Melicher a Patrášová v top desiatke na majstrovstvách ČR v biatlone žiakov

ŠPORT
0 /

V piatok v čase, keď Nasťa Kuzminová bojovala na trati v Östersunde úspešne o titul majsterky sveta, sa naši mladí banskobystrickí biatlonisti postavili na štart štafiet v českom Novom meste na Morave a v sobotu sa predstavili v pretekoch s hromadným štartom.

Náš Fan klub biatlonu Banská Bystrica a zároveň Slovensko reprezentovali v kategóriách:

W12 – Sára Melicherová a Dominika Patrášová

W14 – Ľubka Mituchová, Rebeka Tóthová a Ema Zvarová

W15 – Ivka Gajdošová a Anka Donovalová

M14 – Štefan Godžák a Samuel Svrčina

M15 – Jakub Borguľa a Bruno Melicher

Na preteky dvojčlenných štafiet nastupovali mladí bystrickí biatlonisti v piatok po dlhej ceste a bez možnosti tréningu na tratiach Vysočina arény, v prekrásnom prostredí, kde sa pravidelne jazdí svetový pohár v biatlone. Túto časť brali viac menej ako prípravu na sobotňajšie preteky v hromadnom štarte, aj keď niektorí museli na kašovitých tratiach siahnuť doslova až na dno svojich síl a niektorí prešli očividne až za toto dno… Čo to naznačili na svojich úsekoch Bruno Melicher 0+0 s 2 dobíjaniami a Dominika Patrášová 0+0 s 1 dobíjaním keď svoje úseky odovzdávali na štvrtom respektíve na ôsmom mieste. Na ich výkony čiastočne naviazali Ema Zvarová 0+0, 3 dobíjania a Tóthová Rebeka 0+0 s 1 dobíjaním.

V sobotu sa už všetci tešili na preteky s hromadným štartom, aj keď naši pretekári mali veľký handicap a boli zaradení na koniec štartového poľa, pretože domáci súťažiaci prešli neúprosným sitom v regionálnych kolách a v každej kategórii sa predstavilo len to najlepšie s približne z 25 klubov, čo český biatlon v kategórii žiakov ponúka. V tejto tvrdej konkurencii sa do top 10 dostali len Dominika Patrášová, ktorá po bilancii 1+1 na strelnici a štyroch kilometroch na trati skončila v kategórii W12 na desiatom mieste, keď súboj o ôsme až desiate miesto v cieľovom finiši vyšiel v jej neprospech.

Priam heroický výkon podal vo svojich posledných pretekoch v žiackej kategórii M15 Bruno Melicher a so streleckou bilanciou 0+0+1 finišoval na 5 kilometrovej trati na 5 mieste. Ostatní tak trochu zaostali za svojimi očakávaniami. Treba podotknúť, že rozdiely medzi pretekármi vo všetkých kategóriách boli minimálne a bola evidentná veľká vyrovnanosť špičky českého žiackeho biatlonu, keď jedna nepresná strela stála biatlonistu aj 4 – 5 miest.

Pre Bystricoviny vedúci výpravy Milan Patráš povedal:

„Do Čiech sme išli po skončení našej sezóny hlavne za zážitkom, zasúťažiť si v známej Vysočina aréne, kde sa nám dostalo od organizátorov vrelého privítania. Horšie to už bolo na trati, kde nám domáci pretekári nič nedarovali a ukázali nám, kde sa momentálne nachádza český mládežnícky biatlon a kde slovenský. Aj keď teraz s odstupom času si uvedomujem, že sme pravdepodobne spravili chybu aj my a mali sme vycestovať o deň skôr. Odnášame si však kopec nových podnetov do ďalšej práce, ktoré si nechám v klubovej kuchyni. Mne osobne, spolu s trénermi Ľubošom Čajom a Ladislavom Mundilom sa veľmi pozdávalo spoločné mazanie pred pretekmi, keď ste len odovzdali označené lyže a každý pretekár mal namazané rovnako. Trochu našim robila problém orientácia na strelnici, kde majú úplne odlišný systém od toho nášho, čo sa týka príchodu a odchodu zo strelnice. Kvalitné terčové stavy zabezpečovali, že takzvané kalibre nepadali a strelci museli byť maximálne presní. Iba tí najlepší na Vysočinskej strelnici, kde stále meniaci sa nárazový vietor „veľký  kamarát biatlonistov“  robil veľké problémy, odchádzali s čistou streľbou. Aj keď naši banskobystrickí biatlonisti nedopadli najlepšie, aspoň zistili, kde majú rezervy a je na nich, ako sa s týmto popasujú. Každopádne to bola veľká skúsenosť a hlavne zážitok, zmerať si svoje sily s rovesníkmi z Čiech vo Vysočina aréne.“

Autor: (cb), Zdroj: Fan Klub Biatlonu BB