Biatlonisti Dukly chcú v Östersunde na MS dosiahnuť prenikavé výsledky

ŠPORT
0 /

Slovenská biatlonová reprezentácia zložená výhradne z pretekárov banskobystrickej Dukly už trénuje v dejisku majstrovstiev sveta vo švédskom Östersunde. Prvou disciplínou programu budú štvrtkové miešané štafety so začiatkom o 16.15 hodine. Prvýkrát v histórii svetových šampionátov rozdajú organizátori až 12 kompletov medailí. Premiéru si odbije miešaná štafeta jednotlivcov.

Najväčšími medailovými nádejami v našom biatlonovom tíme sú dve ženy – Anastasia Kuzminová, žijúca momentálne v Selciach, a Paulína Fialková, žijúca v meste pod Urpínom. Trojnásobná olympijská víťazka Kuzminová už dávnejšie ohlásila, že aktuálna sezóna je posledná v jej úspešnej športovej kariére. V medailovej zbierke z vrcholných podujatí jej stále chýba zlato z majstrovstiev sveta (bilancia 0-1-1), takže práve tomuto cieľu podriadila celú prípravu. Pred štartom svetového šampionátu ju však trápia menšie zdravotné problémy. Do štvrtkovej miešanej štafety sa kvôli nim nezaradí. Nasťa pre denník Šport uviedla:

„Keď sme sa vrátili zo Svetového pohára v Spojených štátoch, našli sme útočisko od minulého týždňa v Osrblí. Táto príprava mi prospela. Pre mňa je dôležité cítiť sa dobre fyzicky aj psychicky a psychohygiena je najlepšia doma pri mojich deťoch. Mohla som stihnúť aj kvalitný dvojfázový tréning v Osrblí, aj byť s nimi. Je to najlepšie spojenie čo sa týka záverečnej prípravy pred majstrovstvami sveta.“

Paulína Fialková zažíva životnú sezónu. Stále síce čaká na premiérový triumf vo Svetovom pohári, avšak dokázala sa už päťkrát postaviť na stupne víťazov. Na základe tohtosezónnych výsledkov by sa zo Švédska rada vrátila domov s cenným kovom. Jej trénerka Anna Murínová hovorí:

„Vieme, že na tréningoch strieľame dobre, ale so štartovým číslom nastupuje tlak a vždy je otázkou ako sa s ním vyrovnáme. Paulínu sa snažíme upokojovať, že sezóna je skvelá. Úžasne začala a ani neskôr to nebolo vôbec zlé. Veď byť na šiestom mieste celkového poradia vo Svetovom pohári je výborné. Nechceme u nej vytvárať tlak a tlačiť. Keď sa niečo podarí, poradí, ale aj keby nie, nebudeme z toho robiť drámu. Tým, samozrejme, nechcem povedať, že sme sa nepripravovali najlepšie ako sme vedeli.”

Štvoricu slovenských žien dopĺňajú mladšia sestra Paulíny 24-ročná Ivona Fialková a 28-ročná Terézia Poliaková. Ivona už túžila o vydarenej sezóne a začalo to hneď 27. miestom v prvých pretekoch, ale potom prišla séria problémov, hlavne v streľbe na stojkách, kde sa odpaľovala. Medzi trápením sa objavilo ešte jedno 23. a 33. miesto. Do zámoria na preteky svetového pohára necestovala, chcela sa naladiť na majstrovstvá Európy, ale ani tie jej ideálne nevyšli. Na svetový šampionát je však dobre naladená, čo potvrdila i trénerka Murínová:

Škoda, že tie majstrovstvá Európy Ivone úplne nevyšli, tam sa dal urobiť každý deň výsledok. No nevedeli sme sa úplne sústrediť na streľbu a boli tam veľmi ťažké poveternostné podmienky. Ale snažíme sa na to nemyslieť, príprava bola super. Teraz síce bola na prvom tréningu v Östersunde trošku sopľavá, no dúfam, že to prejde. Mysleli sme si, že má ešte do piatka čas, ale napokon pôjde aj vo štvrtok, tak dúfajme, že to bude v poriadku.“

Na pleciach výkonnostne najslabšej z kvarteta našich žien Terézie Poliakovej by v individuálnych disciplínach nemal byť veľký tlak. Vo svojom obľúbenom stredisku si bude môcť ísť v tej tretej či štvrtej štartovej skupine svoje a široká verejnosť si bude všímať iné pretekárky. Jej bežecká forma postupom času klesala, a tak sa jej tréner Daniel Kuzmin rozhodol pre radikálny krok, a to obrovskú súťažnú pauzu, ktorá trvá od 24. januára do 8. marca, teda presne 45 dní! Takúto dlhú pauzu v rámci sezóny ešte Terézia nezažila. Uvidíme ako sa to prejaví na jej forme.

