Sovičky v bojovnom dueli zdolali doma Trenčín, prebrali sa až po polčase + HLASY

1 /

Basketbalistky UMB Banská Bystrica v 5. kole ženskej Niké extraligy v skupine o 5. až 8. miesto zdolali na domácej palubovke nováčika z Trenčína o trinásť bodov 74:61. Posledný celok spod hradu Matúša Čáka urputne bojoval, ale tretiu štvrtinu zvládli basketbalistky spod Urpína a najmä vďaka nej si pripísali do tabuľky povinnú výhru.

Sovičky sa ujali vedenia 4:0 po košoch Krajčírovej, lenže hostky dobre zareagovali, otočili vývoj a viedli o tri body. Domáce sa späť vrátili do zápasu po košoch HáberovejDovčíkovej (10:9), ale následne sa strelecky odmlčali a priepastnejší rozdiel zachraňovala 19 sekúnd pred koncom prvej štvrtiny dvojkou kapitánka Turčanová12:17. Druhá štvrtina sa začala vyvíjať priaznivo. UMB znovu išlo do vedenia 18:1721:20, lenže súperovi vyšli tri strely spoza veľkého oblúka za tri body a išiel na veľkú prestávku spokojnejší – 29:32.

Tretia štvrtina už patrila Bystričankám. Postupne sťahovali manko a v sedemnástej minúte išli do štvorbodového vedenia, ktoré mali v úvode duelu. Začali sa presadzovať kľúčové hráčky Krajčírová, Vaigl i Dovčíková, takže pri vstupe do poslednej desaťminútovky mali výhodu univerzitné basketbalistky – 50:44. Trenčanky to však nezabalili, v úvode štvrtej časti zabojovali a vyrovnali stav na 52:52! Následne za tohto stavu zabrali ďalšie hráčky UMB, ktoré hrali predtým v bystrickej Slávii (Háberová, Kozáková, Neuschlová), k nim sa pripojila aj nedávna posila Vaigl a dve minúty pred koncom bol stav 70:59. Hostky záver nezvládli, ťahali za kratší koniec, takže ´sovičky´ potvrdili napokon rolu favorita a duel zvládli po výsledku 74:61.

BK AS Trenčín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 74:61 (12:17, 29:32, 50:44)

Štvrtiny: 12:17, 17:15, 21:12, 24:17. TH: 22/13 – 25/19, Fauly: 21 – 22, Trojky: 5 – 6, Rozhodovali: Cibulka, Višniarová a Perečinská. Diváci: 40.

UMB: Mrváňová 1, Háberová 8, Dovčíková 18(2), Kozáková 6 + 11 doskokov, Krajčírová 11 + 11 doskokov (Luptáková 0, Vaigl 12, Neuschlová 11(3), Cvoligová 0, Turčanová 7 + 11 doskokov)

Najviac bodov Trenčín: Barboričová 20, Bučková 19, Polcerová 10 + 9 doskokov

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Od začiatku zápasu bolo cítiť vplyv predchádzajúceho kola a nieslo sa to celý prvý polčas. Obrana nebola dôsledná a útok , hoci mal aj dobré riešenie, nebol zakončený úspešne. Cítili sme tlak na samé seba. Napriek tomu som verila, že zápas dotiahneme do víťazného konca, kvalita bola na našej strane, dievčatá vzali a pochopili čo od nich čakám, na čom sme pracovali. Teším sa z výhry, nebola jednoduchá, zabrali sme ako tím.

Bianka Laura Vaigl, hráčka UMB pre bystricoviny.sk: „Prvý polčas sme nezahrali tak ako sme sa vopred dohodli. Spravili sme veľa chýb v obrane a nechali sme súperky doskakovať pod vlastným košom. Cez prestávku sme si povedali, že toto nie je hra akú chceme hrať. Do druhého polčasu sme vstúpili ako iný tím. Bojovali sme o každú loptu v obrane, v útoku sme perfektne točili loptu a vďaka našej energii sme zápas otočili, spravili si náskok a udržali ho do konca zápasu.“

Martina Dovčíková, hráčka UMB pre basket.sk: „Do zápasu sa nám dostávalo ťažšie než sme čakali. Súper na nás hral v obrane zónu, do ktorej sa nám ťažko prenikalo a spočiatku nám strely veľmi nepadali. V obrane sme takisto neriešili dobre situácie. Nakoniec sme sa v druhom polčase odpichli od dobrej obrany, čo bolo podľa mňa kľúčové a útok prišiel napokon sám. Začali sme hrať sebavedomejšie, premieňať strely, rýchlejšie si posúvať loptu a hrali sme lepší a krajší basketbal. Ako v každom zápase, určite sa chyby stali, ale verím, že sme sa z týchto chýb poučili a budúci týždeň nás už čaká úplne iný zápas, oveľa náročnejší ako dnes a pevne verím, že zahráme rovnako dobrý zápas ako v Košiciach. Ďakujem divákom za podporu a spoluhráčkam a trénerke za zápas.“

Simona Neuschlová, hráčka UMB pre basket.sk „Tento zápas sme nezačali podľa plánov. Nepremieňali sme voľne strely a tiež sme mali výpadky v obrannej tranzícii. Našťastie sme sa v druhom polčase vrátili k hre, ktorú sme chceli hrať od začiatku a dotiahli sme to do víťazného konca.“

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia znovu na domácej palubovke, a to v sobotu 16. marca o 17.00 hodine a sily si zmerajú s Young Angels Košice.

Autor: (cb), Foto: Zdroj: BK ŠK UMB (Ivan Golembiovský)