Ozónové injekcie rozhodnú o pokračovaní bystrického biatlonistu Martina Otčenáša

ŠPORT
0 /

Banskobystrický biatlonista Martin Otčenáš ešte nevie, či bude pokračovať v aktívnej športovej kariére. Nechce totiž dobiehať v pretekoch Svetového pohára s bolesťami chrbta na 80. mieste. Pod nepriaznivé výsledky v minulosti sa neraz podpísal práve jeho zdravotný stav, konkrétne bolesti chrbtice.

Staronový tréner slovenskej biatlonovej reprezentácie mužov Tomáš Kos bude môcť v novej sezóne rátať s rovnakým obsadením tímu ako tomu bolo doposiaľ. Sú v ňom biatlonisti banskobystrickej Dukly Tomáš Hasilla, Šimon Bartko, Michal Šima a Matej Baloga. Jediný otáznik visí nad pokračovaním kariéry Martina Otčenáša a to zo zdravotných dôvodov. Čoskoro tento 33-ročný biatlonista spod Urpína sa blysol v minulej sezóne pekným 13. miestom v rýchlostných pretekoch na majstrovstvách sveta v Anterselve. Trénoval vtedy pod vedením manželky Natálie.

Martin Otčenáš ako jediný zo Slovákov bodoval vo Svetovom pohári 2019/2020. Skončil v ňom na 61. mieste. Odpoveď na otázku, či bude pokračovať v kariére, dajú injekcie s ozónom, ktorý mu vstrekujú v banskobystrickom súkromnom zdravotníckom zariadení do platničky v driekovej časti chrbtice. Slovenskej mužskej jednotke to má pomôcť v tom, aby sa mu zmenšil opuch platničky. Ten mu tlačil na koreň nervu, ostrú bolesť cítil takmer celú uplynulú sezónu. Informuje o tom denník Šport, pre ktorý sa náš biatlonista vyjadril nasledovne:

„Rozhodne môj zdravotný stav, či ešte pôjdem ďalej. Som po druhej ozónovej injekcii. Po každej mám nariadené dva týždne fyzického pokoja. Ak mám pokračovať vo svetovom biatlone, nemôže to byť tak, že tri štvrtiny sezóny ma bude bolieť chrbát. To by znamenalo, že by som nepodával adekvátny výkon. Už by som nechcel, aby som s bolesťami dobiehal na 80. mieste. Verím, že mi súčasná liečba pomôže. Musím však vyčkať. Niektoré dni po prvej injekcii boli už lepšie, iné horšie. Uvidíme, čo bude po druhej.“

Nasledujúca sezóna bude pre slovenský biatlon predolympijská. Pretekári v nej budú plniť olympijské kritériá, ak to teda dovolí situácia s dosiaľ aktuálnou pandémiou nového koronavírusu. Pre účasť slovenskej mužskej štafety v Pekingu 2022 je potrebné, aby Slovensko skončilo počas nasledujúcej sezóny 2020/2021 v Pohári národov do 20. miesta. Bude to o to ťažšie, že Slovensko, na rozdiel od uplynulej zimy, nebude mať na štarte individuálnych disciplín vo Svetovom pohári štvoricu pretekárov, ale iba troch.

Autor: (bl), Foto: ilustračné + tasr