Pumy zdolali doma o bod Nitru a živia nádej na piate miesto v extralige + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v 2. kole play-off ženskej extraligy vyhrali na domácej palubovke s Nitrou odvetný duel 58:57 a v sérii hranej na dve víťazstvá je stav 1:1 na zápasy. O všetkom sa teda rozhodne v treťom stretnutí pod Zoborom buď v stredu alebo vo štvrtok. Termín sa ešte upresní.

V prvej štvrtine sa oba tímy striedali vo vedení, Bystričanky viedli najviac o dva body, Nitranky o tri, pretože sa dvakrát presadili aj spoza veľkého oblúka. Do druhej desaťminútovky sa išlo za nerozhodného stavu 17:17, ale v jej úvode po trojke Sailerovej a dvojke Babaríkovej sme prehrávali o päť bodov 17:22. Trojkou odpovedala naša Kozáková, ale potom prišla hluchšia štvorminútová pasáž z bystrickej strany a súper toho využil, išiel do vedenia 20:28! Po trestných hodoch Jassovej a koši Ozdincovej sme v 18. minúte znížili na rozdiel dvoch bodov, ale posledné slovo pred polčasom mala hosťujúca Horvátová, takže na veľkú prestávku išli družstvá za stavu 28:32.

Úvod tretieho dejstva vyšiel ´pumám´ výborne. Otočili nepriaznivý vývoj a po trojke Ozdincovej viedli 35:32. Nitra  sa potom doťahovala a aj viedla (37:4041:44), lenže v našom tíme sa presadzovala najmä van Dalen, takže i jej zásluhou sme viedli 45:44. Štvrtá štvrtina bola poriadne dramatická. Obe družstvá sa najprv striedali vo vedení, v 43. minúte po koši Matejčíkovej však Banská Bystrica vyhrávala o štyri body 51:47. Horvátová znížila na rozdiel bodu, ale následne sa presadili Jelenčíkova s Jassovou a vyzeralo to opäť nádejne – 55:50. Po trojke v podaní van Dalen viedli basketbalistky spod Urpína dve minúty pred koncom 58:53, no Nitranky ešte košmi Fehérovej Havranovej znížili na 58:57. Posledné sekundy duelu tak boli aj o psychike a nervoch. Lepšie si s týmito atribútmi poradili domáce hráčky a dotiahli teda stretnutie do úspešného konca. Vynútili si tým pádom tretí rozhodujúci duel v Nitre. Ak ho vyhrajú, predstavia sa v bojoch o konečné piate miesto. Ak by prehrali, čakajú ich zápasy o predposledné siedme miesto.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BKM Junior UKF Nitra 58:57 (17:17, 28:32, 45:44)

– stav série hranej na dve víťazstvá: 1:1

Štvrtiny: 17:17, 11:15, 17:12, 13:13. TH: 16/13 – 15/11. Fauly: 17 – 19. Trojky: 5 – 4. Rozhodovali: Lukáč, Turček a Mlynarčík. Diváci: 150.

ŠKP 08: Ozdincová 9/1/, Jassová 14 (+ 13 doskokov), Jelenčíková 6, van Dalen 15/3/ (+ 10 doskokov), Števulová 2 (Matejčíková 8, Kozáková 4/1/, Piperková 0)

Najviac bodov Nitra: Fehérová 17, Horvátová 14 a Havranová 8.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Milan Špiner, asistent trénera Banskej Bystrice: „Celý zápas sa prelievalo vedenie z jednej strany na druhú. Myslím si, že pre divákov to bol pohľadný i bojovný basketbal. Som veľmi rád, že sme vyhrali. Niekto to môže označiť ako vydreté víťazstvo, alebo utrpené, no v play-off sa nehrá na to, či vyhráte o bod alebo o štyridsať bodov. Víťazstvo je víťazstvo, je to 1:1 na zápasy a do Nitry sa ideme pokúsiť zobrať si druhé víťazstvo.“

Laura van Dalen, najviac bodov za ŠKP 08 + 10 doskokov: „Bol to náročný duel aj vzhľadom k tomu, že sme prehrávali 0:1 na zápasy. Chceli sme a potrebovali vyhrať, čo bolo vidno, pretože sme vložili do toho energiu i srdce a bojovnosť. Vedeli sme, že máme kvalitu na to, aby sme Nitru zdolali. Som veľmi rada, že sme vyhrali i keď na konci sme si to zbytočne zdramatizovali i mojím pričinením, zbytočnou stratou lopty. Zachovali sme si však chladnú hlavu a záver sme udržali na jeden bod. Ideme teda do Nitry, kde sa pokúsime vyhrať a sériu ukončiť našim postupom do bojov o piate miesto. Potrebujeme ešte zlepšiť nejaké veci, menej faulovať a dať do tretieho duelu opäť srdce a bojovnosť. “

Beáta Jassová, najviac doskokov za ŠKP 08 + 14 bodov: „Išli sme do toho s tým, že necháme na palubovke všetko a vyhráme. Museli sme zlepšiť obranu, ktorá nám v Nitre dobre nefungovala. To sa nám podarilo, takže aj preto sme napokon tento duel dotiahli do úspešného výsledku. Je to výhra o bod, ale mohlo byť skóre v náš prospech vyššie. Mali sme tam však určitú vlnu chýb, ušla nám koncentrácia, ale potom sme sa znovu naštartovali a išlo to. Musíme sa ešte zlepšiť ak chceme v Nitre v treťom rozhodujúcom zápase uspieť.“

Pavol Horička, tréner Nitry:Zápas bol veľmi vyrovnaný, prakticky celý jeho priebeh. Práve takéto vyrovnané stretnutia sú o jednoduchých chybách a tie rozhodujúce sme urobili v závere my. Mali sme problém s obranným doskokom a táto činnosť si myslím rozhodla o dnešnom výsledku. Musíme sa v tejto hernej činnosti zlepšiť a doma tretí zápas vyhrať.“

Autor: (job), Foto: archív fb BK ŠKP 08 (I. Golembiovský)