Osrblie bude hostiť až dve kolá pohára IBU, Kazár sa rozlúči s kariérou

ŠPORT
0 /

Národné biatlonové centrum v Osrblí bude v januári organizovať až dve kolá IBU Cup-u, druhého najvýznamnejšieho medzinárodného podujatia v biatlone. Okrem plánovaného štvrtého kola zabezpečí Slovensko aj organizáciu piateho kola, ktoré malo pôvodne usporiadať poľské stredisko Duszniki Zdroj.

IBU Cup v Osrblí

Prví pretekári vyjdú v Osrblí na trať v piatok desiateho januára, kedy sú na programe vytrvalostné preteky mužov a žien, o dva dni neskôr v nedeľu dvanásteho januára sú na programe rýchlostné preteky mužov a žien. Na stredajšej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici prezident Organizačného výboru Biatlon Brezno – Osrblie Ivor Lehoťan uviedol:

„Štvrtého kola pohára IBU sa zúčastnia pretekári z 36 krajín, konkrétne 135 žien a 153 mužov, plus príde 156 členov doprovodu. Čiže do Osrblia príde 450 ľudí. Ide o bežný štandard. V Osrblí bol pár mrazových nocí, takže môžeme konštatovať, že máme dva okruhy pripravené v dobrej kvalite.“

V Osrblí sa rozlúči so svojou športovou kariérou dlhoročný slovenský biatlonista Matej Kazár.

„Rozhodol sa pre rozlúčku s kariérou priamo na trati. Týmto areálom je odkojený a bude to naozaj krásna bodka. Bodaj by bolo takýchto organizovaných rozlúčok v slovenskom biatlone viac,“

– dodal Lehoťan.

Okrem Kazára vkladá Slovensko nádeje na dobré umiestnenia do Mateja Balogu. Ten podal dobré výkony v decembrovom IBU pohári. Štartovať budú aj slovenskí juniorskí reprezentanti, ktorí si zmerajú sily v ostrej konkurencii ´druhej´ svetovej ligy.

Organizačný výbor v Osrblí musí zvládnuť aj ďalšie preteky piateho kola IBU Cup-u, ktoré malo organizovať pôvodne poľské stredisko Duszniki Zdroj 16 – 19. januára. Novú situáciu bližšie ozrejmil prezident Organizačného výboru Biatlon Brezno – Osrblie Ivor Lehoťan:

„Bolo nám to ponúknuté päť minút po dvanástej, ale iná alternatíva ako Brezno – Osrblie v momentálnej situácii nie je, čo sa týka snehových podmienok i z hľadiska logistiky v rámci Európy. My si uvedomujeme zodpovednosť aj voči Medzinárodnej biatlonovej únii. Vieme, že je druhým najväčším sponzorom slovenského biatlonu z hľadiska finančných príspevkov. Takže jednoznačné áno sme povedali v priebehu niekoľkých hodín.“

Pre prezidenta Slovenského zväzu biatlonu Petra Vozára, ktorý bol zvolený do funkcie 28. decembra 2019, sú nadchádzajúce podujatia prvou skúškou v novej pozícii. Na tlačovej stredajšej konferencii v Banskej Bystrici uviedol:

„Z hľadiska prezidenta je to prvé moje podujatie, no ako pretekár som už absolvoval niekoľko IBU Cup-ov. Priznám sa, že som naskočil do rozbehnutého vlaku. Veľa informácií je pre mňa nových, ale snažím sa operatívne riešiť akýkoľvek problém. Aj napriek decembrovému nepriaznivému počasiu a bežným operatívnym problémom je dnes v Osrblí všetko na sto percent pripravené. Pre Slovensko je organizovanie IBU pohára obrovskou poctou. Ide o prestížne medzinárodné podujatie, ktoré v rámci našich technických a finančných možností dokážeme zorganizovať.“

Sprievodný program

Výkonná riaditeľka KOCR – Banskobystrický kraj Turizmus Mgr. Petra Šuhajdová k pretekom dodala:

„Pre všetkých nadšencov biatlonu a fanúšikov, ktorí v piatok a nedeľu zavítajú do národného biatlonového areálu čaká aj vykurovaná fan zóna s množstvom zábavy. Vyskúšať si budete môcť napríklad streľbu z laserových zbraní na biatlonový terč či bežecký trenažér.“

Pre návštevníkov budú k dispozícii taktiež okuliare s virtuálnou realitou či fotostena. Aj tento rok sa fan zónu podarilo zrealizovať vďaka podpore Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj turizmus a Rozvojovej agentúry BBSK. Podujatím bude sprevádzať moderátor Marek Poliak a o zábavu sa postará DJ Kero.

V nedeľu sa návštevníci môžu tešiť na vystúpenie kapely DORA, ktorá zahrá tradičné folklórne pesničky moderným štýlom. Počas obidvoch dní bude pre všetkých fanúšikov pripravené koleso šťastia, v ktorom môžu vyhrať zaujímavé ceny z celého Banskobystrického kraja.

Podľa výkonnej riaditeľky OOCR REGIÓN HOREHRONIE Ing. Petry Ridzoňovej Hlásnikovej okrem bohatého kultúrneho programu budú k dispozícii taktiež regionálne výrobky a produkty od šikovných remeselníkov z Horehronia a okolia.

Celý harmonogram pretekov a fan zóny nájdete na stránkach www.osrblie2020.sk a www.horehronie.sk.

 

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR