Na majstrovstvách SR získali žiaci Fan klubu biatlonu Banská Bystrica tri tituly

0 /

Uplynulý víkend sa v Osrblí uskutočnili majstrovstvá Slovenska v rýchlostnom ( sobota ) a vytrvalostnom biatlone ( nedeľa ) v mládežníckych kategóriách. Zúčastnili sa ho aj žiaci nášho banskobystrického biatlonového klubu a dovedna vybojovali až deväť medailí!

V sobotu, podľa očakávania, si titul vyjazdila Xénia Uhliarová. Pri neúčasti jej klubovej kolegyne Sáry Sedliakovej, sa prvý krát v tejto sezóne tešila z víťazstva v klasickej technike na 2 km trati v kategórii dievčat 10 – 11 ročných. V nedeľu na trojkilometrovej trati skate si po zlato dobehla práve Sára Sedliaková pred striebornou Xéniou. Tým potvrdili obe pretekárky spod Urpína, že si zakaždým cez víkend víťazstvá spravodlivo delia, aj keď paradoxne si vymenili svoje silnejšie disciplíny a každá má titul z tej „slabšej“.

V nedeľu na trati 6 km si po bezchybnej streľbe titul zabezpečila Anka Donovalová, dievčatá 14 – 15 ročné. Skončila síce na druhom mieste, ale lepší čas dosiahla len česká pretekárka Martina Plevová z Ostravy a tak titul pripadol najlepšej pretekárke zo Slovenska. V sobotu sa Anka po troch minelách musela uspokojiť s bronzom.

V kategórii 14 – 15 ročných žiakov si po oba dni dobehol Bruno Melicher po tretie miesto. Nepotvrdil dobrú streleckú formu z tréningov a lepšie umiestnenia si odstrelil na strelnici, keď v sobotu minul 3 krát a v nedeľu 2 krát. Pri vyrovnanosti súperov v tejto kategórii sa táto strata na trati už jednoducho dohnať nedala.

Naopak dobrú streleckú formu si priniesla z tréningu v kategórii 12 – 13 ročných dievčat Dominika Patrášová. V sobotu dobehla dokonca na druhom mieste (0 + 1), no preteková jury ju penalizovala jednou trestnou minútou za nesprávne uloženie zbrane do stojana a tak jej ostali len oči pre plač, keď po tejto prirážke skončila na nepopulárnom štvrtom mieste. V nedeľu na 4,5 km trati si už však stupienok víťazov nenechala ujsť a brala tretie miesto s bilanciou 1+1. V tejto kategórii však chýbala suverénna líderka Ella Demianová z Osrblia, pre chorobu.

Naše najväčšie želiezka v ohni nesklamali, ale v sobotu azda najväčšiu radosť trénerom Čajovi a Mundilovi, urobili dievčatá v kategórii 14 – 15 rokov na 4,5 km trati v rýchlostných pretekoch. Fantastické strelecké položky predviedli Ema Zvarová, Ľubka Mituchová a Nina Uhliarová, ktoré minuli len po jednom terči a Ivka Gajdošová, ktorá dokonca vybielila všetkých desať terčov. Bolo jasné, že o umiestnenie si to rozdajú na trati. Najviac síl mala napokon prvá menovaná Ema Zvarová, ktorá si prekvapivo odniesla domov striebornú medailu z domáceho šampionátu, pretože aj v sobotu dominovala česká pretekárka z Ostravy.

Všetci v našom banskobystrickom klube veria, že bilanciu 3 – 2 – 4 ešte rozšíria nasledujúcu nedeľu, keď sa v Osrblí uskutočnia preteky majstrovstiev Slovenska v disciplíne hromadný štart. Počas uplynulého víkendu bol v Osrblí nevyspytateľný vietor, často sa menil, čo najviac zasiahlo chlapcov 14-15 ročných, keďže nestihli prenastaviť mieridlá. Azda už tento nasledujúci víkend bude vietor pokojnejší a možno niekto z našich mladučkých bystrických pretekárov v posledných domácich pretekoch prekvapí aj z tých, ktorým sa tentoraz až tak nedarilo.

Naše nádeja sa ešte zúčastnia i majstrovstiev Českej republiky v Novom meste na Morave 8 až 9. marca a v dvojčlenných štafetách a v pretekoch s hromadným štartom si zmerajú svoje sily s českými rovesníkmi.

Autor: (cb - úprava), Zdroj: Fun klub biatlonu BB