Pumy zvrátili veľké manko v Bratislave, tesne vyhrali, tretíkrát v extralige + HLASY

1 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v deviatom zápase ženskej extraligy vyhrali v Bratislave s tamojším družstvom Dubček o jeden bod! Hoci prehrávali už o priepastných trinásť bodov, perfektnou štvrtou štvrtinou otočili priebeh duelu a mohli sa tešiť z tretieho tohtosezónneho víťazstva v najvyššej slovenskej súťaži.

Na začiatku zápasu sme išli do vedenia po košoch ŽilinskejStriešovej (0:5 a 5:9), pokračovali sme v dobrej hre, stále sme viedli. Po dvojke Vargovej bolo 5:11, v šiestej minúte 7:14, súper sa iba doťahoval. Prvé dejstvo sme zvládli a vyhrali ho o štyri body – 14:18. Druhá štvrtina však Bystričankám absolútne nevyšla. Nemohla hrať už zranená Vargová, čo tiež malo vplyv na výkon nášho družstva. Hoci sme išli Žilinskou do šesťbodového vedenia, domáce následne zaknihovali štyri koše v rade, z toho jednu trojku a otočili skóre vo svoj prospech – 23:20. My sme ešte znížili dvakrát Grígerovou na rozdiel bodu (25:24), no potom sa dostavila hluchšia až štvorminútová pasáž bez streleckého zápisu, čo súper využil a išiel do vedenia 33:24. Žilinská znížila 73 sekúnd pred polčasom na 33:26, ale posledné slovo mala bratislavská basketbalistka Kronková, ktorá sa presadila spoza veľkého oblúka – 36:26.

Aj v treťom dejstve sme ťahali o niečo za kratší koniec. Hoci sme na začiatku znížili po trestných hodoch Striešovej a dvojke van Dalen stav zápasu na 36:30, následne to padalo do koša domácim a tie viedli znovu o trinásť bodov. Tento náskok si preniesli do štvrtej štvrtiny a chceli si ho udržať. Avšak naše dievčatá do záverečnej desaťminútovky vstúpili ako vymenené! Zásluhu majú na tom najmä štyri hráčky – v obrane Mesárošová, ale aj Žilinská a v útoku van Dalen a najmä Striešová. Začalo sa nám dariť a postupne sme sa približovali Dubčeku, sťahovali náskok súpera. Ten zaznamenal v záverečnej desaťminútovke iba tri koše, z toho dve trojky, hlavne Jarinovej zásah spoza veľkého oblúka mohol byť rozhodujúci. Necelé tri minúty pred koncom viedli Bratislavčanky 59:52. Kľúčová bola trojka Striešovej 31 sekúnd pred klaksónom, znížila ňou na rozdiel bodu a výhru potom zariadila dvomi úspešnými trestnými hodmi van Dalen59:60. Posledné sekundy ´pumy´ zvládli, neinkasovali a mohli sa tak tešiť z tesného víťazstva.

Dubček Bratislava – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 59:60 (14:18, 36:26, 51:38)

Štvrtiny: 14:18, 22:8, 15:12, 8:22, TH: 2/3 – 11/19, trojky: 7 – 3, fauly: 16 – 9.

Rozhodovali: Bartoš, Macura a Hudec. Diváci: 90.

Najviac bodov Bratislava: Riecka 14 (4), Krajčovičová 14, Šeligová a Vaigl po 8.

Banská Bystrica:  Striešová 23 (2), Grígerová 4, van Dalen 9 (1), Žilinská 20 + 7 doskokov, Holíková 2 (Matejčíková 0, Vargová 2, Háberová 0, Mesárošová 0)

Vyjadrenie po zápase:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Teší ma, že sme vyhrali. Hlavne po takom priebehu. Mali sme veľmi dobrý vstup, kde sme vyhrávali, hrali dobre, koncentrovane v obrane. V druhej štvrtine sme sa však uspokojili s výsledkom. Prispôsobili sme sa hre súpera a to sa s nami ťahalo až do poslednej štvrtiny. Miestami sme prehrávali o trinásť bodov, ale som veľmi rád, že družstvo sa nezlomilo a veľkým úsilím v posledných piatich minútach zápas vyhralo. Potrebujeme aj také duely, že dokážeme stiahnuť desaťbodové vedenie súpera a vyhrať napokon zápas. Osobitne by som chcel vyzdvihnúť Mesárošovú, ktorá svojím výkonom zmenila dianie na ihrisku. K nej sa pridala aj Lucia Žilinská, ktorý podala tiež solídny výkon.“

Alena Mesárošová, dôležitá hráčka ŠKP 08 v obrane: „Myslím si, že sme nehrali to, čo sme chceli. Hlavne v obrane to nebolo dobré, ale ku koncu zápasu sme sa zobudili a našťastie nám to vyšlo, aj keď predtým sme si dobre neplnili defenzívnu činnosť. Aj v útoku sme sa občas trápili. Začali sme však od začiatku štvrtej štvrtiny viac bojovať. Zlepšili sme sa hlavne v obrane a tam sme duel zlomili. Premenili sme aj nejaké strely a dokázali duel v poslednej chvíli otočiť v náš prospech. Mne sa darilo najmä v obrane získavať lopty, vypichovať ich súperovi ako sa len dalo, za čo som rada. Musíme však hrať dobre nielen jednu štvrtinu, ale celý zápas.“

Lucia Striešová, najviac bodov i doskokov za ŠKP 08: „Vstup do zápasu nám vyšiel podľa predstáv, no uspokojili sme sa a poľavili následne v obrane, kde sme robili množstvo chýb. Súper to využil a premenil niekoľko trojbodových striel, čím nám ušiel v polčase až na dvojciferný rozdiel bodov. Vedeli sme však, že ešte nič nie je stratené a zlepšenou hrou hlavne v štvrtej štvrtine sme sa dostali späť do zápasu. V dramatickom závere sa nám podarilo napokon otočiť a zápas aj so šťastím vyhrať, z čoho sa veľmi tešíme. Mrzí ma zranenie Zuzky Vargovej, ktorá nám bude určite chýbať, no dúfam, že sa dá rýchlo dokopy.“

Autor: (bl), Foto: archív fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)