešte na časy, keď na Králikoch niektorí šomrali, že bežkári len prídu, nič nekúpia a hneď odídu. To už dávno nie je pravda.

Niektoré trasy presahujú až na Kremnickú stranu, na Skalku. A tam je ďalší bežkársky raj. Tiež 60 kilometrov. Ak aj pripustíme, že niektoré kilometre si počítajú aj jedni aj druhí, minimálne tých sto kilometrov to je. A skúsme hľadať, či na Slovensku ešte niečo podobné nájdeme.

Iste, nie je všetko vždy ideálne, na trasách do celého lyžiarskeho raja vstupujú aj záujmy štátnych lesov či urbárov, ale kto na bežky chodí, ten by mal povedať jedno veľké ďakujem. Toto slovo si okrem iného povedali aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko a primátor Kremnice Alexander Ferenčík. Okrem toho zazneli aj slová o ďalšej spolupráci a rozvoji tohto bežkárskeho fenoménu. A teraz už len čakám, kedy do toho úplne prirodzene vstúpi VÚC.

Vráťme sa však do ZAaRESu, ktorý sa stará aj o bežkársky areál na plážovom kúpalisku. Vlani boli silné mrazy a tak okrem bežkovania sa tu darilo aj korčuľovaniu. Prišlo cca 20.000 návštevníkov. Tejto zimy je ľad slabý. Zato sa stalo niečo iné. Dopoludnia obyčajne patrí zimná pláž desiatkam dôchodcov. Majú čas, idú na bežky.

No a nezabúdajme na ratrakovanú trasu Šachtičky – Donovaly a Šachtičky, okruh pod Jelenskú skalu. To je, len tak medzi nami, ďalších 40 kilometrov, o ktoré sa stará ZAaRES spolu s Donovalmi. Iste, tejto zimy sa neupravuje trasa Malý Šturec – Kráľova studňa. Tá je úzka, dá sa udržiavať len skútrami a tejto zimy sa sneh často strieda s dažďom. Trasa je zľadovatelá.

Myslím, že som uviedol príklad rozvoja cestovného ruchu, aký mám rád. Slúži návštevníkom zo širokého okolia, podporuje rozvoj služieb a je k dispozícii aj miestnym obyvateľom. Som rád, že máme takéto pozitívne príklady. A je mi jedno, že o chvíľu sa objavia možno aj jedovité poznámky.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka