Žiacke biatlonové talenty Patrášová, Garguláková a Tóthová vybojovali 4 národné tituly

1 /

Tento víkend bol v aktuálnej sezóne mládežníckeho biatlonu azda najdôležitejší. Bojovalo sa totiž po oba dni o tituly majstra Slovenska v rýchlostnom a vytrvalostnom biatlone. Na podujatí v Osrblí mali početné zastúpenie aj kluby z Banskej Bystrice.

Ako už doterajšie zápolenia vo Viessmann pohári ukazovali, medaile zo slovenského šampionátu sa očakávali sa najmä u dievčat v najstaršej kategórii 14-15 ročných a v kategórii strednej 12-13 ročných. Reprezentantky z Banskej Bystrice sa úlohy favoritiek nezľakli a odnášajú si domov všetky štyri tituly.

V tej staršej kategórii, ktorá je v tejto sezóne extrémne vyrovnaná a pre niektoré dievčatá znamená posledné zápolenia v žiackych kategóriách, pred prechodom do dorastu a zmenou zbrane zo vzduchovky na malorážku, si v sobotu vybojovala titul v rýchlostnom biatlone na 4,5 km trati členka ŠKP Banská Bystrica Alžbeta Garguláková. Na strelnici pomýlila len jeden krát pri streľbe v stoji. Dva nepresné zásahy zaznamenali Veronika Michalechová z ŠKP a Rebeka Tóthová z Fan klubu biatlonu Banská Bystrica. Veronika však bola na trati o dve sekundy rýchlejšia a tak odsunula Rebeku na miesto tretie. Ema Zvarová z Fan klub biatlonu si pri rovnakej streľbe odniesla piate miesto.

V nedeľu pri vytrvalostnom biatlone s dĺžkou 6 km, keď každá minela stála pretekárku 30 trestných sekúnd, mali prvé tri pretekárky v tejto kategórii zhodnú bilanciu. Každá minula dvakrát. Rebeka Tóthová z Fan klubu biatlonu BB si ich vybrala už na prvej položke a myslela si, že je po pretekoch. Druhú položku v stoji však zvládla čisto a po heroickom výkone na trati si dobehla po najlepšie umiestnenie v doterajšej kariére a získala titul majsterky Slovenska. Tretia skončila Nina Škarvadová z ŠKP BB a hneď za ňou sobotňajšia víťazka Alžbeta Garguláková z toho istého klubu.

kategórii 12-13 ročných dievčat potvrdila svoje tohtoročné postavenie v rebríčku Dominika Patrášová z Fan klubu biatlonu Banská Bystrica, keď si odnáša domov dva tituly. Zo slovenských pretekárok bola po oba dni jasne najlepšia a len v sobotu v rýchlostnom biatlone na 3 km trati ju dokázala poraziť Lucie Plevová z Česka ( 0+1 ), keď musela Dominika absolvovať dve trestné kolá. V nedeľu jej to však Dominika vo vytrvalostnom biatlone na 4,5 km vrátila aj s úrokmi, Mala totiž čistú streľbu a aj najrýchlejší bežecký čas. Už v predstihu si tak zabezpečila i celkové víťazstvo vo Viessmann pohári v tejto sezóne.

V tejto kategórii obsadili naše dievčatá po dobrých bežeckých výkonoch po oba dni ešte tretie miesta. V sobotu v rýchlostnom biatlone na trojkilometrovej trati to bola Sára Sedliaková (2+0) z Fan klubu biatlonu, ktorá sa dostala na stupne víťazov s neuveriteľným 0,5 sekundovým náskokom od štvrtej pretekárky z domáceho klubu. V nedeľu to bola vo vytrvalostnom biatlone Xénia Uhliarová z ŠKP Banská Bystrica (1+0).

V kategórii najmladších žiačok, zatiaľ ešte bez streľby, výborné výkony podáva Nella Štulajterová z Fan klubu biatlonu, keď si v sobotu dobehla klasickou technikou po štvrté miesto a v nedeľu dokonca bola na stupni víťazov, skončila na druhom mieste a je zrejmé, že voľná technika jej sedí viac. To isté miesto obsadil v rýchlostnom biatlone aj reprezentant ŠKP Peter Lešo.

V prípravke sme mali zastúpenie len u chlapcov, ale zato sme opäť po oba dni zobrali prvé dve miesta zásluhou Andreja Gajdošovciho z Biathlonmánie BB, ktorý tu dominuje a Tadeáša Tkáča z ŠKP BB.

Zatiaľ teda do Fan klubu biatlonu putujú z národných slovenských majstrovstiev tri tituly a do ŠKP jeden. O dva týždne sa v Osrblí bude ešte o tituly majstrov Slovenska bojovať v disciplíne hromadný štart. Tieto preteky budú zároveň aj poslednými v sezóne.

Banskú Bystricu a zároveň svoje kluby na majstrovstvách Slovenska reprezentovali: