Sovičky dlho trápili Poprad, hostky zlomili odpor až v tretej štvrtine + HLASY

0 /

Aj basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v sobotu večer ôsmy duel ženskej extraligy a v ňom dlho mohli pomýšľať na víťazstvo s Popradom. Až v tretej štvrtine sa ich sen začal rozplývať. Zásluhu má na tom najmä hosťujúca pivotka Tetemondová, ktorá bola na neudržanie. Presadila sa dokonca i spoza veľkého oblúka.

V úvode hostky začali potvrdzovať rolu favorita. V piatej minúte viedli o päť bodov (3:8), v šiestej dokonca o sedem (4:11). No potom prevzali taktovku do rúk naše univerzitné basketbalistky. Števulová a Dobrotová zaknihovali trojky a razom bol stav 10:11. Na tieto zásahy ešte odpovedala dobre hrajúca Popradčanka Tetemondová (10:13) , no posledné slovo mala Števulová, takže do druhej štvrtiny sa išlo za stavu 12:13. Aj toto dejstvo bolo veľmi vyrovnané. Kapitánka Turčanová privodila vedenia na našu stranu 14:13. Potom sa však dvakrát v rade presadili hostky a trénerka UMB Izáková siahla po oddychovom čase. Ten zabral. Po košoch Števulovej sme opäť viedli a to o dva body 19:17. Škoda potom trojky popradskej Grígerovej a chyby našej Dobrotovej, po ktorej sa presadila Vyšňová – 19:22. ´Sovičky´ sa však nepoddali, trojkou Mrváňovej vyrovnali, no trojku dala na opačnej strane i skúsená Sojáková a k nej sa pridali Kmetoniová s Rodákovou, nevyzeralo to najlepšie – 22:29, takže nasledoval ďalší oddychový čas v bystrickom tíme. Opäť zabral. Števulová z trestných hodov a Mrváňová z úniku znížili na 26:29, takže oddychovým časom musel reagovať pre zmenu kouč Popradu. Po ňom padli len dva koše. Z trestného hodu sa presadila kapitánka UMB Turčanová a z hry hosťujúca Vyšňová, polčas teda skončil 27:31.

Tretie dejstvo sa v úvode vyvíjalo pre nás dobre. Paulechová sa trafila do koša (29:31) a po trestnom hode Tetemondovej znížila na rozdiel bodu Števulová – 31:32. Následne však hostky unikli na rozdiel šiestich bodov, takže trénerka Izáková siahla po oddychovom čase. Po ňom sa presadila najlepšia hráčka ´sovičiek´ Števulová 33:37, ale hostky to nevyrušilo. Pokračovali v dobrej hre, spoliehali sa na rýchle protiútoky a táto taktika slávila úspech. Bystričankám nešla streľba, zaznamenali aj viacero nepresných prihrávok a robili chyby. Nezastaviteľná bola najmä pivotka Popradu Tetemondová. Po ďalšom oddychovom čase nášho tímu dávala jeden kôš za druhým, dokonca ako pivotka presne strieľala i spoza veľkého oblúka za tri body. Najmä jej zásluhou skončila tretia štvrtina výsledkom 40:55. V záverečnom dejstve už univerzitné basketbalistky neprivodili zvrat. Dobrotová s Turčanovou korigovali stav na 43:59, Piperková s Luptákovou na 48:65 a 44 sekúnd pred koncom Kovalenko na konečných 50:70.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BAM Poprad 50:70 (12:13, 27:31, 40:55)

Štvrtiny: 12:13, 15:18, 13:24, 10:15. TH: 14/6 – 10/4, trojky: 6 – 6, fauly: 13 – 16. Rozhodovali: Lamoš, Uhrin a Stopka. Bez divákov.

UMB: Piperková 2, Adriana Moravčíková 0, Turčanová 4 + 7 doskokov, Števulová 23 (3), Vyšná 2 (Paulechová 2, Luptáková 3 (1), Mrváňová 5 (1), Dobrotová 5 (1), Chovancová 0, Šunová 0, Kovalenko 4)

Najviac bodov BAM: Tetemondová 21 (1), Vyšňová 17 (1) a Sojáková 12 (3).

Trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica Andrea Izáková reagovala najmä nezvládnutú tretiu štvrtinu: „Čo sme mali pripravené, to sme žiaľ nedodržiavali. Disciplína nebola na ihrisku. Mali sme dodržiavať tvrdú, agresívnu obranu a ubehať súpera. Mám pocit, že to bolo presne naopak v druhom polčase. Uspokojiť sa môžeme s tým, že sa nám darilo v prvom polčase, ale nevojdeme do druhého dejstva s tými istými pokynmi a odhodlaním v rámci seba samej hráčky tak ako vstupujeme do zápasu. Nie som spokojná s niektorými individuálnymi výkonmi. Vieme, kde sú naše slabiny. Súper ukázal lepšiu morálku a prejavil väčšiu chuť po víťazstve.“

Bystrická trénerka sa vyjadrila aj k dvom novým posilám, ktoré prišli na hosťovanie do UMB z Nitry. Ide o Šunovú a Kovalenko: „Máme tu nový potenciál hráčok, bude sa nám aj viac dariť v tréningovom procese, rôzne situácie skúšať, takže by to malo byť na prospech celého tímu. Boli pred týmto zápasom obe basketbalistky s nami iba na dvoch tréningoch, takže som nemohla hru na nich nejako stavať, no vyskúšali sme ich, keďže naše nosné hráčky si v tomto dueli taktiež neplnili pokyny.

Petra Števulová, najviac bodov v zápase, hráčka UMB: Duel sa zlomil v tretej štvrtine, bohužiaľ. Tento zápas nás bude všetkých mrzieť. Išli sme do neho s cieľom vyhrať. Hostky nám dávali pomerne ľahké koše v tretej štvrtine a tým pádom sa chytili. Dostali sa na koňa. My naopak sme ten ľahký kôš nevedeli dať, či už z protiútoku alebo spod koša. Bohužiaľ dnes nám to nevyšlo.“

Klára Paulechová, hráčka UMB: „Bol to zo začiatku vyrovnaný zápas, ale myslím si, že už druhá štvrtina nám nevyšla podľa predstáv. Problém bol dnes v zlej komunikácii, nekoncentrovanosti. Absentovala výpomoc, nepomohli sme si vzájomne. Nepremieňali sme jasné koše, jasné šance. Mrzí nás to, že to takto dopadlo. Sme sklamané z nášho výkonu, čakali sme od toho niečo viac.“

Mariana Tetemondová, najviac bodov za BAM Poprad: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper. Trápili sme sa s ním už doma. Bol to taký súboj na dlhé lakte. Univerzitné Bystričanky hrajú tvrdo v obrane. Vedeli sme, že musíme hrať rýchlo. Myslím si, že sa nám to aj podarilo. Sme veľmi radi za toto víťazstvo. To, že som sa presadzovala je zásluha mojich spoluhráčok. Skvele ma videli, celkovo sme si vedeli pekne prihrať. Domáce mali problémy s bránením rýchlych protiútokov. Keď sme si to vedeli dobre zhodiť, tak nám to už šlo, čo bolo kľúčové.“

Autor: (job), Foto: (mm)