Mužská reprezentácia zostavená taktiež výhradne z biatlonistov banskobystrickej Dukly sa na svetovom šampionáte premiérovo predstaví pod vedením trénera Daniela Kuzmina. Pre 35-ročného Mateja Kazára to budú jedenáste a zároveň posledné MS v kariére, keďže po aktuálnej sezóne sa rozlúči so súťažnými bežkami a puškou. Potvrdil to aj denníku Šport, pre ktorý okrem iného povedal:

„V máji budem mať 36 rokov, a to je tak akurát. Potrebujem byť už doma každý deň s rodinkou a pomáhať jej. Na to, aby som dal v Östersunde dôstojnú bodku za mojou kariérou, sme sa pripravovali celý rok. Chcelo by to, aby nám vyšli individuálne štarty a najmä štafety. Osobne by som chcel atakovať prvú dvadsiatku.“

Najlepšie umiestnením Slovákom v poradí aktuálnej sezóny Svetového pohára je na 60. mieste 31-ročný Martin Otčenáš. Chcel by si zapísať dobrý výsledok aj v Östersunde.  O tri roky mladší Tomáš Hasilla dosiahol na uplynulom svetovom šampionáte v Hochfilzene svoj životný výsledok, keď skončil v rýchlostných pretekoch na skvelom 16. mieste. Tak vysoko nebol nikdy ani v SP. Pokúsi sa teda nadviazať na úspech z rakúskeho strediska. Kvarteto reprezentantov SR dopĺňa Michal Šíma. Zlepšil sa na trati a vo februári aj celkom stabilizoval streľbu. Nevedno však či dostane priestor aj mimo štafety. V šprinte isto nie, vo vytrvalostných pretekoch možno ak to niektorý z jeho kolegov výrazne pokazí.

Prezident Slovenského biatlonového zväzu (SBZ) Tomáš Fusko sa na šampionát pozerá s nádejou. Pre TASR uviedol:

Prvý trimester vyšiel v decembri našim dievčatám excelentne, ale netreba zabúdať aj na mužov, vidieť u nich progres, v štafetách sa už objavili v najlepšej desiatke, takže sme zvedaví aj na nich. Sústreďujeme sa na tento nadchádzajúci vrchol bez nejakých kalkulácii, či Nasťa skončí, alebo nie. Samozrejme, každý chce vyhrať, keď nastúpi na štart, a to sa týka aj nás. Zatiaľ sa vyhláseniami športovcov nezaoberám, aj Matej Kazár sa vyjadril, že možno končí. Počas sezóny sa podlieha rôznym emóciám a predstavám. Náš zväz sa určite nezmieri vyjadreniami o konci, budeme s nimi diskutovať, snažiť sa ich naďalej motivovať, pretože sú to športovci, ktorí ešte nepatria do starého železa. Múdrejší budeme po šampionáte. Predtým sme boli schopní nosiť medaily, aj vysokú latku roky udržiavame, teraz sme venovali príprave taktiež maximálne úsilie a chceme sa presadiť aj v Östersunde. Jedno je isté, máme dve biatlonistky, Anastasiu Kuzminovú a Paulínu Fialkovú, ktoré sú vo svetovej špičke a budeme radi, keď toto postavenie potvrdia. Nasti chýbajú v zbierke niektoré cenné tromfy a držím jej palce, aby zastrieľala nuly a doplnila ju. Aj Paulíne želám, aby nadviazala na prvý trimester a vo svojom veku prenikla do svetovej top špičky. Taktiež prajem mužom, ktorí vynaložili veľa úsilia, pripravovali sa s novým trénerom Danielom Kuzminom a ukazujú progres. Len treba, aby im na všetkých štyroch úsekoch vyšla štafeta a každý zabral naplno. Bol by som rád, keby sme dosiahli také výsledky, aby naši fanúšikovia mohli byť hrdí na slovenský biatlon.“

Program MS v biatlone vo švédskom Östersunde:

Štvrtok 7. marca: miešané štafety na 2 x 6 km a 2 x 7,5 km (16.15)

Piatok 8. marca: rýchlostné preteky žien na 7,5 km (16.15)

Sobota 9. marca: rýchlostné preteky mužov na 10 km (16.15)

Nedeľa 10. marca: stíhacie preteky žien na 10 km (13.45), stíhacie preteky mužov na 12,5 km (16.10)

Utorok 12. marca: vytrvalostné preteky žien na 15 km (15.30)

Streda 13. marca: vytrvalostné preteky mužov na 20 km (16.10)

Štvrtok 14. marca: miešané štafety na 1 x 6 km a 1 x 7,5 km (17.10)

Sobota 16. marca: štafety žien na 4 x 6 km (13.15) štafety mužov na 4 x 7,5 km (16.30)

Nedeľa 17. marca: preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom (13.15), preteky mužov na 15 km s hromadným štartom (16.00)

Autor: (bl), Foto: ilustračné