Ľubomír Motyčka: Čo všetko môže byť turistická atrakcia?

Blog
2 /

A zároveň, čo všetko môže obstáť v konkurencii? Nepredbiehajme. Každá, hoc aj skutočná rozprávka má svoje pravidlá. Rodila sa pomaly.

Skôr ako si spoločnosť DANY, svet čokolády získala svoje meno, pretieklo veľa vody, Radoslav Tvrdoň, majiteľ tejto malej firmy, inak veľmi často spomína na starého otca, ktorý ho učil dôslednosti, poctivosti a trpezlivosti.

Podnikal v inej oblasti. A bol úspešný. Ibaže si neplnil svoj veľký sen. Vyrábať čokoládu. Bol to sen z detstva? To dnes už nie je dôležité. Nechýbala mu cieľavedomá trpezlivosť, ba až tvrdohlavosť. Učil sa v Belgicku, učil sa v Taliansku. U výrobcov, ktorých pravdepodobne u nás vôbec nepoznáme. Podnikajú v malom, nemajú svetovo známe veľké firmy. Robia však poctivé remeslo hraničiace s čokoládovým umením.

Pretieklo niekoľko rokov, výroba bola taká, no ešte skoro amatérska.  Ale, nie v produktoch. To by sa nerozvíjala. Na návštevu zo Švajčiarska prišla rodina, ktorá kedysi vlastnila na námestí v Banskej Bystrici obchod u Kemov. Teda Kemovci. Starý pán ochutnal čokoládu a dojatím zaslzil. Bol to poctivý výrobok. Ako za starých čias. A vraj lepší ako v Belgicku. Aj dnešné časy si niekde vyžadujú citlivú ľudskú, ručnú prácu. Stroje nie sú všemocné.

Kakaové bôby sa podľa potreby a jednotlivých druhov čokolády vozia z Afriky i južnej Ameriky a na bielu čokoládu z Madagaskaru. V spleti surovín našiel i niečo na Slovensku. Zo školy na Bánoši v Banskej Bystrici nakupuje ten najkvalitnejší med. Hľa, ako sa kvalita prelína a dopĺňa.

Pýtate sa čo to má spoločné s turizmom? Banská Bystrica má množstvo atraktivít. Menších i väčších. V miestnej časti Jakub dnes zastavujú autá. Návštevníci mesta si chodia kupovať čokoládu. Mesto má už viacero prívlastkov.

Je medené, je to mesto SNP a stále častejšie sa hovorí o tom, že je to aj mesto čokolády. Ručne robenej, perfektne upravenej. Možno to ešte zatiaľ nie je svetová trakcia, ale už sa stáva stále známejšou a stáva sa ďalším symbolom mesta. DANY – svet čokolády to je dnes už značka, ktorá zlepšuje imidž mesta. A to je už čo povedať.

A ozaj. Viete o tom, že jediný tuk ktorý sa používa v skutočnej čokoláde je kakaové maslo? A že napríklad z odborného hľadiska horká čokoláda neexistuje. Je len tmavá, mliečna a biela?  Viete o tom, že kakaové maslo spracuje len ľudská pečeň? Psovi uškodí.

Ja osobne sa už teraz teším, keď sa podarí pomocou sklenenej steny prestavať výrobňu tak, aby si návštevníci mohli proces spracovania pozrieť. To bude ešte lepšia atrakcia.

dany2

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor a DANY

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka