Pumy zakopli doma s Košicami, najlepšou hráčkou bola naša Striešová + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v štvrtom zápase ženskej extraligy nepotvrdili dve výhry v rade (v Piešťanoch s Čajkami a doma s Dubčekom Bratislava) a prehrali v hale na Štiavničkách s Young Angels Košice až o 21 bodov.

V úvode sa ujali hostky vedenia 0:5 a my sme iba doťahovali. Podarilo sa nám dvakrát priblížiť na rozdiel bodu, po koši Žilinskej na 4:5 v štvrtej minúte a po trojke van Dalen v šiestej minúte na 11:12. No následne sme sa strelecky odmlčali a prvú štvrtinu vyhrali Košičanky o osem bodov – 11:19.

Na začiatku druhej desaťminútovky dala Striešová najprv trojku a potom košom za dva body znížila na rozdiel štyroch bodov – 16:20. To boli však posledné úspešné strelecké pokusy nášho družstva v tejto časti. Následne nám totiž nevyšli trojbodové zásahy, súper sa dostával do rýchlych protiútokov, často sme faulovali a celkovo odišla ´pumám´ koncovka. Nepresadzovali sa. Naopak Košičankám to utešene padalo to koša, využívali aj trestné hody, takže po katastrofálnej druhej štvrtine išli Bystričanky na prestávku za stavu 16:34.

Tretiu štvrtinu sme začali dobre. Pumy boli ako vymenené a hlavne Lucia Striešová bola na neudržanie. Piatimi bodmi v rade znížila na rozdiel trinástich bodov. Trénerka Young Angels Žirková siahla po oddychovom čase a následne sa rozdiel výrazne neznižoval. Až v závere tejto desaťminútovky to po Striešovej naštartovala trestným hodom Matejčíková a dvojka Oborilovej znamenala stav 29:39. Z protiútoku van Dalen dala jasnú loptu Striešovej a tá znížila, navyše bola faulovaná a premenila i trestný hod. Razom bolo 32:39. Žili sme teda opäť v zápase, avšak 54 sekúnd pred koncom tohto dejstva zaznamenala trojku Machalová a do štvrtej časti sme išli s desaťbodovým mankom a navyše so štyrmi faulmi najlepšej hráčky Striešovej.

Úvod poslednej desaťminútovky sme absolútne nezachytili. Exbystričanka v drese Košíc Jassová nám dala hneď dvojku a keďže bola faulovaná, premenila i trestný hod. Potom sa k nej pridala produktívna hosťujúca legionárka Le Claireová, nepomohol nám ani oddychový čas kouča Michálika a súper postupne navyšoval skóre. Zásluhu mala na tom i Machalová. V závere dostali príležitosť i mladšie hráčky na oboch stranách, hralo sa viac útočne, no žiadna dráma sa už nekonala. Východniarky si s prehľadom náskok udržali a vyhrali o 21 bodov.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Young Angels Košice 53:74 (11:19, 16:34, 32:42)

Štvrtiny: 11:19, 5:15, 16:8, 21:32, TH: 5/8 – 15/20, trojky: 8 – 9, fauly: 19 – 14

BB: Striešová 25 (4), Žilinská 2, van Dalen 8 (2), Grigerová 4, Holíková 0 /Oborilová 8 (2), Vargová 3, Háberová 0, Matejčíková 1, Šunová 2, Mesárošová 0, Šimčíková 0/

Najviac bodov Košice: Le Claire 25 (5), Machalová 13 (2), Jassová 11 (+11 doskokov).

Vyjadrenie po zápase:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „O našej prehre rozhodol prvý polčas. Boli sme v ňom veľmi pasívny, chýbala nám energia, dravosť, rýchlosť. Hostky si spravili komfortný náskok. V druhom polčase sme sa to snažili zmeniť nejakým spôsobom v obrane, na ktorom pracujeme, čo sa nám aj v podstate podarilo. Skúšame niektoré veci, nejaké vyšli, iné nie, no tento zápas bol jednoznačne o zlom prvom polčase z našej strany. V druhom dostali aj mladšie hráčky priestor, znovu nesklamali, čomu som rád. Nárast ich výkonnosti tu je. Famózny výkon podala v tomto stretnutí Lucia Striešová, s takou ľahkosťou už dávno nehrala. Po tých trápeniach čo mala za posledné dva roky jej basketbal zjavne chutil, takže tomu som veľmi rád.

Lucia Striešová, najviac bodov za ŠKP 08: „Hrali sme ako na hojdačke. Mali sme dobré úseky a tie striedali veľmi zlé úseky. Musíme byť koncentrované celých 40 minút, inak sa vyhrať duel nedá. V prvom rade si myslím, že hostky nás preskákali pod košom. Tam bol z našej strany veľký problém. Tiež sme mali dnes aj zlú komunikáciu v obrane.

Petra Oborilová, mladá hráčka ŠKP 08, dve trojky v zápase, osem bodov: „Dostala som dnes dosť priestoru na ihrisku, padli mi tam nejaké strely, ale určite ešte treba z mojej strany popracovať na obrane, tá mi dnes veľmi nevyšla. Duel sme si myslím prehrali v druhej štvrtine a v tom, že sme veľa lôpt nedoskočili. Košičanky mali príliš veľa útočných doskokov. Nám množstvo vecí nevyšlo tak ako sme chceli.“

Zuzana Žirková, trénerka Košíc: „Vyšiel nám prvý polčas, no mali sme trošku problémy v tretej desiatke po veľkej prestávke. Musela som povedať dievčatám, že hráme od 0:0, že Bystričanky to určite nevzdajú, čo sa aj potvrdilo. Naozaj majú chuť hrať. Dôležité bolo, že sme sa znovu vrátili do zápasu, začali hrať jednoducho a dostali sa tak zas k svojej hre.“

Beata Jassová, najviac doskokov v zápase, pivotka Košíc: „Súpera sme rozhodne nepodcenili, pretože Bystričanky odohrali predtým dva dobré zápasy. Zodpovedne sme sa na ne pripravovali celý týždeň. Nastúpili sme trošku s rešpektom, prvá štvrtina nám zo začiatku nešla podľa predstáv, ale postupne sme sa do toho dostali, aj psychicky sa vzopreli a dotiahli sme to do úspešného konca. Vrátili sme sa do Bystrice aj s Vandou Kozákovou, ktorá tu hrala za ŠKP 08, zaspomínali sme si spolu na zážitky, ktoré sme na tejto palubovke zažili. Bola z našej strany pozitívna emócia. Ja sa sem rada vraciam, mám na pôsobenie v Banskej Bystrici pekné spomienky.“

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)