Ľubomír Motyčka: Kiska sa mýli – Kiska škodí

Blog
44 /

Keď zaviedla Ficova vláda financovanie lyžiarskych škôl detí a škôl v prírode, bol s toho samozrejme krik. Spomínalo sa narúšanie trhu, čistého liberalizmu, jednoducho bol to vraj jeden z nevhodných útokov strany SMER-SD proti demokracii.

Prešlo niekoľko rokov. V oblastiach, kde prevažujú menšie a lacnejšie penzióny, pribudli tisíce pracovných miest, upadajúce penzióny sa postavili na nohy, lebo zárobky z takýchto akcií nie sú svetoborné, ale sú lepšie ako nič. V týchto penziónoch a malých hoteloch sa nadýchli. Zrazu majú na investície a tak sa sprievodným znakom spomínaného opatrenia stal aj rozvoj v cestovnom ruchu.

Nevraviac o tom, že deti boli v prírode. A Slovensko sa uspokojilo, i keď to nebolo opatrenie vyhovujúce všetkým. Napríklad v takých Dudinciach nie a nie rozbehnúť školské lyžiarske výcviky. Mal by to teda náš prezident zakázať. Veď to nie je príležitosť pre všetkých. A preto je to nesystémové a ešte ktovie aké.

Teraz ide o turistické poukážky. Ani v tomto prípade nejde o všetkých. Veď koľkí robia v malých firmách, kde nateraz takúto príležitosť nedostanú. Okrem toho. väčšina Slovákov asi ťažko pôjde do najdrahších hotelov. Ostanú v lacnejších, kde si peniaze lepšie užijú. A to je asi tiež nespravodlivé. Ono vôbec, spravodlivé je asi len to, čo je pre bohatých. Podľa našej pravice i prezidenta.

Zákon prezident Kiska jednoducho nepodpísal. Samozrejme, že sa nevyznám vo všetkom. Dovolím si však tvrdiť, že niečomu predsa len rozumiem. A myslím si, že tomu rozumie aj pán Kiska. On však pláva na opozičnej lodi. Keby vláda vymyslela hoc aj hodinky s vodotryskom, určite by to bolo nesystémové, populistické…

Vážený pán prezident,

možno sa k vám už dostalo, že nastupuje silná etapa robotizácie spojená s poklesom pracovných príležitostí. Do istej miery vzniknú nové možnosti pri obsluhe robotov, ale to stačiť nebude. Kde kto s tým straší, len nič neponúka.

Iste je veľa riešení. A je kopa ľudí, ktorí riešenia nájdu. Jedno z tých rozumných sú aj rekreačné poukážky. V mnohých veľkých firmách nečakali na zákon a už ich zaviedli. Lebo vedia, že oddych ľudí má svoj význam.

Rozvoj ubytovania a stravovania však neprináša len oddych, ale aj prácu. Viac oddychujúcich ľudí potrebuje viac práce iných ľudí. Aj tu teda vidím príležitosť pre tých, ktorí vinou robotizácie prídu o miesta. Súvisí s tým samozrejme aj rozvoj školstva či poľnohospodárstva.

Stačí vytvoriť lepšie podmienky pre regióny. No a neraz pritom ide stále o oblasti s vyššou mierou nezamestnanosti. Nie každý sa chce sťahovať stovky kilometrov za prácou k stroju, kde človeka aj tak čoskoro nahradí robot.

Zákon, ktorý prináša oddych ľudí a rozvoj pracovných príležitostí vo sfére služieb je teda zlý. Hotelieri sú za, ale čo robiť, keď prezident je proti. Ako tvrdí SaS, robiť pre ľudí znamená kupovať si voličov a to je populistické. Liberálne a demokratické je  asi robiť proti ľuďom.

Takto to vyzerá, keď osobné ambície sú väčšie ako myslenie v prospech ľudí a krajiny ako takej…

 

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka