Sovičky nestačili na Piešťanské Čajky v play-off, nabrali cenné skúsenosti + HLASY

0 /

V prvom kole play-off  basketbalovej Niké extraligy žien odohral nováčik z BK ŠK UMB Banská Bystrica druhý odvetný zápas s favorizovanými Piešťanskými Čajkami na domácej palubovke. Prekvapenie sa nekonalo, hosťujúci tím vyhral o 31 bodov a postúpil do semifinálových bojov. Naše univerzitné ´sovičky´ nabrali cenné skúsenosti a miestami vzdorovali silnému súperovi ašpirujúcemu na titul.

Úvod duelu sa vyvíjal sľubne. Po trojke Dobrotovej a dvojke Paulechovej Bystričanky viedli 5:1, no následne sa hostky naštartovali, zagresívnili obranu a dokázali sa presadiť i v útoku šnúrou 17:0. ´Sovičky´ zaknihovali kôš až 85 sekúnd pred koncom prvej štvrtiny, znižovali trojkou Lukačíkovej na 8:18, ale vzápätí neustrážili legionárky Hamilton-CarterovúTadičovú, takže do druhého dejstva sa išlo za stavu 8:22. V ňom už UMB viac odolávalo tlaku súpera, hra bola vyrovnanejšia. V 16. minúte bol rozdiel stále štrnásťbodový (18:32), no následne domáce družstvo zaznamenalo dlhší štvorminútový strelecký výpadok a Čajky išli do vyššieho vedenia – 18:39. Polčas sa napokon skončil výsledkom 21:41.

V tretej štvrtine univerzitné basketbalistky zaznamenali osem bodov, rovnako ako v prvej. Inkasovali 16. Nezachytili totiž prvých päť minút , počas ktorých dominovali Piešťany a dôkazom toho bola šnúra trinástich bodov – 21:54. Až potom sa náš tím spod Urpína začal presadzovať, začala to dvojkou Števulová, k nej sa pridala dvakrát pivotka Kovalenková a z trestných hodov bola úspešná Chovancová, do štvrtej desaťminútovky sa tak išlo za stavu 29:57. V nej UMB odolávalo najviac. Inkasovalo iba jedenásť bodov, ale dalo znovu iba osem. O výhre hosťujúceho družstva už nebolo pochýb, duel sa prakticky dohrával. V tejto časti zaznamenali ´sovičky´ prvý kôš z hry až po viac než šiestich minútach, dala ho spoza veľkého oblúka Dobrotová (34:61), druhý z hry dala za dva body Lukačíková (37:64). Súper sa presadzoval najmú zásluhou trojici legionárok Hamilton-Carterovej, Tadičovej Miletičovej, sekundovala im iba jediná Slovenska Martišková. Táto skúsená štvorica bola pre naše dievčatá na neudržanie.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 37:68 (8:22, 21:41, 29:57)stav série: 0:2, postupujú Piešťany

Štvrtiny: 8:22, 13:19, 8:16, 8:11. TH: 12/8 – 17/10, Fauly: 18 – 16, Trojky: 3 – 4, Rozhodovali: Kurpaš, Uhrin, Stopka. Bez divákov.

BK ŠK UMB Banská Bystrica: Dobrotová 10, Paulechová 5, Háberová 2, Piperková 1, Turčanová 0 (Kovalenková 6, Lukačiková 5, Števulová 4, Chovancová 4, Šunová 0, D. Žilinská 0, Adriana Moravčíková 0)

Piešťanské Čajky: Hamilton-Carterová 19, Tadičová 16, Miletičová 14, Martišková 12, Hašková 6 (Sailerová 1, Dovčíková 0, Kraislová 0, MacKayová 0, Krajčovičová 0, Kozáková 0, Vandlíková 0)

Andrea Izáková, trénerka UMB: „V odvetnom zápase sa tímom strelecky nedarilo oproti prvému duelu, keď v konečnom skóre svietilo na oboch stranách o 20 bodov menej . Žiaľ dnes napriek skoro vyrovnaným štatistikám v početnosti striel so súperom, to bolo z našej strany len mizivých 20 % z každej streleckej pozície. Zápas poznačila hneď prvá štvrtina, kde sme okrem prvej minúty, v ktorej sme viedli 5:1, nezachytili ďalších osem minút, chybovali sme v presnosti prihrávok a súper nás potrestal šnúrou 17:0. A hoci v ďalších troch štvrtinách sme boli strelecky vyrovnanejšími partnermi, súper si už podržal svoj náskok a ukázal kvalitu svojich troch zahraničných hráčok, ktorým sekundovala už len Martišková. Naopak, v našom tíme by som vyzdvihla , že sa strelecky zapojili viaceré hráčky a do hry sa opäť vyrotovalo všetkých 12 hráčok. A napriek našej druhej prehre verím, že ak udržíme koncentráciu v nasledujúcich zápasoch celých 40 minút a vyhneme sa „hluchým“ minútam, zabojujeme kolektívnymi výkonmi, môžeme v 2. kole play-off potešiť seba a našich fanúšikov peknými, vyrovnanými zápasmi v súboji o 5. až 8. miesto.“

Michaela Dobrotová, hráčka UMB, najviac bodov za svoj tím: „V tomto zápase sme mali ambíciu odohrať solídny súboj a nepoddať sa skúsenému družstvu súpera. Napriek tomu, že Piešťanské Čajky nás donútili urobiť niekoľko chýb, myslím si, že sme sa s tým dokázali vyrovnať a udržali sme bojovnosť a nasadenie rovnako ako v predošlom stredajšom zápase. Počas hry sme sa zamerali na činnosti, ktoré je potrebné do nasledujúcej časti zlepšiť a momentálne sa sústredíme na ďalšie kolo play-off, kde nás čaká súper spod Tatier. Verím, že sa dokážeme na súpera dostatočne pripraviť a pobijeme sa o dobrý výsledok.“

Michaela Lukačíková, hráčka UMB: „V dnešnom zápase bolo cítiť, ako súper zagresívnil obranu. Hralo sa nám ťažšie, no napriek tomu sme si udržali našu hru a koncentráciu až na pár momentov v zápase. Zlepšili sme oproti predchádzajúcemu stretnutiu doskoky. Veľmi má teší, že sme s týmto súperom dokázali uhrať takýto výsledok. Jedine tieto zápasy nám pomáhajú napredovať a zlepšovať sa krok po kroku.

Matea Tadić, hráčka Piešťanských Čajok: „Za nami je ďalší zápas play-off, urobili sme posledný krok do ďalšej série. Čakajú nás náročnejšie zápasy ako v štvrťfinále, brali sme to ako prípravu na to, čo nás čaká. Verím, že sa dáme dokopy a odohráme to čo najlepšie. Tento zápas nám podľa mňa pomohol v tom, že nám ukázal v čom robíme chyby a v čom sa musíme určite zlepšiť v semifinále play-off.“

Tomáš Kačmarik, tréner Piešťanské Čajky: „V dnešnom zápase sme sa hlavne chceli zamerať na zlepšenie obrany oproti prvému zápasu. Do veľkej miery sa nám to podarilo, keď sa pozrieme na to koľko bodov sme obdŕžali, teda 37, čo je celkom dobré číslo, ale aj napriek tomu sme urobili nejaké chyby. V útoku sme sa dnes trošku viac vytrápili, nepremenili sme viaceré jasné pozície, veľa vecí sme riešili zbytočne komplikovane a mohli sme ich riešiť jednoducho. Sme ale spokojní, postúpili sme do semifinále a teraz už všetko smerujume k príprave na Young Angels Košice.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné