Osrblie zažije svetový biatlon aj v lete

ŠPORT
0 /

Národné biatlonové centrum v Osrblí je známe tým, že hostí prestížne biatlonové podujatia v zime. Na Slovensku však po prvýkrát budeme hostiť jeho oficiálnu letnú verziu, ktorej popularita za posledné roky raketovo stúpa. Majstrovstvá sveta v letnom biatlone na kolieskových lyžiach 2023 sa budú konať od 21. do 27. augusta v Osrblí v Banskobystrickom kraji.

Ide o najvýznamnejšie športové svetové podujatie na Slovensku v roku 2023. Predpokladá sa účasť popredných biatlonistov z 30 krajín sveta. Prezident Slovenského zväzu biatlonu so sídlom v Banskej Bystrici Peter Vozár vysvetľuje:

„V minulosti bol letný biatlon považovaný skôr za akúsi súčasť letnej prípravy biatlonistov. V posledných rokoch sa však zásluhou Medzinárodnej biatlonovej únie a záujmu verejnosti dostáva letnému biatlonu oveľa väčšej podpory a dôležitosti. Získať organizáciu Majstrovstiev sveta v letnom biatlone pre Slovensko je veľkým úspechom, ktorý by však nebol možný bez podpory Ministerstva financií Slovenskej republiky a investície do novej asfaltovej dráhy, ktorú sme slávnostne otvorili v septembri 2022.

Prezidentka organizačného výboru Jaroslava Lauková uviedla, že úspešné zorganizovanie biatlonového podujatia svetovej úrovne je veľkou výzvou, no na túto skúsenosť sa veľmi teší:

„Organizátorskú „štafetu“ sme prevzali od nemeckého Ruhpoldingu, ktorý má úžasnú fanúšikovskú a divácku podporu a zažiť tú atmosféru bolo pre nás obrovským zážitkom. Spolu s partnermi ako Banskobystrický samosprávny kraj, mesto Brezno, Železiarne Podbrezová, Slovakia Travel a ďalšími urobíme všetko preto, aby Osrblie v žiadnom ohľade nezaostalo a aby sa k nám letné majstrovstvá pravidelne vracali. Areál Národného biatlonového centra sa po stavebných prácach snažíme  dostať do top formy aj formou brigád našich klubov, ale ešte nás čaká kopec práce. O príprave aj programe budeme postupne informovať na stránke www.biatlonosrblie.sk .“

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone v Osrblí budú mať štyri súťažné dni, štvrtok až nedeľu 24. – 27. august. 2023 a každý deň budú štyri štarty. Súťažiť budú biatlonisti v kategóriách juniori, juniorky, muži a ženy. Predstavia sa v super šprintoch, rýchlostných pretekoch, stíhacích pretekoch a majstrovstvá sveta vyvrcholia v nedeľu pretekmi s hromadným štartom.

nový asfalt v biatlonovom areáli

Bohatý športový program doplní nemenej atraktívna fanzóna a návštevníci sa majú naozaj na čo tešiť. Okrem štandardných aktivít ako: moderátor, DJ, súťaže, animácie, laserová strelnica, tombola a podobne, bude každý deň na programe koncert, ktorý rozprúdi zábavu.

„Osrblie sa nachádza v úžasnom regióne Horehronie s atraktívnou ponukou a tá nebude chýbať ani vo fanzóne. Veríme, že celý región bude žiť týmto športovým festivalom, očakávame aj účasť zahraničných divákov, najmä z Česka,  preto odporúčam rezervovať pobyty čo najskôr“,

– uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie Petra Ridzoňová.

Autor: (SZB + cb úprava), Foto: SZB + ilustračné