Ivonu Fialkovú delila na majstrovstvách sveta jedna rana od medailového boja

0 /

Biatlonistka banskobystrickej Dukly Ivona Fialková mohla reálne bojovať o bronzovú medailu v piatkovom šprinte na 7,5 km na MS v talianskej Anterselve. Vybielila v ľahu všetky terče a aj v stoji jej to išlo, osudný bol však posledný desiaty výstrel. Mierila tesne vedľa, takže napokon obsadila i tak pekné 9. miesto. Jej staršia sestra Paulína skončila šestnásta.

Ivona Fialková za víťazkou Martou Olsbuovou Röiselandovou z Nórska zaostala o 44,2 sekundy. Jej sestra Paulína skončila na 16. priečke s mankom 55,3 s, keď v ležke bola bezchybná, no v stojke dvakrát nesklopila terč.

O veľké prekvapenie sa postarala druhá Američanka Susan Dunkleeová, ktorá pred troma rokmi ukoristila striebro v pretekoch s hromadným štartom. Už druhý bronz v Anterselve vybojovala pre Česko Lucie Charvátová, ktorá bola po druhej streľbe na 2. mieste, napokon dobehla tretia.

Ivona Fialková sa prvýkrát v kariére na vrcholnom podujatí v individuálnych pretekoch prebojovala do najlepšej desiatky výsledkového poradia. A nebola ďaleko od senzácie. Na trať vybehla ako desiata a prvú streľbu zvládla na jednotku, keď v ľahu zložila všetky terče. Do kariet jej hrali aj zaváhania favoritiek. Na stojke mala Ivona našliapnuté na životný úspech, prvé štyri terče trafila, no posledný pokus minula a napokon jej bežecký výkon stačil na 9. miesto. V cieli pre RTVS vravela:

„Som veľmi šťastná, je to môj najlepší výkon v doterajšej kariére v rámci svetových pohárov. Som nesmierne šťastná, že to vyvrcholilo práva ne majstrovstvách sveta. Určite som s týmto umiestnením spokojná. Na ležke mi fúkal vietor, raz som cvakala, ale dávala som pekné rany, vycentrované. Na stojke som išla dozadu strieľať, aj kvôli meniacemu sa vetru. Strieľala som pomaly, škoda tej poslednej rany, kvôli nej sa budem strhávať zo sna. Neroztriasli sa mi nohy, išla som pomaly, koncentrovala som sa dobre, štyri rany boli kvalitné, myslela som si, že aj piata padne, bola som už mysľou na trati. To ma pripravilo možno aj stupeň víťazov. Lyže som mala skvelé, musím poďakovať servismenom, odviedli dobrú prácu.“

Paulína Fialková bola na ležke rovnako stopercentná, no na stojke sa jej nedarilo, spravila dve chyby a v ďalšom priebehu už nedokázala eliminovať manko a prebojovať sa do elitnej desiatky. Pre RTVS v priamom prenose uviedla:

„Išla som čo to dalo, snažila som sa o najlepší výsledok. Bohužiaľ stojka mi nevyšla. Bolo to náročné, strieľala som zadýchaná. Do posledného kola som išla s tým, že musím urobiť maximum pre čo najlepší výsledok. Na ležke som viac riešila vietor než na stojke. Tam som sa schovala na tridsiatu pozíciu, aby mal vietor najmenší vplyv na streľbu, nevznikol žiadny problém. Preteky som si dobre rozbehla, stojka ma teda bude mrzieť. Som však šťastná za svoju sestru, že to vyšlo jej a budem sa tešiť z jej výsledku.“

Výkon svojich zverenkýň Fialkových hodnotila aj ich trénerka Anna Murínová:

„Za Ivku som veľmi šťastná, že sa jej také niečo podarilo. Paulína si však na ´stojke´ odstrelila medailu. Škoda. Ivona v tréningu už dlhší čas ukazovala, že na to má a konečne jej to vyšlo aj v pretekoch. Obe skončili na dobrých umiestneniach, takže v stíhacích pretekoch sa ešte dá veľa urobiť.“

Výsledky – Anterselva (Tal.) – rýchlostné preteky žien:

1. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 21:13,1 min (1), 2. Susan Dunkleeová (USA) +6,8 s (0), 3. Lucie Charvátová (ČR) +21,3 (1), 4. Olena Pidgrušná (Ukr.) +25,6 (1), 5. Denise Herrmannová (Nem.) +30,5 (3), 6. Lisa Vittozziová (Tal.) +37,6 (2),… 9. Ivona Fialková +44,2 (1),…16. Paulína Fialková +55,3 (2), 82. Terézia Poliaková +3:42,7 (2), 92. Veronika Machyniaková (všetky SR) +5:00,3 (6).

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR