Ivan Saktor: Nech sa obzrú, trollovia…

Blog
15 /

Mám rád naše mesto a ľudí, ktorí v Banskej Bystrici žijú. Neznášam však miestnych trollov. Nemám na mysli bájne postavy severskej mytológie, ani nórsku black metalovú skupinu či rakúskeho architekta Karla Trolla.

 Chcem sa vyjadriť k ľuďom a ich „trollovským“ charakterom, pretože takých máme v našom meste tiež a bohužiaľ neúrekom. Ľudí, ktorí sa so svojou jedinou pravdou odbavujú na rôznych internetových portáloch či sociálnych sieťach a skrývajú za slobodu slova.

Aj takých  Baníkovcov, Motyčkovcov, Bučkovcov a podobne. Za mnohými, keď sa obzriete, takmer nič nie je. Jedine prázdne reči, polopravdivé články alebo rôznorodý zoznam ich funkcií. Najnovšie im podobní trollovia zistili, že za obdobie môjho primátorovania sa v Banskej Bystrici nič neurobilo, a teda čo si to ja len dovoľujem znova kandidovať na verejnú funkciu.

 Preto týmto pseudostrážcom banskobystrickej morálky stručne pripomínam: Napriek tomu, že v čase, keď som bol primátorom mesta Banská Bystrica, bola vážna hospodárska kríza, Transparency International vyhodnotila Banskú Bystricu ako druhé najotvorenejšie mesto na Slovensku a počas celých štyroch rokov sme miestne dane nezvýšili ani o cent. Svoj volebný program som naplnil do poslednej bodky.

 Čo všetko sme v meste urobili v rokoch 2006 – 2010, o tom hovorí stručný zoznam len tých naozaj viditeľných vecí:

 rekonštrukcia Radnice na Námestí SNP;

rekonštrukcia Plavárne Štiavničky;

vyrokoval som projekt autobusovej stanice;

trojúrovňová cesta napojená na severný obchvat Banskej Bystrice;

výstavba priemyselného parku v Šalkovej;

využitie eurofondov v hodnote 30 miliónov €;

záchranil som očné a rehabilitačné sanatórium a ZUŠ J. Cikkera;

výstavba podlavického mostu;

projekt Abeceda športu, vďaka ktorému bystrické deti v rámci školy bezplatne plávajú, korčuľujú a lyžujú;

kompletná rekonštrukcia vozového parku MHD (15 autobusov, 19 trolejbusov, 15 harmoník) spolu za 24 miliónov €;

zaviedol som dopravu zadarmo pre cestujúcich nad 70 rokov;

materská škola pre celiatikov;

ihrisko Saki-Baki pre zdravotne znevýhodnené deti;

projekt Míľa pre mamu;

Akadémia európskeho seniora;

most ku zimnému štadiónu;

kompletná obnova fontány na Námestí SNP;

zabezpečil som kompletný servis pre MŠ, ktoré dostávali každoročne 5 miliónov Sk na drobné opravy;

pre 4 školy v Banskej Bystrici som vybavil europrojekty, ktoré aj podpísal vtedajší minister Počiatek, tieto sa však nezrealizovali, môj nástupca s vtedajšou podporou niektorých dnešných trollov projekty nedotiahol do konca;

nebál som sa vydať Všeobecné záväzné nariadenie, podľa ktorého na Radvanskom jarmoku nahradili čínske stánky tradičné, remeselné stánky, čo je dnes už samozrejmosťou a skvelou tradíciou;

rekonštrukcia južnej tribúny zimného štadióna (jediný štadión s dreveným stropom);

vydláždené ulice: Horná, Kollárova, Robotnícka.

 Banská Bystrica bola v roku 2009 podľa nezávislého inštitútu INEKO druhým najmenej zadlženým krajským mestom na Slovensku, nižší dlh mali už len Košičania.

 Kto robí, robí aj chyby. Ani ja som sa niektorým nevyhol. Toto konštatovanie však neoprávňuje rôznych trollov k znevažovaniu mojej práce a kvalifikovanej činnosti pracovníkov mestského úradu v období môjho primátorovania. Úspechy sme totiž dosiahli napriek odporu ľudí, za ktorými, keď sa obzrú, je toho pramálo.

Autor: Ivan Saktor, Foto: ilustračné

Miro Toman