Pumy zvládli náročný súboj v Nitre, nadviazali na víťazstvo s Ružou + HLASY

1 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica potvrdili domáce víťazstvo s Ružomberkom i v ďalšom extraligovom súboji. Konkrétne v Nitre, kde triumfovali nad domácim celkom 64:58. Našim ´pumám´ vyšla hlavne druhá a tretia štvrtina.

V prvej desaťminútovke nám robila značné problémy domáca hráčka Fehérová. Zaznamenala sedem bodov v rade, na čo sme dokázali odpovedať iba trojkou Ozdincovej. V piatej minúte bol stav 7:3. Až potom sme dokázali zmazať náskok súpera, keď sa po trestných hodoch Ozdincovej presadila za tri body Pavlendová a bolo 7:8. Domáce však neustále hrozili. O slovo sa prihlásila Migová, pridala sa k nej trojkou Kováčiková a stav sa razom menil – 14:10. Bystrické basketbalistky sa však nedali rozhodiť. Jelenčíkovou, Matejčíkovou a Striešovou privodili obrat (14:17 i 18:20), škoda len dvojky Kováčikovej päť sekúnd pred koncom štvrtiny, ktorá vyrovnala na 20:20.

Tejto nitrianskej hráčke to padalo do koša aj na začiatku druhej desaťminútovky. Najprv sa presadila z trestného hodu, potom pridala trojku a náš súper opäť viedol o štyri body 24:20. Až v 17. minúte sa nám podarilo otočiť skóre Jassovou a Striešovou. Hrali sme dobre v obrane, súpera sme eliminovali a podržala nás i streľba spoza veľkého oblúka. Po trojke Jelenčíkovej bolo 26:30. Na Martiškovej kôš odpovedala rovnakým dielom Jassová, takže polčas sme vyhrali o štyri body – 28:32.

Nástup do tretej štvrtiny nám nevyšiel podobne ako predtým do predchádzajúcich dvoch. Domáce vyrovnali Martiškovou a Sailerovou na 32:32 a my sme bodovali až po dlhých štyroch minútach. Spoza veľkého oblúka trafila loptu do koša Števulová. Na opačnej strane kontrovala dvojkou Fehérová, ale presadila sa opäť i naša Števulová, takže sme si držali vedenie. Dôležitá bola trojka Striešovej v 28. minúte, kedy sme viedli už o päť bodov. Nitranky v závere tejto časti hry nestačili na ´pumy´, často faulovali a pykali. Zásluhou Števulovej a Matejčíkovej sme si vytvorili pohodlný desaťbodový náskok – 37:47.

Ten sme dokonca na začiatku štvrtej štvrtiny po dvoch trojkách Matejčíkovej navýšili. Najprv na 38:51 a potom na 41:54. Hráčky spod Zobora sa ako tak prebrali až v 35. minúte. Fehérová zaknihovala trojku, po nej pridala dvojku a zásluhou Kováčikovej sa stav znížil na 50:55. Drámu nechcela pripustiť Verlíková, dala dôležitý kôš a spoza veľkého oblúka nás svojou presnosťou podržala Matejčíková (52:60). Domácim basketbalistkám sa nedarilo dostať na rozdiel dvoch či troch bodov. Najbližšie sa priblížili k nášmu družstvu 63 sekúnd pred klaksónom. Sailerová znížila na 58:62. V poslednej minúte sa už Nitranky nedokázali presadiť, takže po dvojke strelecky disponovanej Matejčíkovej sa z výhry tešili bystrické dievčatá – 58:64.

BKM Junior UKF Nitra – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 58:64 (20:20, 28:32, 37:47)

Štvrtiny: 20:20, 8:12, 9:15, 21:17. TH: 19/13 – 23/15. Fauly: 22 – 18. Trojky: 5 – 9. Rozhodovali: Margala, Gálová a Hudec.

Najviac bodov Nitra: Fehérová 24 /3/, Kováčiková 14 /2/ a Sailerová 8.

ŠKP 08: Matejčíková 21 /3/, Ozdincová 7 /1/, Števulová 7 /1/, Jassová 5, Verlíková 3, (Striešová 11 /2/, Pavlendová 3 /1/, Jelenčíková 7 /1/, Piperková 0).

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08: V Nitre sme potvrdili výkon zo zápasu proti Ružomberku. Nastúpili sme už s väčším počtom hráčok, boli sme teda v lepšej rotácii, čím sme vytvorili na súpera tlak. To, čo sme chceli hrať, to sme aj hrali. Ukázalo sa, že sme na správnej ceste. Boli sme dobre pripravení na herné varianty súpera v obrane, vedeli sme, že Nitranky hrajú zdravý a agresívny basketbal. Eliminovali sme ich. V útoku sme opäť využili hráčku v dolnom postavení. Oproti zápasu s Ružomberkom sme mali ešte lepšie vyváženú hru na perimetrii, viac sa nám darila streľba za tri body, čo bol tiež kľúč k úspechu.“

Jana Matejčíková, najviac bodov za ŠKP 08: „Začali sme veľmi koncentrovane. V obrane sme dodržiavali princípy, ktoré sme si určili a podstatné bolo, že sme domácim hráčkam rušili signály. Taktiku sme až na pár chýb zvládli. V útoku sme postupom času hru zrýchlili a začalo nám to padať do koša. Rozhodla naša kvalitná obrana. Nenechali sme sa rozhodiť nátlakovou hrou súpera. Podali sme kolektívny výkon, takže sa môžeme tešiť zo zaslúženého víťazstva.“

1. Good Angels Košice 25b, 2. Piešťanské Čajky 25b, 3. Šamorín 22b, 4. Ružomberok 22b, 5. B. Bystrica 19b, 6. Poprad 18b, 7. Nitra 14b, 8. Slovan Bratislava 14b.

Autor: (bl), Foto: archív facebook BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)