Ľubomír Motyčka: Buchtová vojna?

Blog
3 /

P1000549

Muránske buchty, to je pojem. No, roky som sa k nim nedostal. Keď som aj odbočil do Muráňa, vždy boli predané. Dokonca aj teraz, keď sme sa do Muráňa vybrali s kolegom, poslanec VÚC Ondrej Lunter pre istotu telefonoval, aby nejaké buchty vôbec ešte ostali. Mali sme dlhý a náročný program. A ochutnávanie buchiet bolo len malým spestrením.

To ochutnávanie sme začali pred Rimavskou Sobotou, v motoreste Cieľ. Služobne som tam vstúpil druhý raz v života. Prvý raz to bolo ešte za socializmu. Prišiel som nad ránom, lebo v motoreste vtedy zaviedli nočné služby pre pocestných. Čašníčka chvíľu pred mojim príchodom odmietla opitému šoférovi predať fľašu vína. Tak jej nadal, ty k… stará. Hrozne sa urazila. Ešte aj mňa sa pýtala: „Hát, no aký ja stará?“

Druhý raz som prišiel teraz. Motorest práve s hodinovým meškaním otvárali. To sa nemá robiť. Ibaže jedálny lístok ma zaujal. Pečené diviačie rebrá, domáca kačica, ale napríklad aj pečené buchty. To je prvý príklad toho, že buchty sa  v Gemeri stali témou. Dali sme si kávu a samozrejme buchty. Obaja sme konštatovali, že boli výborné. Ľahučké, no jedna báseň. Takže buchty v motoreste Cieľ robia veľmi dobre.

Prešlo pár hodín a my sme zastali v Muráni. Usmiate ženy, krásne, už typicky Muránske buchty, iba my sme mali za sebou aj obed a vytroviť ešte nestačilo. Okrem toho, pravé Muránske buchty sú hojne plnené a veľké. Tak už sme ochutnávali len jednu rozkrojenú lekvárovú buchtu. Robia aj iné, no nemiešali sme to. Nech sme spravodliví. A opäť sme konštatovali, že sú výborné.

Len sa nám ženičky trochu posťažovali: „ My sme tu v Muráni, to sú naše buchty. Nech si ich na Zbojskej pomenujú inak.“

A tak sme šli ešte aj na Zbojskú. Čo to tam je? Ktože to konkuruje? Nová, pomenšia koliba. A buchty na pohľad rovnaké ako v Muráni. Ale, tie čo sme ochutnávali, sú predsa len iné. Lekvárove buchty so škvarkovým cestom. No a zase sme boli spokojní. I keď nám už začalo byť pomaly j zle od žalúdka. Asi všetkého veľa škodí.

V každom prípade je to vlastne celkom pekné „ vojna“. Pokiaľ sa bojuje len buchtami, všetko je v poriadku. Zároveň je aj toto jeden drobný kamienok do mozaiky cestovného ruchu. Veď aj môže byť  zážitok – putovanie za buchtami.

P1000558

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor a ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka