Sovičky zvládli tuhý boj i s posilami na palubovke posledných Spišiačok + HLASY

0 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica si v nadstavbe o 5. až 8. miesto v ženskej extralige držia siedmu priečku a na poslednú ôsmu určite neklesnú. Rozhodli o tom v sobotu v súboji so Spišskou Novou Vsou. Po problémoch spôsobené covidom-19 sa predstavili po dlhom čase v ostrom ligovom zápase a zvládli ho. Zvíťazili skvelým finišom v závere o štyri body.

Prvý polčas patril domácim basketbalistkám. Naše dievčatá sa na palubovke akoby ešte hľadali, neboli dostatočne agresívne, zaostávali na doskoku, menej bojovali. Hneď z úvodu Spičiačky viedli 8:010:2, neskôr 14:5, keď naše body dala iba Luptáková, napokon prvá štvrtina skončila ešte celkom prijateľne 19:13 vďaka trojke našej novej posily Lukačíkovej sedem sekúnd pred jej koncom. V druhom dejstve bystrické univerzitné basketbalistky zaknihovali len šesť bodov. Najprv znižovala Piperková na 19:15 a po trestných hodoch Adriany Moravčíkovej to bolo len 19:17. V 15. minúte po koši ďalšej posily ´sovičiek´ Háberovej (prišla z konkurenčných bystrických ´púm´) bol stav stále prijateľný a tesný 22:19, avšak následne sa už presadzoval iba súper, nám to nepadalo do koša, takže na polčas sa išlo do šatní za stavu 30:19 (!).

Tretia štvrtina bola odlišná, basketbalistky UMB v nej nastrieľali najviac bodov – 18. Začali sme hrať organizovane, zomkli sme sa ako tím, zagresívnili sme hru najmä v obrane a padalo to do koša viacerým hráčkam. Obrat sa začal diať po piatich minútach ako zaznamenala domáca Lysová trojku na už hrozivých 40:26. Odpovedali sme Lukačíkovou, MoravčíkovouVyšnou, stiahli sme tak náskok súpera na rozdiel šiestich bodov 40:34. Pomohla nám neskôr i trojka Piperkovej, takže rozdiel sa už nemenil pred štvrtým dejstvom. V ňom sme už jasne dominovali. Sovičky dovolili Spišiačkam zaznamenať iba päť bodov, platila na nich zónová hra. V 34. minúte po trestných hodoch Kovalenkovej UMB vyrovnalo na 45:45, súper potom ešte trojkou Pokrievkovej išiel do vedenia 48:46, ale v posledných štyroch minútach nezaknihoval žiadny kôš a my sme najmä zásluhou presnosti skúsenej Piperkovej dokázali zvíťaziť o štyri body po výsledku 48:52 z pohľadu domáceho celku.

ŠKBD Spišská Nová Ves – BK ŠK UMB Banská Bystrica 48:52 (19:13, 30:19, 43:37)

Štvrtiny: 19:13, 11:6. 13:18, 5:15. TH: 14/8 – 23/11, trojky: 6 – 5, fauly: 19 – 18. Rozhodovali: Gacík, Fanfara a Karnay. Bez divákov.

Najviac bodov ŠKBD: Jarošová 15, Pokrievková 8, Hrušovská 7, Puzderová 6.

UMB: Paulechová 6 (1) + 10 doskokov, Adriana Moravčíková 8 (1), Piperková 12 (1), Turčanová 0 + 9 doskokov, Števulová 4 (Kovalenková 3, Luptáková 5 (1), Háberová 4, Lukačíková 6 (1), Vyšná 4)

Andrea Izáková, trénerka UMB: „Tréningový výpadok, ktorý bol zapríčinený Covid-19 nás zastihol v úvode zápasu. Aj keď bola 2-týždňová reprezentačná prestávka, nemohli sme ju využiť v náš prospech a pripraviť sa na odvetné zápasy. Uvedené priamo súviselo s tým, že nemohli nastúpiť až štyri hráčky. Hoci sme mali na zápase 12 hráčok, ukázala sa nezohratosť tímu s jej novými členkami, ktoré sa k nám pripojili len krátko pred sobotňajším stretnutím. V podstate sme sa trápili celý prvý polčas, kým sme pochopili, že tento zápas nebude o počte úspešných zakončení, ale o siahnutí si na dno svojich fyzických, ale aj vôľových síl. Našťastie sme sa ako tím nezlomili, naopak sme sa zomkli a obrátili 11-bodovú stratu. Touto štvrtou vzájomnou výhrou sme odišli z ihriska víťazne my.“

Katarína Piperková, najlepšia strelkyňa Banskej Bystrice: ,,Po dlhšej pauze sme sa na zápas tešili. V prvom polčase to bolo z našej strany veľmi chaotické a nervózne. Super si vytvoril náskok a my sme ho začali až ku koncu tretej štvrtiny znižovať. Som rada, že v poslednej desaťminútovke sme sa nakopli a dotiahli duel do víťazného konca. Konečne sme boli v plnom počte a pridali sa aj ďalšie dve nové dievčatá, čomu sa tešíme a veríme, že do nášho tímu zapadnú.“

Paula Vyšná, hráčka Banskej Bystrice: „Do zápasu sme nastúpili nekoncentrovane a hneď zo začiatku sme sa prispôsobili tempu súpera. Spišiačky boli aktívnejšie na doskoku a my sme nevyužili našu výškovú prevahu. V druhom polčase sme pritvrdili v obrane, hrali sme viac koncentrovane a organizovane a nakopla nás aj energia od hráčok z lavičky, ktorá sa odrazila na výkone všetkých hráčok na ihrisku .“

Viktória Hrušovská, kapitánka Spišskej Novej Vsi: ,,Do zápasu sme vstúpili s dravosťou, bojovnosťou a koncentráciou. Hrali sme s rozumom v útoku i obrane. Vďaka agresívnej obrane a doskoku skončil prvý polčas v náš prospech. V druhej polovici zápasu sme začali chybovať, nepadlo nám pár dôležitých striel a do zóny, ktorú súper postavil, sme sa nevedeli presadiť. Určite nás takáto prehra mrzí, keďže sme väčšinu zápasu viedli.“

Autor: (bl), Foto: fb ŠKBD SNV