Ema Kapustová vybojovala na ME juniorov v masových pretekoch bronz

ŠPORT
1 /

Ďalšia skvelá správa. Mladá 21-ročná biatlonistka banskobystrickej Dukly Ema Kapustová získala bronzovú medailu v pretekoch s hromadným štartom na majstrovstvách Európy v poľských Jakuszyciach. Postupne sa pretlačila dopredu zo 16 štartovacej pozície, dokonca pred druhou streľbou aj viedla. Potom bola často na trati na priebežnej druhej priečke, tú však neudržala a brala napokon bronz.

Poľskí organizátori urobili všetko pre to, aby sa mohli uskutočniť aj nedeľňajšie preteky pre 60 najlepších dievčat. Trate solili, navážali ešte nejaké zbytky snehu a bojovali s hustým dažďom i plusovými teplotami. Štart presunuli na 10:10 hod. Skúšala sa prvý raz v juniorskej kategórii disciplína veľkého masového štartu, ktorá sa pre dievčatá beží na šiestich 1500-metrových okruhoch, spolu teda na netypických deväť kilometrov. Prvých 30 štartujúcich šlo na prvú položku po prvom kole, druhé bolo potom zdvojené s tretím, no a štartujúci s vyššími číslami šli na úvod dve kolá bez streľby.

Ema Kapustová sa musela tlačiť dopredu zo 16. štartovej pozície. Základom bolo veľmi dobre i rýchlo strieľať, aby sa nezdržiavala v trestnom kole, ktoré bolo veľmi zmáčané a pomalé. Bežecký výkon v nedeľu nebol až taký kľúčový. Aj preto mala študentka cestovného ruchu na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici papierovo vysoké šance, no musela sa vysporiadať s hroznou traťou a hustým dažďom. V prvom kole sa zásadnejšie netlačila dopredu, posunula sa „len“ zo 16. na 10. priečku, snažila sa hlavne skoncentrovať dobre na streľbu. Tá jej vyšla výborne, a tak pokračovala s tými najlepšími. Dokonca sa jej podarilo dostať do trháku a viedla osamote na trati, pretože favoritky Andexer a Anhaus minuli jednu ranu. V druhom kole Emu nedobehli, takže tá si sama odstrieľala druhú ležku, no minula jednu ranu. Keďže súperky nie, klesla za nich na tretiu pozíciu s odstupom 6 sekúnd. Ich tempo bolo ale obrovské, a tak si Ema šla na tretej pozícii svoje. Mierne stratila.

Prišla však tretia streľba a za parádnych 25 sekúnd zvládla túto stojku. Keďže Anhaus šla tri kolá, naša Duklistka sa posunula na druhú pozíciu. Keď Ema prišla na záverečnú položku, určite si všimla prvý terč Andexerovej, kde ostali dve rany. Vedela, že ak to rýchlo zvládne s nulou, môže získať zlato! Rýchlo to teda napálila, ale dve rany jej ostali. Spolu to teda bolo 0+1+0+2 a pokračovala druhá, no veľmi tesne za sebou mala Češku Mikyskovú. Tá mala viac našetreného a napokon ju zdolala. Záver už Ema vypustila a mohla sa tešiť aspoň z bronzovej pozície.

Ema Kapustová na trati v poľských Jakuszyciach

Od Emy Kapustovej sme videli opäť vysoký štandard. Je to pretekárka s maximálnymi ambíciami, takže ani s tým bronzom nebola stopercentne spokojná. Splnila si ale zatiaľ všetky tohtosezónne ciele. Dokonca až nad mieru. Do 10 dní trvajúcej prípravy na majstrovstvá sveta juniorov  môže ísť absolútne spokojná a dobre naladená. Po pretekoch pre slovenskybiatlon.sk povedala:

„Som rada, že som si napravila trošku chuť na niektorých streľbách a podarilo sa mi spraviť to, čom si stanovila, že chcem vsadiť na rýchlejšie odstrieľané položky, pretože dá sa na tom získať. Predtým v predošlých štartoch som mala pomalé položky s chybami, takže to som sa snažila dnes napraviť. Zo začiatku to vychádzalo dobre, škoda poslednej stojky, ale nevadí, aj to je biatlon. Nevyšlo mi to. Chcela som trošku zariskovať, spraviť to na poslednej položke rýchlo, ale boli to dve chybné rany, neboli síce veľmi ďaleké, no proste nepadli. Tam mi ušli prvé dve miesta, no v konečnom dôsledku som za bronz veľmi rada. Som rada i za to, že sme mohli vôbec odpretekať v takomto počasí. Neprialo nám, pršalo, trať bola špinavá, miestami tam boli aj kamene, sem tam aj asfalt, takže som vôbec rada, že preteky sa uskutočnili a je z toho tretie miesto. Ďakujem tímu a všetkým, čo kričali a prišli na trať a všetkým, čo za mnou stoja a podporili ma.“

Preteky opäť vyhrala suverénka sezóny Anna Andexerová z Rakúska, ktorá totálne dominuje a Maren Kirkeide i Ema Kapustová s ňou budú mať určite veľké problémy aj na MS v Otepää. K senzačnému striebru sa dostala Češka Svatava Mikysková, ktorej doterajším sezónnym maximom bolo len 21. miesto, no v nedeľu jej to nádherne sadlo.

Autor: (job + slovenskybiatlon.sk), Foto: Soňa Niková (Slovenský biatlon)