0 /

Cez víkend počasie znovu prialo a tak nič nebránilo našim banskobystrickým zástupcom v letnom biatlone žiakov pobiť sa o dobré umiestnenie na majstrovstvách Slovenska s hromadným štartom. Najprv však v sobotu tomu predchádzal biatlon rýchlostný, v ktorom sa bojovalo o body do celkového hodnotenia Viessmann pohára a zároveň o čo najlepšiu pozíciu do nedeľňajšieho hromadného štartu.

Tie najlepšie pozície po víťazstvách si vybojovali dvaja zástupcovia z banskobystrických klubov. Oliver Gajdošovci – Biathlonmánia v kategórii 12-13 ročných, keď po dvoch nulách na strelnici ukázal aj najrýchlejší beh, pretože prví traja pretekári mali zhodnú streleckú bilanciu. Alžbeta GargulákováŠKP BB v najstaršej kategórii žiačok znovu ukázala, že pri svojej rýchlosti na trati dokáže vyhrávať aj s dvomi trestnými kolami. Jej klubová kolegyňa Nina Škarvadová skončila s tou istou streľbou na štvrtom mieste.

Na malé pódium sa v sobotu ešte dostali v žiakoch 10-11 ročných Andrej Gajdošovci z Biathlonmánia – štvrté miesto a Kevin Dorniak z Fan klub biatlonu miesto piate. Oboch  nepodržala presná muška. Naopak v strednej kategórii dievčat po dobrej streľbe skončila Kristína Mesíková z Biathlonmánia ( 1+0) na piatom a Nella Štulajterová z Fan klub biatlonu (0+2 ) na šiestom mieste.

Tento víkend sa pretekov v Predajnej zúčastnili aj mladí biatlonisti z Čiech a miešali poradie na prvých priečkach. Za nedeľu preto prinášame v rámci Majstrovstiev Slovenska v hromadnom štarte poradie bez týchto pretekárov.

Pod Urpín prinášajú zástupcovia našich klubov dva majstrovské tituly. O tie sa bojovalo v hromadnom štarte v spomínanú nedeľu. Kým ten prvý titul od Alžbety Gargulákovej ŠKP Banská Bystrica sa očakával, keď k svojmu tradične rýchlemu behu pridala dve nuly na strelnici a nedala nikomu šancu, ten druhý bol viac menej senzáciou. Mia DankováFan klubu biatlonu Banská Bystrica ako jediná z kategórie dievčat 10-11 ročných dokázala sklopiť všetky terčíky a tak si dobehla po titul s trinásťsekundovým náskokom pred Lianou Vajsovou z Biathlonmánie Banská Bystrica.

V strednej kategórii dievčat sme mali na malom pódiu až štyri naše zástupkyne. Druhá Xénia Uhliarová ŠKP ( 0+2 ), štvrtá Sára Sedliaková Fan klub biatlonu ( 0+0 ), hneď za ňou z toho istého klubu Laura Hanusová (1+1 ) a na šiestom mieste Kristína Mesíková z Biathlonmánie ( 3+0 ).

U chlapcov 12-13 ročných si brúsil zuby na titul aj Oliver Gajdošovci Biathlonmánia, nechal však na strelnici pri oboch položkách po jednom nesklopenom terči a tak sa musel uspokojiť s bronzovou priečkou.

V najmladšej kategórii bol strieborný Kevin Dorniak z Fan klub biatlonu, ktorý podáva vyrovnané výkony a Andrej Gajdošovci z Biathlonmánia, ten skončil na nepopulárnej štvrtej priečke po spackanej streľbe.

Nesmieme opomenúť ani stabilné výkony Sebastiána Belicaja z banskobystrického ŠKP v najstaršej kategórii, ktorý tradične končí na stupni víťazov a po položkách ( 1+0 ) si bronzovú medailu z majstrovstiev nenechal ujsť ani tentokrát.

Mladí banskobystrickí biatlonisti teda získali na nedeľných MSR dovedna dve zlaté, tri strieborné a dve bronzové medaily.

Posledné letné preteky – majstrovstvá Slovenska v rýchlostnom a vytrvalostnom biatlone – by mali prebehnúť posledný septembrový víkend v Revúcej.

Zdroj: SZB + cb úprava