Odštartovali majstrovstvá sveta v biatlone aj s pretekármi bystrickej Dukly

ŠPORT
0 /

Ivona Fialková

V stredu v slovinskej Pokljuke odštartovali majstrovstvá sveta v biatlone, kde sa v úvodnej disciplíne predstavila polovica slovenskej výpravy, čiže štyria z ôsmich reprezentantov či reprezentantiek, všetci sú členovia banskobystrickej Dukly. Šampionát potrvá až do 21. februára a naši biatlonisti do neho vstupujú so skromnejšími cieľmi ako v uplynulých rokoch. V prvých stredajších pretekoch programu MS v mix štafetách zaznamenalo Slovensko 18-tu priečku.

Výkony v slovinskej Pokljuke by mali ťahať najmä sestry Paulína a Ivona Fialkové, ktoré však zasiahla pandémia koronavírusu a po zdravotných problémoch museli dočasne prerušiť sezónu. Je otázne, v akej forme sa predstavia na vrchole biatlonovej sezóny, čiže na tomto svetovom šampionáte.

Obe sestry z bystrickej Dukly prekonali ochorenie COVID-19 ešte v novembri. Po pozitívnom teste sa nemohli zúčastniť na úvodných pretekoch ročníka v Kontiolahti, neskôr sa do kolotoča Svetového pohára vrátili, no problémy neodzneli a tak sa po 5. kole v Oberhofe rozhodli pre pauzu. Banskobystričanka Paulína Fialková odvtedy nepretekala a absolvovala len sústredenie. Jej mladšia sestra Ivona sa naopak predstavila na uplynulých majstrovstvách Európy v Poľsku, kde obsadila 13. miesto v šprinte a 32. v stíhačke.

„Jasné, že sme mali pred sezónou úplne iné ciele, ale stalo sa toľko vecí, za ktoré ani nemôžeme a ktoré sa už nedajú zmeniť lusknutím prsta. Robíme, možné aj nemožné, aby sme v našej momentálnej situácii podali najlepší výkon. Ideálne to už nebude, zázrak sa nestane, ale s dobrou streľbou sa dá zabojovať aj na majstrovstvách sveta. Určite to nevzdám a idem do toho na sto percent. Vidím, že šprinty v tréningu dokážem celkom dobre zájsť, takže možno tie majstrovstvá Európy boli pre mňa takým poznaním, ako to nasmerovať na tento svetový šampionát,“

– uviedla pre slovenskybiatlon.sk Ivona Fialková, ktorá si na vlaňajších MS v Anterselve vybojovala 6. miesto v stíhačke a deviate v šprinte.

Slovensko má právo postaviť v individuálnych pretekoch na MS trojicu mužov i žien. Spolu s Fialkovými cestovali do Pokljuky aj Veronika Machyniaková a Henrieta Horváthová, ktorá je v pozícii náhradníčky a predstaví sa v štafetách. Tím mužov tvorí kvarteto Michal Šima, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Matej Baloga, ktoré v tejto sezóne bojuje v SP.

„Myslím si, že bežecky je to celkom fajn, hlavne v porovnaní s minulým rokom je to úplne inde. Streľba je dobrá, ale stále tomu chýba tá jedna rana či jedna položka. Dúfam, že sa to ešte trochu zlepší a na majstrovstvách sveta sa to ukáže a bude to dobré,“

– prezradil jeden z našich mužov, skúsenejší Tomáš Hasilla.

