Ženy UMB pod vysokými košmi nezvládli play-off zápas v Poprade + HLASY

0 /

V prvom zápase druhého kola play-off basketbalovej Niké extraligy žien sa predstavil nováčik z BK ŠK UMB Banská Bystrica v Poprade proti tamojšiemu BAM. Po posilnení kádra a zlepšení výsledkov nášho univerzitného tímu sa očakával vyrovnaný súboj, no z neho napokon nebolo nič. Domáce basketbalistky spod Tatier vyhrali duel o 19 bodov a ujali sa vedenia v sérii hranej na dve víťazstvá 1:0.

Banskobystričankám nevyšla prvá štvrtina. V nej sa presadili iba pivotky Turčanová Kovalenková, no vždy sme týmito hráčkami iba znižovala náskok súpera, najprv na 3:2, neskôr na 10:5, ale potom univerzitným hráčkam odišla streľba, netrafili sa do koša päť minút, takže v závere tohto dejstva po trestných hodoch Turčanovej bolo 14:7. Ani v druhej štvrtine sa obrat nekonal. Hoci náš hosťujúci tím zachytil slušne úvod a po košoch PaulechovejDobrotovej bol rozdiel len trojbodový – 17:14, následne domáce odpovedali dvomi dvojkami a po zásahoch našej Turčanovej sa o slovo prihlásila domáca Natália Kollárová. Tá totiž zaknihovala tri koše v rade a zvýšila na 29:17. Trénerka UMB si zobrala oddychový čas, ale po ňom sa rozdiel neznížil. Na polčas išli družstvá za stavu 31:18.

Tretia štvrtina bola najvyrovnanejšia zo všetkých. Bystričanky ju prehrali iba o dva body. Zlepšili obranu, ale v útoku to stále nešlo podľa predstáv. Sprvu sa presadzovali znovu iba pivotky Turčanová s Kovalenkovou, až v 28. minúte sa k nim pridala z hry Piperková piatimi bodmi a znížila na 37:28. Lenže hneď na to zaknihovala trojku Popradčanka Dlugošová a v štvrtej štvrtine družstvo spod Tatier našlo opätovný recept na streľbu a dalo v nej najviac bodov – až 20. My sme mali vyše päťminútovú hluchú pasáž, počas ktorej sa nedokázali basketbalistky UMB presadiť a nepomohol im ani dvojnásobný oddychový čas. Hoci sme v doskokoch dominovali, na kolená nás zrazili časté straty lôpt a málo ich aj naše hráčky získali.

BAM Poprad – BK ŠK UMB Banská Bystrica 60:41 (14:7, 31:18, 40:29) – stav série 1:0

Štvrtiny: 14:7, 17:11, 9:11, 20:12, TH: 12/9 – 18/11, Fauly: 21 – 19, Trojky: 7 – 4, Rozhodovali: Perečinský, Fanfara, Karnay. Bez divákov.

BAM: Rodáková 17 (3), Grigerová 10 (2), Vyšňová 5, Kmetoniová 5 (1) + 12 doskokov, Tetemondová 4 (Dlugošová 9 (1), N. Kollárová 8, Chmurová 2, Barboričová 0, Michlíková Na. 0, Michlíková Ni. 0, Taušová 0)

UMB: Turčanová 9, Števulová 6 (2), Piperková 5 (1), Dobrotová 3 (1), Paulechová 5 (Kovalenková 9, Chovancová 3, Lukačíková 1, Šunová 0, Mrváňová 0, Háberová 0, Adriana Moravčíková 0)

Andrea Izáková, trénerka UMB: „Vstup do play-off nám nevyšiel, súper nás držal na kontakt a nám sa nedarilo hrať to, čo sme si pripravili. Nedarilo sa nám ani strelecky, chýbal nám pohyb, mali sme zviazané ruky aj nohy a hoci sme veľmi chceli, doľahla na nás zodpovednosť z prvého vzájomného zápasu 2. kola play-off.“

Gabriela Turčanová, kapitánka a pivotka UMB: „Uvedomovali sme si dôležitosť tohto zápasu a o to viac ma mrzí prehra a aj náš výkon. Herná aktivita jednotlivcov prevyšovala kolektívnu hru. Zbytočne stratené lopty navyšovali rozdiel v skóre v prospech súpera. Počas celého zápasu nám chýbala komunikácia v obrane a v útoku prevládal chaos. Do ďalšieho zápasu musíme nastúpiť koncentrovanejšie a vniesť tímového ducha a verím, že sa ešte do Popradu vrátime.“

Petra Števulová, skúsenejšia hráčka UMB: „Dnešný výkon sa mi hodnotí veľmi ťažko. Síce sme si pred zápasom hovorili, že chceme vyhrať, na ihrisku to bohužiaľ tak nevyzeralo. Útok nám zlyhával, hrali sme chaoticky a nevedeli sme sa dostať do hry. Mrzí ma, že sme dnes podali taký slabý výkon, ale musíme sa pozerať dopredu a pripraviť sa na sobotňajší zápas. Verím, že sa chopíme šance.“

Autor: (bl), Foto: fb BAM Poprad