Záver sezóny mladým bystrickým biatlonistom nevyšiel podľa predstáv

0 /

Posledný domáci súťažný víkend v Osrblí našim mladým biatlonovým talentom z Fun klubu biatlonu Banská Bystrica nevyšiel podľa predstáv. Vo Viessman poháre v sobotu v rýchlostných pretekoch získali dve medaily a v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom v rámci majstrovstiev Slovenska jednu, no najcennejšiu – zlatú.

Začneme trošku netradične, pozretím sa do histórie tohto športu:

– V roku 1767 sa uskutočnili prvé závody pohraničných hliadok na švédsko-nórskych hraniciach

– V rokoch 1924 – 1948 sa na ZOH konali ukážkové závody ozbrojených zložiek veľkorážna puška

V roku 1955 sa predstavili prvé pravidlá a po prvý krát použitý názov biatlon

V roku 1958 sa uskutočnili prvý krát majstrovstvá sveta  v rakúskom Saalfeldene

–  V roku 1960 bol biatlon po prvýkrát zaradený do programu ZOH v americkom Squaw Valley

V roku 1978 vznikol súčasný malorážny biatlonu

Takže toto sú dôležité medzníky v histórii biatlonu, ktoré v podstate ovplyvnili našich mladých banskobystrických biatlonistov a skoro deň čo deň obetujú tomuto krásnemu zimnému športu svoj voľný čas a deň čo deň v ňom zdokonaľujú svoje umenie. Je to azda jediný šport, v ktorom si športovec do posledných chvíľ na trati nie je istý konečným výsledkom.

Tak tomu bolo aj posledný domáci súťažný víkend, keď sa našim bystrickým mládežníckym reprezentantom až tak nedarilo. Jedine Sára Sedliaková v kategórii 10 – 11 ročných dievčat potvrdila svoje ambície a dobehla si po oba dni po zlatú medailu, aj keď v nedeľu na majstrovstvách Slovenska v hromadnom štarte musela odrážať útok Beraxovej Emy z Predajnej a titul v hromadnom štarte získala z náskokom 0,4 sekundy! V sobotu pri rýchlostnom biatlone nadeľovala tej istej pretekárke pol minúty.

Naši pretekári sa akoby nevedeli po oba dni vysporiadať s náročnou traťou v Osrblí, keď pri teplotách výrazne nad nulou sa technický sneh premieňal na nepríjemnú kašu. A keďže to tentokrát nebolo slávne ani na strelnici, okrem Bruna Melichera, ktorý bral v sobotu v rýchlostných pretekoch druhú priečku, sa všetci pozerali na stupne víťazov len s odstupom.

Na malé pódium sa dostali už len Anka Donovalová v sobotu dobehla v kategórii 14 – 15 ročných žiačok na štvrtom mieste, Dominika Patrášová v kategórii 12 – 13 ročných dievčat brala po oba dni miesto piate a v tejto kategórii veľmi príjemne prekvapila Sára Melicherová, ktorá skončila šiesta.

Z toho je zrejmé, že nedeľňajšie majstrovstvá Slovenska v disciplíne hromadný štart našim banskobystrickým nádejam vôbec nesadol. Znovu sa na vlastnej koži presvedčili, prečo je tento zimný šport tak krásny a niekedy tak krutý.

Týmto by sa naši mladí biatlonisti chceli aj touto cestou poďakovať sponzorom, ktorí im veľkou mierou zlepšili materiálne podmienky, najviac hlavnému sponzorovi LIONCAR Banská Bystrica, ďalej firme ALTYS Kremnička, HELA Banská Bystrica, VEMAC Kováčová, TAMI Kežmarok, Interstaving Banská Bystrica.  ĎAKUJEME!

Celú sezónu náš Fan klub biatlonu reprezentovali:

Žiačky 10-11 ročné – Sára Sedliaková

Žiačky 12-13 ročné – Nikola Oterová, Daniela Salajová, Sára Sedliaková, Dominika Patrášová

Žiačky 14-15 ročné – Ivka Gajdošová, Rebeka Tóthová, Ema Zvarová, Ľubka Mituchová, Anka Donovalová

Žiaci 12-13 ročný – Jakub Slovák, Šintaj Maxim, Maroš Mihalíček

Žiaci 14-15 ročný – Cigler Martin, Jakub Borguľa, Štefan Godžák, Samuel Svrčina, Bruno Melicher

Autor: (cb - úprava), Zdroj: Fun klub biatlonu BB