V príprave sú aj ´Bystrické pumy´ s dvoma posilami, predstavené je nové logo Slávia

ŠPORT
0 /

V Športovej hale Dukla na Štiavničkách začali tento týždeň prípravu na novú sezónu 2022/2023 aj basketbalistky Slávie Banská Bystrica. Pod týmto novým názvom bude dnes už bývalý BK ŠKP 08 fungovať v nastávajúcom ročníku. ´Bystrické pumy´ sa predstavia nielen na slovenskej, ale i medzinárodnej scéne.

Prvého tréningu letnej prípravy sa zúčastnilo sedem hráčok. Okrem Laury van Dalen, Lucie Striešovej, Michaely Grigerovej, Simony Neuschlovej a Eriky Holíkovej privítali v klube aj prvé dve posily – Annu Kaliužnú Vandu Kozákovú (obe sú pivotky). Mládežnícke reprezentantky Nina Janštová, Dominika Kollárová, Tamara Podhradská a Ema Nagyová momentálne oddychujú po nedávno skončených ME do 18 rokov B-divízie, na ktorých obsadili Slovenky pekné 4. miesto. Píše sa v tlačovej správe klubu, ktorú dostala aj redakcia Bystricovín.

Zmeny nastali i v realizačnom tíme. Hlavnému trénerovi Miloslavovi Michálikovi bude z pozície asistentky pomáhať Inna Kaliužná.

„Na pozíciu konzultanta prichádza do klubu Ľubomír Doušek, ktorý svojimi skúsenosťami a vedomosťami obohatí realizačný tím extraligového družstva. Tréner, ktorý pôsobil aj pri reprezentácii Slovenska, bude nápomocný aj kormidelníkom mládežníckych družstiev a veríme, že aj jeho pričinením sa práca v klube posunie o krôčik vpred,“

– prezrádza Milan Špiner, ktorý sa z pozície asistenta trénera pri A – tíme presunul na post generálneho manažéra klubu.

Na prvom tréningu sezóny nechýbalo ani vedenie klubu. O úvodný príhovor sa postaral prezident klubu Juraj Koval a konateľ Roman Porubský. Dievčatá sa dozvedeli viac o novom názve a logu, o podmienkach a ambíciách.

S tímom trénovali už aj prvé dve letné posily. Anna Kaliužná je banskobystrickým priaznivcom basketbalu dobre známa. V minulej sezóne bola bodovou líderkou konkurenčných ´sovičiek´ z BK ŠK UMB Banská Bystrica. V priemere si 20-ročná rodáčka z ukrajinského Dnipra pripísala 13,22 bodu na zápas. K svojmu príchodu do novej Slávie uviedla:

„Mala som rôzne možnosti, ale život je zmena a veľká zmena nastala aj u mňa. Ocitla som sa tu v ´pumách´ a na sezónu sa veľmi teším. Niektoré ´baby´ už poznám a dúfam, že aj s novými, ktoré prídu, vytvoríme super kolektív. Snáď budeme bojovať o vyššiu pozíciu v porovnaní s tou, ktorú dosiahli ´pumy´ v minulej sezóne. Dievčatá ma prijali do kolektívu celkom dobre a snáď im v tejto sezóne pomôžem. Dúfam, že budeme hrať ako jeden veľký kolektív a ukážeme súperom, čo je v našich silách.“

Z majstrovského tímu Piešťanských Čajok prichádza pod Urpín Vanda Kozáková. Rodáčka z Košíc už za ´Bystrické pumy´ hrala, a to v sezóne 2017/2018. V uplynulej sezóne odohrala v nabitej konkurencii celku z kúpeľného mesta v priemere niečo vyše 16 minút na zápas s bilanciou 7,11 bodu na jeden duel. K svojmu príchodu pod Urpín sa vyjadrila nasledovne:

„Môj príchod sa zrodil po dlhej komunikácii. Už som raz tu v Banskej Bystrici hrala, keď som mala osemnásť rokov, a prišlo mi to ako najlepší nápad, urobiť ďalší krok tu. Trénerov poznám a myslím si, že máme dobrý vzťah. Viem, čo od nich čakať a oni vedia, čo môžu čakať odo mňa. Toto mesto je mi veľmi blízke a taktiež chcem pôsobenie v Banskej Bystrici skĺbiť s ukončením vysokej školy. Budem sa snažiť odovzdať tímu všetko, čo je vo mne a v konečnom dôsledku dovŕšiť nejaký tímový úspech. Myslím si, že interný tímový cieľ bude určite pobiť sa o medailu. Budeme mať aj nové podmienky, takže všetko by to malo ísť hore. Je super, že liga môže byť vyrovnanejšia, aspoň v prvej štvorke.“

Začiatkom júla sa klub premenoval z BK ŠKP 08 Banská Bystrica na Slávia Banská Bystrica. Aktuálne už poznáme aj nové logo, ktoré budú ´Bystrické pumy´ nosiť na dresoch. Zatiaľ čo v logu BK ŠKP 08 dominovala puma, v novom logu banskobystrickej Slávie nájdeme v jeho strede písmeno S. Aj keď sa zmenil názov a logo klubu, bystrické hráčky budú mať aj naďalej prezývku ´Bystrické pumy´. Puma a jej laba je aj zakomponovaná v doplnkových logách a grafických prvkoch.

Autor: (cb), Zdroj: TS Slávia Banská Bystrica