9 /

Cez víkend sa po prázdninovej prestávke uskutočnilo v Predajnej na strelnici Šimáň 3. kolo Viessmann pohára v letnom biatlone žiakov a dospelých, ktorého súčasťou boli aj nedeľňajšie majstrovstvá Slovenska v pretekoch s hromadným štartom. Do Banskej Bystrice putujú tri majstrovské tituly zásluhou Dominiky Patrášovej, Jelky Švantnerovej a Jakuba Borguľu.

V Predajnej favoritom ruže nekvitli

Ako už podtitulok napovedá, až na pár výnimiek favoriti cez víkend v Predajnej pohoreli.  Jednou z tých výnimiek bola Dominika Patrášová z Fan klubu biatlonu Banská Bystrica, ktorá síce začala svoje štyri strelecké víkendové položky dvomi nepresnými zásahmi, ale potom sa upokojila a ďalších osemnásť výstrelov našlo svoj cieľ. V kategórii 12-13 ročných dievčat tak nenašla počas víkendu konkurentku a už dve kolá pred koncom letného pohára si zabezpečila celkové víťazstvo v letnom pohári, čoho čerešničkou na torte bol titul majsterky Slovenska v pretekoch s hromadným štartom, ku ktorému bude chcieť určite pridať aj tituly v rýchlostnom a vytrvalostnom biatlone o týždeň vo Vyhniach.

V sobotu jej výborne konkurovala veľká kamarátka z toho istého klubu Sára Melicherová, ktorá skončila druhá v rýchlostných pretekoch po bilancii 0+1, keď po bojovnom výkone na ťažkej, rozmoknutej trati mala odstup od tretieho miesta 0,5 sekundy!

Z banskobystrického Fan klubu to bolo na sobotu všetko, ale v kategórii 14-15 ročných dievčat na veľkú radosť trénerov Čaju a Mundila si na majstrovstvách Slovenska v hromadnom štarte v nedeľu dobehli po fantastické umiestenia Rebeka Tóthová – skončila druhá a Ema Zvarová – tá dobehla po strhujúcom finiši hneď za ňou na treťom mieste. Konečne tak obe, aspoň čiastočne, dokázali preniesť svoje strelecké položky z tréningu aj do súťaže.

Ďalší predbežný vedúci pretekár v kategórii 12-13 ročných chlapcov Oliver Gajdošovci z Biathlon Mánie BB nedokázal po chorobe zopakovať svoje výsledky zo začiatku sezóny a na stupeň víťazov sa dostal len v sobotu, keď bral bronzovú medailu.

Tak pochodila aj ďalšia doterajšia vedúca pretekárka z tohto klubu v kategórii 10-11 ročných dievčat Jelka Švantnerová, ktorá bola dokonca v sobotu diskvalifikovaná za vybočenie od vyznačenej trate, čím prišla o tento honor. Napravila si však chuť v nedeľu a získala titul majsterky Slovenska v hromadnom štarte.

No a tento klub z Banskej Bystrice pod vedením Dušana Šimočka bral ešte dve pódiové umiestnenia zásluhou Maxima Štrbu v najmladšej kategórii, v sobotu prvé a v nedeľu tretie miesto.

Z Banskobystričanov sa v sobotu ešte presadila Veronika Michalechová z ŠKP Banská Bystrica. V rýchlostnom biatlone nedala nikomu šancu v kategórii 14-15 ročných dievčat, a tak ju jej tréner a zároveň otec, doviedol po bilancii na strelnici 0+1 k víťazstvu.

Tri tituly do Banskej Bystrice

Do Banskej Bystrice tak zatiaľ putujú dva tituly majsteriek Slovenska zásluhou Dominiky Patrášovej – Fan Klub a Jelky Švantnerovej – Biathlon Mánia.

Z toho je zrejmé, že našim mladým biatlonistom sa celkom darilo, naopak z iných klubov z celého Slovenska po oba dni najväčší favoriti neskončili v niektorých prípadoch ani na stupni víťazov.

O prekvapenia sa v dorasteneckých kategóriách, pod vedením trénerky Janky Daubnerovej, postarali členovia Fan Teamu BB, keď trinásť štartov pretavili do ôsmich medailových umiestení.

Azda najväčšiu dieru do výsledkovej listiny urobil v kategórii 16 – ročných dorastencov Jakub Borguľa. Už v sobotu prekvapil tretím miestom, ale v nedeľu keď získal titul, nechcel nikto zo zainteresovaných tomu uveriť, no titul si plne zaslúžil pred svojim klubovým rivalom Brunom Melicherom.

V kategórii 17-19 ročný dorastenci prvé víťazstvo získal v sobotu Jakub Lešták, ktorého tiež naháňal kamarát, klubový kolega Matej Gregor – 2. miesto. V nedeľu sa im až tak nedarilo a skončili mimo stupienka víťazov.

V tej istej kategórii dorasteniek finišovala v nedeľu Viktória Vozárová z ŠKP Banská Bystrica na vynikajúcom druhom mieste. Mohla pomýšľať aj na titul, nevyšla jej však tretia strelecká položka, keď nechala na strelnici až tri nesklopené terčíky.

Na bedňu sa dostala po oba dni Anka Donovalová, kategória 16 ročné dorastenky, keď v sobotu vyhrala a tradičný súboj o prvé miesto s Makovínyovou z Valaskej-Osrblia zas v nedeľu prehrala. Po fantastických streleckých položkách si v sobotu ešte dobehla Ivka GajdošováFan Teamu BB v tej istej kategórii po tretie miesto.

Autor: (bp - edit), Zdroj: SZB