Miro Toman: Kašper nebojuje s Kotlebom, ale s Lunterom

Blog
19 /

Dokazuje to nielen stredajší míting nezávislého kandidáta na predsedu BBSK Igora Kašpera, ale aj jeho praktické kroky po septembrovom odchode od okrúhleho stola, ktorý mal vygenerovať najsilnejšieho demokratického kandidáta do novembrových volieb proti Marianovi Kotlebovi.

 V stredu podvečer sa v salóniku hotela Lux zišli občania na stretnutí s kandidátom Igorom Kašperom, jeho priaznivcami a kandidátmi na poslancov, ktorých bola väčšina. Okrem tradičnej predvolebnej rétoriky zo strany zvolávateľa mítingu zaznievala kritika na adresu ostatných kandidátov, ale aj jeho kritikov v médiách . Najviac sa ušlo Jánovi Lunterovi, akoby práve on bol jeho najväčším súperom.

 Popri vyzdvihovaní svojho mladého veku oproti favoritovi volieb  Kašper dokonca vyzval ľudí, aby sa prihlásili, kto by volil Luntera resp. by nevolil jeho. Veruže našli sa i takí. Nebolo ich veľa (asi dvaja), ale pre tých mal Kašper pripravené svoje argumenty, aby ich presvedčil, že sa mýlia a najlepší je on. A Lunter vraj nemá šancu proti Koltebovi, veriac tomu, že ju má on…

 Na svojom facebooku potom Igor Kašper napísal: „V Bystrici bola dnes fullka. Teda okrem stoličiek v prvom rade, ale kto by si už tam dobrovoľne sadol. Mám výborný pocit z dnešného mítingu, hlavne z toho, že prišlo veľa ľudí, ktorých nepoznám. Diskutovali sme približne tri hodiny a to som mal v pláne maximálne tak hodinu a pol. Ďakujem za každú otázku, aj tie na telo. Po dnešnom mítingu ešte viac cítim, že robíme správnu vec. Že sa dá zaujať a pobiť sa o víťazstvo poctivo. Bez veľkého priestoru v médiách, bez sponzorov, či politických strán za chrbtom. Ja nemám čo skrývať, nevzdám sa, idem až do konca.“

Pre človeka, ktorý nepozná súvislosti, by to možno vyznelo optimisticky pre Igora Kašpera, ale reálny život sa predsa len uberá iným smerom. Nikto neberie žiadnemu z kandidátov jeho právo pobiť sa v demokratických voľbách o post predsedu BBSK, keby neexistovali objektívne príčiny možno neobvyklého, ale v našom kraji racionálneho prístupu kandidátov a voličov zmeny k 4. novembru a  podpore najsilnejšieho z demokratických kandidátov, ktorý má najväčšie šance a dokáže poraziť súčasného župana.

Tak znie motto týchto volieb v našom kraji, či sa to niekomu  páči alebo nie. Dôvodom je Marian Kolteba a jeho politika, ktorá síce dokázala tento kraj za štyri roky k kresle bystrického odizolovať od zvyšku Slovenska, ale ľudia zvolili jeho stranu do NR SR a preferencie jej  neklesajú.

Pravdou je, že keby bola dvojkolová voľba, tak najsilnejší Kotlebov protikandidát sa ukáže po prvom kole. Keďže však máme jednokolovú voľbu predsedov BBSK, rovnako ako u poslancov, ale aj primátorov či starostov, množstvo demokratických kandidátov zvyšuje reálne riziko, že v našom kraji k žiaducej zmene župana po 4. novembri nedôjde.

Preto rozumným východiskom z tejto situácie sú tzv. primárky medzi demokratickými kandidátmi teda výber a nominácia najsilnejšieho z nich. Memorandum aj okrúhly stôl kandidátov, ktorého sa mimochodom zúčastnil aj Igor Kašper, riešili túto otázku niekoľkými porovnávacími prieskumami verejnej mienky. Tie jednoznačne potvrdili, že najväčšiu voličskú podporu má Ján Lunter, ktorý by koncom septembra dokonca dokázal poraziť aj Mariana Kotlebu.

Na druhej strane Kašper skončil s nejakými tromi percentami na chvoste pelotónu kandidátov, čo by pre skúseného politika malo byť signálom, že sa musí nad sebou zamyslieť, zvážiť svoje šance i ďalší postup v kampani. Pochopili to Martin Klus so Stanislavom Mičevom, ktorí sa s násobne vyššími preferenciami ako Kašper vzdali kandidatúry v prospech Luntera tak, ako to sľúbili na začiatku.

Igor Kašper však ide svojou cestou. Keď zistil, že favoritom volieb je Ján Lunter a nie on, začal ho napádať. Prvýkrát verejne v septembri v Záhrade počas diskusie, v ktorej mali byť pôvodne štyria kandidáti s najvyššími preferenciami, ale objavil sa medzi nimi prekvapujúci aj Kašper. Svoju účasť využil na útoky proti Lunterovi, kvôli ktorému by sa on nevzdal. To napokon aj dodržal…

Hoci Kašper bol jedným zo zadávateľov prieskumov verejnej mienky okrúhleho stola agentúram ANO a Median, ktorých výsledky v podstate kopírovali Focus, nesúhlasil s ich zverejnením. Odvolával sa na nejaký svoj bližšie nešpecifikovaný prieskum a presvedčenie, že keď ako jediný z kandidátov počas kampane prešiel všetkých 516 obcí v kraji a má za sebou ich starostov, musí byť úspešný. Podľa neho je Lunter iba marketingovým produktom.

„Verím tomu, že Kotlebu porazí najsilnejší protikandidát a kto ním je ukážu až voľby, nie prieskumy, ktoré sa často mýlia,“ vyhlásil Kašper. Možno si vôbec neuvedomuje, že hlasy, ktoré vo voľbách získa, môžu v konečnom dôsledku chýbať práve Jánovi Lunterovi a nie Marianovi Koltebovi

Mýliť sa vo svojich kalkuláciách môže ktokoľvek. Určite prieskumy verejnej mienky nemusia byť presné, lebo zohľadňujú nálady voličov v danom čase a vo voľbách to môže dopadnúť aj inak, ibaže nič relevantnejšie v tejto chvíli nemáme po ruke. Iba ak dojmy niektorých kandidátov, ktoré si mýlia s pojmami. Zdá sa, že Igor Kašper tomu podľahol.

História pozná množstvo príkladov politikov, ktorých ambície a viera v seba samého bola silnejšia, ako zdravý sedliacky rozum a realita všedného dňa. Dopadli vo voľbách tak, že potom si už na nich nikto nespomenul…

 

Autor: Miro Toman, Foto: FB a Mirka Chabadová

Miro Toman