Sovičky prehrali kľúčový duel o posledné miesto so Slovanom + HLASY

0 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica prehrali aj duel druhého kola nadstavby ženskej Niké extraligy v skupine o 5. až 8. miesto. Doma si v úlohe posledného celku tabuľky neporadili s predposledným Slovanom Bratislava. Ten im tak unikol na rozdiel dvoch zápasov, chlieb sa teda bude lámať až na konci sezóny v stretnutiach o konečné umiestnenie.

Banskobystrické ´sovičky´ nevstúpili ideálne do kľúčového zápasu nadstavby. Prehrávali 0:5 a nepriaznivé skóre iba doťahovali. Po trojke produktívnej Paulechovej to bolo v štvrtej minúte ešte nádejné, znížila na 7:9, neskôr Mrváňová rovnako spoza veľkého oblúka na 10:13, snažila sa aj pivotka UMB Kaliužná, ale hostky kontrovali Barboričovou, ktorá bola na nezastavenie, takže do druhej štvrtiny sa išlo za stavu 14:22. V nej sa domáce družstvo výrazne zlepšilo. Vsadilo na poctivú obranu a presadzovala sa vpredu Klára Paulechová. V osemnástej minúte znížila na rozdiel bodu 28:29, lenže pred polčasom Slovanistky zabrali a na prestávku išli veselšie – 30:34.

Tretia štvrtina vyzerala sprvu z pohľadu nášho univerzitného tímu ideálne. Po košoch Kaliužnej, PiperkovejPaulechovej bol stav vyrovnaný (34:3437:37). Lenže následne si náš tím neustrážil súpera na perimetri a spoza neho súkal jednu trojku za druhou. A to bolo kľúčové. Pred poslednou desaťminútovkou svietil na tabuli výsledok 43:56, takže ´sovičky´ už boli v situácii, z ktorej sa iba ťažko hľadali východisko k víťazstvu. Napriek tomu ešte zabojovali. Štvrtú štvrtinu vyhrali o päť bodov, ale Slovanistky viac – menej hrali takticky a vedenie si bez väčších problémov ukontrolovali.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava 58:66 (14:22, 30:34, 43:56)

Štvrtiny: 14:22, 16:12, 13:22, 15:10. TH: 16/21 – 11/17. Trojky: 4 – 11. Fauly: 20 – 20. Rozhodovali: Bartoš, Lamoš, Sirocký. Diváci: 25.

BK ŠK UMB: Paulechová 22 (2), Kaliužna 16 + 14 doskokov, Chovancová 7 + 7 doskokov, Háberová 6 (1), Piperková 4 (Mrváňová 3 (1), Dobrotková, Žilinská a Pistikidis po 0)

Slovan: Lüttmerdingová 17 (2), Barboričová 16 (4), Kovalenko 13 + 8 doskokov, Angelova-Kolyandrova 9 (2) + 13 doskokov a 10 asistencií, Laššáková 3 (1) –  (Puzderová a Hrušovská po 3 (obe 1), Dohňanská 2, Ziburová 0)

Trénerka BK ŠK UMB Andrea Izáková pre exz.sk: Klobúk dolu za tie trojky, ktoré dnes padali súperovi. Aj sme sa na to pripravili, ale zhodou okolností padali trojky iným hráčkam, ako tým, na ktoré sme sa pripravili. Potom sme to trošku porotovali, ale súper nás dnes veľmi zaskočil tou úspešnosťou. Nám to naopak strelecky nepadá, možno len jednej – dvom hráčkam. Chýba nám väčšia odvaha zobrať zodpovednosť na seba, ale hlavne musíme urobiť v útoku viac pohybu, viac si posunúť loptu a rozbehať súperky, ktoré sa v zónovej obrane v podstate ani nemusia pohybovať, pokiaľ nie sme aktívne. Absencia zranených a chorých hráčok sa ukazuje, a to nielen na zápasoch, ale keďže chýbajú aj na tréningoch, tak nemáme možnosť plnohodnotne si na tréningoch vyskúšať veci, ktoré chceme hrať v zápasoch.“

Klára Paulechová, najviac bodov v tíme UMB: „Dôležitosť dnešného zápasu sme si uvedomovali, vedeli sme, čo od súpera čakať. Situácie sme však nie vždy dobre vyriešili a zlou komunikáciou sme dovolili množstvo striel spoza perimetra. Celý zápas sme súpera iba dobiehali, žiaľ sa nám to nepodarilo a neotočili vývoj vo svoj prospech. Chýbala nám hlavne úspešnosť striel, ktorú musíme do budúcna zlepšiť.“

Klaudia Háberová, hráčka nášho UMB: „Na dnešný zápas sme sa dobre pripravili a myslím si, že duel bol vyrovnaný. Aj keď z ich strany bola úspešnejšia streľba a to nás stálo prehru. Do ďalšieho stretnutia sa ju budeme snažiť zlepšiť.“

Rebeka Chovancová, hráčka UMB pre exz.sk: „Do zápasu sme nastúpili namotivované s tým, že tento zápas chceme vyhrať. Bohužiaľ prvú a tretiu štvrtinu sme prehrali o viac bodov a to dostalo súperky do vedenia. Veľmi veľkú rolu hrala úspešná súperova streľba spoza perimetra. Každopádne boli aj dobré situácie, či v obrane alebo v útoku, od ktorých sa môžeme odraziť do ďalších zápasov a eliminovať tie zlé.“

Program:

Najbližšie sa predstaví banskobystrické UMB v nadstavbovej časti súťaže v skupine B v sobotu 22. januára na palubovke Šamorína.

UMB je v tabuľke na poslednej priečke s jedinou výhrou. Slovan na predposlednej pozícii zaknihoval už tri víťazstvá. Šamorín má šesť výhier.

Autor: (bl), Foto: fb BK ŠK UMB (I. Golembiovský)