Sovičky vyhrali v Trenčíne o 25 bodov, majú tak o jedno víťazstvo viac než súper + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky UMB Banská Bystrica si v 2. kole ženskej Niké extraligy v skupine o 5. až 8. miesto pripísali cenné víťazstvo na palubovke nováčika z Trenčína. Domáce nastúpili v oklieštenej zostave, čo hostky spod Urpína využili. Darilo sa im strelecky a to najmä spoza veľkého oblúka. Zaznamenali až desať trojok a duel napokon vyhrali o 25 bodov. Majú tak o jednu výhru viac na predposlednej priečke ako posledný Trenčín (2-1).

V úvode prvej štvrtiny išli ´sovičky´ z UMB do päťbodového vedenia, ktoré dokázali domáce iba dvakrát stiahnuť na rozdiel troch bodov. V druhej polovici tohto dejstva univerzitné basketbalistky náskok navýšili až na rozdiel desiatich bodov (4:145:15). Trenčanky však ešte v závere stihli zaknihovať dve dvojky v rade a tak po prvej desaťminútovke bol stav 9:15. V druhej štvrtine domáce bojovali a stiahli manko trikrát na rozdiel piatich bodov – 15:20, 17:2219:24. Následne po oddychovom čase Bystričaniek sa presadila Felixová a necelé dve minúty pred polčasom bolo 21:24. Lenže tímu spod Urpína vyšli tri strelecké pokusy za tri body v podaní Luptákovej, KozákovejHáberovej, domáce kontrovali iba dvojkou Bučkovej, takže na veľkú prestávku odchádzali obe družstvá za stavu 23:33.

Tretiu štvrtinu jasne ovládli hostky. Trenčanky sa nevedeli trafiť do koša takmer štyri minúty, čo využila na strane UMB najmä produktívna Kozáková, náskok sa navýšil až na 23 bodov – 23:46. Neskôr bol aj 26 bodový, pretože domáce nevedeli ubrániť streľbu za tri body spoza veľkého oblúka v podaní ´sovičiek´´. To bola ich najsilnejšia zbraň v stretnutí. Toto dejstvo skončilo 9:23 a do štvrtej štvrtiny sa išlo za stavu 32:56. Posledná desaťminútovka bola už chudobná na body (8:9), o osude stretnutia už bolo rozhodnuté. Nešlo sa na plný plyn, priestor na palubovke dostali aj hráčky s menšou minutážou v zápasoch. Duel tak dotiahli Bystričanky bez problémov do komfortného víťazstva po výsledku 40:65.

Fakty o zápase:

BK AS Trenčín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 40:65 (9:15, 23:33, 32:56)

Štvrtiny: 9:15, 14:18, 9:23, 8:9. TH: 18/10 – 13/5, Fauly: 18 – 21, Trojky: 0 – 10, Rozhodovali: Ribakovs, Donovalová a Perečinská. Diváci: 75.

Najviac bodov Trenčín: Felixová 10 + 14 doskokov, Urbanová 9, Mamráková 7.

UMB: Mrváňová 3 /(1), Háberová 5 (1), Dovčíková 15 (2), Kozáková 18 (4), Turčanová 0 (Luptáková 6 (2), Vaigl 0, Poliaková 3, Shapovalová 0, Krajčírová 15 + 11 doskokov, Vilányiová 0, Vyšná 0)

Hlasy po zápase:

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Určite si ceníme toto víťazstvo, ale je to len prvý krok na ďalšej veľmi náročnej ceste. Som rada, že sme hrali ako tím. Individuálne budeme musieť pracovať na detailoch. V prvom polčase bola dobrá nátlaková obrana, ktorá prinášala chyby súpera, ale potrebujeme jednoduchšie riešenia efektívneho zakončenia. Nakoniec sme do zápasu zapojili všetky dievčatá a tešíme sa, že si odnášame výhru.“

Katarína Mrváňová, hráčka UMB pre bystricoviny.sk : „Čakal nás veľmi náročný zápas. Vedeli sme, že v Trenčíne sa bude hrať veľmi ťažko, čo potvrdilo aj naše zaváhanie v základnej časti. Hneď od začiatku sme sa snažili vyvíjať celoplošný tlak v obrane, ale ´baby´ z Trenčína boli s loptou šikovné. Zónová obrana súpera nám robila dosť problém, našťastie nám padli voľné strely, ktorými sme súperovi odskočili na vyšší rozdiel bodov. Veľmi sa teším, že v zápase dostali priestor všetky dievčatá a ukázali aj veľmi pekné akcie. Odvážame si výhru a od nej verím, že sme začali ťahať výhernú šnúru do ďalších zápasov.“

Vanda Kozáková, najproduktívnejšia hráčka UMB pre basket.sk: „Do zápasu sme vstúpili s tým, že sme chceli jednoznačne uspieť. Super, že sme si dokázali na začiatku druhého polčasu vybudovať komfortný náskok, ktorý sme si potom už udržiavali a kontrolovali. Do zápasu sa zapojili všetky dievčatá , takže každý priložil ruku k dielu. Keď sme začali plniť pokyny, ktoré sme si povedali, tak to začalo fungovať.“

Erika Poliaková, hráčka UMB pre basket.sk: „Dnes sme do zápasu nastupovali s jasným cieľom vyhrať. To sa nám aj podarilo, z čoho sa tešíme. Nebolo to bez chyby, ale všetky sme bojovali spolu ako jeden tím a to si myslím, že je podstatné.“

Program:

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia znovu na palubovke súpera, a to v nedeľu 11. februára o 15:00 hodineKošiciach proti tamojšiemu Young Angels.

Tabuľka:

Autor: (job), Foto: archív BK ŠK UMB (I. Golembiovský)