Sovičky ´vybuchli´ pod Tatrami v štvrtej štvrtine, nechcú skončiť posledné + HLASY

0 /

V treťom zápase druhého kola play-off basketbalovej Niké extraligy žien BK ŠK UMB Banská Bystrica nedokázal zdolať BAM Poprad na jeho palubovke. Duel prehral o štrnásť bodov, pričom po tretej štvrtine prehrával náš tím len o dva body. V sérii hranej na dve víťazstvá sa tak tešili domáce hráčky, vyhrali ju 2:1. UMB sa vynasnaží v zostávajúcich play-off súbojoch so Spišskou Novou Vsou neskončiť na poslednej priečke.

V úvode sa ujali Popradčanky Rodákovou vedenia 3:0, vzápätí však znížila Števulová na 3:2. Od tohto momentu však prevzal iniciatívu BAM, zvýšil na 9:2, Banskobystričankám to padlo do koša až po dlhých šiestich minútach, Háberová znížila na 9:4 a po nej Paulechová na 9:6. Lenže v závere prvej štvrtiny sa presadili iba domáce hráčky, takže do druhého dejstva sa išlo za stavu 13:6. V ňom na jeho začiatku Grígerová zvýšila na 15:6, my sme odpovedali Šunovou Kovalenkovou, lenže na druhej strane opäť kontrovala Grígerová17:10. Do hry vrátila UMB prekvapujúcou trojkou pivotka a kapitánka Turčanová, znížila na 19:13 a keďže streľba bola problémom oboch družstiev, dve a pol minúty pred polčasom sa už tento stav nemenil.

V tretej štvrtine sa diali úplne iné veci. ´Podtatranky´ najprv navýšili náskok na rozdiel trinástich bodov 26:13, neskôr dokonca na sedemnásť – 32:15, zásluhu na tom mali najmä Sojáková Rodákovou. A to bola už 25. minúta. Trénerka Izáková musela siahnuť po oddychovom čase a ten zabral. Jej zverenkyne premenili štyri trestné hody v rade, z hry sa potom presadili LukačíkováChovancovou a súper znervóznel. Dopustil sa faulov, trestné hody využili LukačíkováPaulechovou a desať sekúnd pred koncom tejto desaťminútovky znížila Paulechová dokonca na rozdiel dvoch bodov 32:30. Domáce sa netrafili do koša posledných viac než päť minút. Do štvrtej štvrtiny však vstúpili ako vymenené. Zaknihovali v nej najviac bodov – 17. Bystričanky totálne ´vybuchli´. Háberová znížila ešte na 36:32Kovalenková v 35. minúte na 39:34, no následne prišiel útlm a iba jeden bod z trestného hodu v podaní Šunovej 86 sekúnd pred koncom. Táto hráčka UMB iba korigovala na 43:35. V tejto časti bola totiž na neudržanie najmä Popradčanka Grígerová, aj jej zásluhou sa duel skončil napokon vyšším výsledkom v prospech BAM-u 49:35.

Univerzitné ´sovičky´ sa v záverečných dueloch play-off stretnú so Spišskou Novou Vsou s cieľom potvrdiť siedmu pozíciu po základnej časti a nadstavbe extraligy, nechcú skončiť na poslednej ôsmej pozícii. Opäť sa hrá na dve víťazstvá.

BAM Poprad – BK ŠK UMB Banská Bystrica 49:35 (13:6, 19:13, 32:30) – stav série 2:1. Poprad postupuje do zápasov o 5.miesto.

Štvrtiny: 13:6, 6:7, 13:17, 17:5. TH: 13/11 – 12/10. Fauly: 18 – 20. Trojky: 2 – 1. Rozhodovali: Karniš, Karnay a Čurilla. Bez divákov.

BAM: Sojáková 13 (2), Grigerová 12 + 11 doskokov, Vyšňová 10, Rodáková 7 + 11 doskokov, Tetemondová 4 (Kmetoniová 3, Barboričová 0, Dlugošová 0, Nat. Michlíková 0)

UMB: Paulechová 6, Turčanová 4 (1), Šunová 3, Števulová 2, Dobrotová (Háberová 6 + 10 doskokov, Kovalenková 4, Lukačiková 4, Chovancová 2, Adriana Moravčíková 2, Vyšňá 2, Piperková 0)

Andrea Izáková, trénerka UMB: Dnes sme veľmi chceli vyhrať, avšak často sme sa spoliehali, že to čo mám urobiť ja, urobí niekto iný. Dlhšie nám trvalo, kým sme sa rozbehli a v podstate až v 3. štvrtine zápasu sme po sedem minútovom úseku skresali 17 bodové manko. Do ďalšej časti zápasu sa nezapojili ostatné hráčky z lavičky do nastoleného tempa zápasu a vrátili sme sa k hre z 1. a 2. štvrtiny. Tento zápas nás bude ešte veľmi dlho mrzieť, nakoľko súper bol určite zdolateľný. Dnes určite nešlo o vyššie percento premenených striel, ale o srdce a vôľu sa pobiť o každý centimeter na palubovke, čo nás zdobilo pri výhre na našej palubovke.“

Klaudia Háberová, 6 bodov + 10 doskokov za UMB: „Dnes sme chceli zápas jednoznačne vyhrať. Mali sme na nich a dokázali sme to aj v zápase, keď sme stiahli 17 bodové manko na dva body. Bojovnosť nám v tomto zápase nechýbala, ako na ihrisku, tak aj na lavičke. Naozaj sme ťahali za jeden tím. Nepadli nám nejaké strely, ktoré mohli rozhodnúť alebo nás teda nakopnúť a dostať do vedenia. Chýbalo nám trošku šťastia a jeden krok navyše k úspešnému koncu. Čakajú nás posledné zápasy, ktorými chceme jednoznačne potvrdiť tieto výkony s Popradom a odohrať sériu 2:0 v náš prospech.“

Klára Paulechová, 6 bodov za UMB: „Dnešné stretnutie môžeme zaradiť medzi jedno z najdôležitejších v tejto sezóne. Uvedomovali sme si, že musíme vložiť do zápasu sto percent. Celý zápas sme sa strelecky trápili a nenašiel sa nikto, kto by nás bodovo potiahol. Naša najlepšia štvrtina bola tretia, ktorá nám ukázala, že stále je nádej na víťazstvo. Škoda, že sme nedokázali prekvapiť, ale teraz sa musíme sústrediť na posledné kolo play-off.“

Gabriela Turčanová, kapitánka UMB: „Po vyrovnaní stavu série na 1:1 sme veľmi túžili dnešný zápas vyhrať. Napriek tomu, že sme podali kolektívny a bojovný výkon, bohužiaľ to na výhru nestačilo. Každým odohratým zápasom sa však posúvame ďalej, pričom aj tento nám ukázal, čo máme do poslednej časti play-off zlepšiť. Momentálne nás čaká boj o udržanie si miesta v tabuľke z prvej časti súťaže, keď sa opäť stretneme s družstvom Spišskej Novej Vsi.“

Autor: (bl), Foto: fb BAM Poprad