Pumy vyhrali pod Tatrami dobrou obranou a taktikou + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica si v štvrtom kole ženskej Niké extraligy merali sily pod Tatrami s Popradom. Hoci nastúpili v zjavne oklieštenom kádri bez zranených hráčok Striešovej, Vargovej a Kollárovej, dokázali domáce basketbalistky umnou a taktickou hrou zdolať.

Prvá štvrtina našim ´pumám´ vyšla ideálne. Najmä vďaka trom trojkám (Holíková, Grígerová, van Dalen) a produktivite Matejčíkovej sme si udržiavali minimálne šesťbodový náskok a tak skončila táto časť hry 15:21 práve po dvoch košoch za dva body posledne menovanej hráčky a zastupujúcej kapitánky. V druhej štvrtine sme mali hluchšie pasáže, ale v úvode vyšla trojka Holíkovej a po nej sa presadila i pivotka Janštová a keďže pred polčasom táto naša vysoká podkošová mladá hráčka zaknihovala tri body (2+1), pričom sme využívali aj fauly súpera (trestné hody boli našou doménou), tak na druhý polčas sa išlo za stavu 27:36.

V tretej desaťminútovke sme náš náskok navýšili. Janštová najprv premenila oba trestné hody po faule na ňu a potom zaknihovala aj dvojku priamo z hry, bolo 27:40. Najmä domáca Sojáková sa snažila našej pivotke sekundovať, lenže my sme sa sústredili aj na dobrú obranu, čo bol základ úspechu. Hneď na začiatku štvrtej štvrtiny sa podarilo skúsenej van Dalen trafiť do koša spoza veľkého oblúku za tri body a bolo 42:50. Dobre jej následne sekundovala pivotka Janštová (2+2) a keď spomínaná van Dalen dala ďalšiu trojku v 35. minúte, na tabuli svietil priaznivý stav pre BK ŠKP 08 – 44:57. Popradčanky už museli hrať vabank. My sme si však už taktickou hrou víťazstvo nenechali vziať, v závere boli ´pumy´ v trestných hodoch stopercentné, takže sa mohli tešiť zo zaslúženého víťazstva.

Fakty o zápase:

BAM Poprad – BK ŠKP 08 Banská Bystrica  54:63 (15:21, 27:36, 42:47)

Štvrtiny: 15:21, 12:15, 15:11, 12:16, TH: 8/10 (80 %) – 14/16 (87 %), trojky: 4 – 7, fauly: 18 – 12, TCH: 1 – 0, doskoky: 44 – 40, asistencie: 14 – 12, zisky: 7 – 10, straty: 18 – 13, bloky: 1 – 2, streľba z poľa: 21/59 (35 %) – 21/66 (33 %). Rozhodovali: Obertová, Kiss, Cibulka.

Zostavy:

Poprad:  Sojáková 16 (2), Tetemondová 7 (1), Kmetoniová 6, Vyšňová 4, Lysová 2 (Drobná 11, Barillová 4 (1), Lešková 2, Taušová 2, Chmruová 0, Michlíková 0), technická chyba: tréner (24. min)

Banská Bystrica:  Janštová 21+ 15 doskokov, van Dalen 15 (3), Matejčíková 13 (1), Holíková 6 (2), Grigerová 6 (1) (Neuschlová 2, Oborilová 0, Šimčíková 0)

Hlasy po zápase:

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Odohrali sme výborný zápas, aj tak v úzkej zostave, akú momentálne máme. Pôsobili sme veľmi uvedomolo a takticky vyspelo. Mali sme celý zápas pod kontrolou. Fungovala taktika, boli sme disciplinovaní, čo bolo základom nášho víťazstva. ´Bábám´ chcem pogratulovať k víťazstvu a teraz urobíme všetko preto, aby sme dobre zregenerovali a pripravili sa na duel so Šamorínom.“

Nina Janštová, pivotka BK ŠKP 08, najviac bodov i doskokov v zápase: „Od začiatku sme sa snažili ísť naplno a dať do toho všetko. Neboli sme v jednoduchej situácii, keďže máme niekoľko zranených hráčok, ale aj tak sme chceli byť úspešné. Predviedli sme dobrý tímový výkon v útoku ako aj v obrane. Samozrejme, že tam boli nejaké chyby, ale to je prirodzené. V sobotu nás čaká ďalší náročný zápas, na ktorý sa musíme dobre pripraviť.

Jana Matejčíková, kapitánka nášho tímu: „Vedeli sme, že dnešný zápas bude veľmi náročný. Vstúpili sme do neho koncentrovane a disciplinovane. Plnili sme pokyny, na ktorých sme sa pred zápasom dohodli, až na pár sekúnd úsekov sme hrali veľmi dobre a kolektívne, čo bolo kľúčovým faktorom tohto zápasu. Dúfam, že nadviažeme v sobotu so Šamorínom na Štiavničkách na tento výkon.“

Erika Holíková, druhá najviac doskokujúca hráčka, dve trojky v zápase: „Od začiatku zápasu sa hralo vyrovnane a rýchlo na oboch stranách. Bojovali sme o každú loptu a snažili sme sa byť agresívne v obrane. Vďaka čomu sme si vybudovali mierny náskok. V tretej štvrtine sme však poľavili v obrane a v koncentrácii. Nechali sme ich dať veľa košov z rýchlych protiútokov. Avšak v štvrtej štvrtine sme sa znova vrátili k výkonu z prvého polčasu a zápas sme dotiahli do víťazného konca.“

Laura van Dalen, skúsená hráčka BK ŠKP 08, druhá najviac bodujúca za náš tím v rozhodujúcich momentoch: Teším sa z tohto víťazstva. Hneď od úvodu sme začali diktovať tempo hry a vytvorili si náskok. Akonáhle sme v útoku mali dobrý pohyb, lopta sa posúvala a robili sme veci precízne, dostali sme sa do voľných a dobrých streleckých pozícii. Poprad sa však neustále držal v hre, ich rýchly protiútok po koši alebo zmene vlastníctva lopty nám mnohokrát robil problém. Poprad sa teda zopárkrát na nás dotiahol, bola to dráma pre divákov, no aj pre hráčky, ale som rada, že s obranou, kde nám to šliapalo a rozumným útokom, sme to dotiahli k víťazstvu.“

Autor: (job), Zdroj: BK ŠKP 08