Prezidenta Slovenského zväzu biatlonu so sídlom v Banskej Bystrici Petra Vozára by u mužov potešil dobrý výsledok v štafete, podobne ako 12. miesto z konca januára na SP v Anterselve, keď pre TASR povedal:

„U mužov by sme radi nadviazali na dobré umiestnenie v štafete. Medzi jednotlivcami je cieľ v niektorých pretekoch skončiť do 40. miesta. U žien je ťažké dávať si konkrétne ciele, keďže všetko bude závisieť od toho, ako sa podarí sestrám Fialkovým vrátiť do pretekárskeho kolotoča po problémoch po prekonaní koronavírusu, keď museli prerušiť sezónu. Obe by sa mali predstaviť už v stredajšom mixe.“

Preteky v Pokljuke sú špecifické, keďže sa areál nachádza vo výške okolo 1350 metrov na náhornej plošine v Julských Alpách a patrí medzi najvyššie položené biatlonové strediská. Slovenská výprava býva hneď pri areáli a má tak ideálne podmienky na prípravu.

Šampionát odštartoval v stredu pretekmi miešaných štafiet, ktorú rozbehli dvaja naši muži. Ako prvý išiel na trať Michal Šíma, nedarilo sa mu však v streľbe, musel až štyrikrát dobíjať, na odovzdávke bol až na 23. mieste. Pre RTVS k tomu hovoril:

„Nie som spokojný. Na trati som sa trápil, bolo to ťažké a pomalé, na stojku som prišiel vyčerpaný, preto prišli chyby a dobíjania. Sme tu päť dní, panujú tu ťažké podmienky, mne nevyhovuje toto podnebie, musím si oddýchnuť a dobre sa pripraviť na šprint.“

Tomáš Hasilla po prvej ležke raz dobíjal a stále držal 23. miesto, na stojke tiež iba raz dobíjal a polepšil naše postavenie o tri pozície, pre RTVS vravel:

„Nie som spokojný, lebo som odovzdával na 20. mieste, čo je vzadu. Snažil som sa robiť maximum. Dúfal som, že sa dotiahnem na skupinu v popredí, lyže boli dobré, no nepodarilo sa mi to, hoci na strelnici to nebolo z mojej strany zlé.“

Na tretí úsek vybehla Ivona Fialková a na ležke zaknihovala čistú streľbu, bola 19-ta. Na stojke však zlyhala, nestačili jej ani tri dobíjania a absolvovala trestné kolo, čo ju zosunulo na 22. pozíciu. Jej staršia sestra Paulína to napravila, na ležke nezaváhala, bola dvadsiata a na stojke len raz dobíjala, čo v konečnom dôsledku stačilo na 18-tu priečku pre našu mix štafetu, keďže Banskobystričanka v cieľovom finiši o kúsoček prekonala litovskú biatlonistku. Preteky vyhralo Nórsko pred Rakúskom a Švédskom.

Štvrtok je na MS v Pokljuke voľným dňom, v piatok a sobotu sú na programe rýchlostné preteky a v nedeľu stíhačky mužov i žien. Na budúci týždeň sa v utorok a stredu uskutočnia vytrvalostné preteky, vo štvrtok mix dvojíc a šampionát vyvrcholí cez víkend štafetami a hromadnými pretekmi.

Nominácia SR:

muži: Michal Šima, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko, Matej Baloga (všetci Dukla B. Bystrica)

ženy: Paulína Fialková, Ivona Fialková, Veronika Machyniaková, Henrieta Horváthová (všetky Dukla B. Bystrica)

Zostávajúci program MS v Pokljuke:

piatok 12. februára: 14.30 šprint mužov na 10 km
sobota 13. februára: 14.30 šprint žien na 7,5 km
nedeľa 14. februára: 13.15 stíhačka mužov na 12,5 km, 15.30 stíhačka žien na 10 km

utorok 16. februára: 12.05 vytrvalostné preteky žien na 15 km
streda 17. februára: 14.30 vytrvalostné preteky mužov na 20 km
štvrtok 18. februára: 15.15 mix dvojíc

sobota 20. februára: 11.45 štafeta žien na 4×6 km, 15.00 štafeta mužov na 4×7,5 km
nedeľa 21. februára: 12.30 hromadné preteky žien na 12,5 km, 15.15 hromadné preteky mužov na 15

Autor: (bl), Foto: web slovenskybiatlon.sk