Pumy vyhrali v Nitre po predĺžení a postúpili do priameho boja o 5. miesto + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vyhrali štvrtý zápas play-off ženskej extraligy o 5. až 8. miesto na palubovke Nitry. V sérii hranej na tri víťazstvá triumfovali 3:1, keď stredajší duel zvládli po remíze v riadnom hracom čase v predĺžení.

Úvod patril Nitre, ktorá išla do vedenia 4:0. My sme dali kôš z hry až v tretej minúte zásluhou Jelenčíkovej, znižovala na 5:3. Obrat v skóre privodila v piatej minúte trojkou Striešová7:8, potom van Dalen zvýšila náš náskok na 7:10. Spoza veľkého oblúka sa presadila i Verlíková 9:13, no posledná minúta prvej štvrtiny patrila hráčkam spod Zobora, z trestných hodov znižovala Fehérová a trojkou otočila vývoj Sailerová na 16:15.

Druhá desaťminútovka ´pumám´ nevyšla podľa predstáv. Začali sme síce úspešnými streleckými zápismi, dvakrát od Pavlendovej a raz od van Dalen16:1918:21, ale následne sme sa nevedeli trafiť do koša viac než štyri minúty a Nitranky toho využili, išli do štvorbodového vedenia 25:21. Znižovať sme dokázali až tri minúty pred polčasom na rozdiel dvoch či jedného bodu, no znovu sme nezvládli poslednú minútu  štvrtiny, v nej sa presadili Fehérová a Škublová, takže domáce išli do šatní na veľkú prestávku s komfortným náskokom 37:29.

V tretej štvrtine sa diali veci. Diváci videli prvý kôš až po šiestich minútach, pretože dovtedy sa nedokázala presadiť žiadna z basketbalistiek na palubovke, čo bola nepochybne rarita. Padlo to až za tri body našej Striešovej, znížila na 37:32, následne sa dvakrát za dva body presadili Nitranky a rovnako tak aj Bystričanky, takže do štvrtého dejstva sa išlo za stavu 41:36.

Začiatok poslednej desaťminútovky riadneho hracieho času sme začali dobre. JelenčíkovouVerlíkovou sme vyrovnali stav na 41:41. Hráčky spod Zobora zaznamenali presný zásah až po vyše piatich minútach – Škublová dvojkou dostala tím do vedenia, no to sme ani my už dlhšiu dobu neskórovali, konkrétne viac než štyri minúty. Tréner Michálik si zobral oddychový čas, avšak príliš nezabral. Stále sa nám v útoku nedarilo. Haprovalo nám to v podstate celý zápas. Domáce po trojke Kováčikovej viedli 46:41. Dve minúty aj sedem sekúnd pred koncom tejto časti hry však znížila Verlíková a za tri body to tam padlo opäť Striešovej46:46.

Duel teda dospel do päťminútového predĺženia. V ňom sa najprv prezentovala úspešnou trojkou Nitranka Škublová, my sme odpovedali presnými trestnými hodmi v podaní Verlíkovej a dvojkou Striešovej49:50. Hlavne Lucia Striešová bola pri streleckej chuti. Po premenenom trestnom hode zaknihovala ďalšiu dvojku a získali sme vďaka nej psychickú výhodu  – 49:53. Súperovi zostávala necelá minúta, aby s duelom niečo urobil. Proti však bola nezastaviteľná Striešová 49:55, takže trojka Migovej tri sekundy pred záverečným klaksónom už nič nemenila na našom víťazstve a postupe do priameho boja o piate miesto v ženskej extralige.

Banskobystričanky zatiaľ nepoznajú súpera v play-off o piatu priečku, pretože stav druhej série Poprad – Slovan Bratislava je 2:2 na zápasy, takže o všetkom sa rozhodne až v sobotu pod Tatrami.

BKM Junior UKF Nitra – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 52:55 (16:15, 37:29, 41:36, 46:46) – stav série 1:3

Štvrtiny: 16:15, 21:14, 4:7, 5:10 – 6:9. TH: 11/6 – 14/8. Fauly: 20 – 17. Trojky: 6 – 5. Rozhodovali: Turčin, Bara a Donovalová.

Najviac bodov Nitra: Škublová 14, Fehérová 11.

ŠKP 08: Matejčíková 4, Striešová 16 /3/, Jassová 2, Verlíková 11 /2/, Jelenčíková 5 + 10 doskokov (van Dalen 4, Števulová 7, Pavlendová 6)

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Milan Špiner, asistent trénera Banskej Bystrice: V zápase sme mali veľmi kolísavé chvíľky. Hluchými úsekmi sme držali Nitru nad vodou a umožnili sme domácim hráčkam skórovať ľahké koše, ktorými si neustále udržiavali mierny náskok. Dokopy sme im v prvom polčase umožnili skórovať štyri minútové šnúry s celkovým skóre 22:0 (4:0, 5:0, 7:0, 6:0). Druhý polčas a predĺženie bol boj, v ktorom sme boli šťastnejší my. Nitrankám gratulujem, celú sériu predvádzali bojovný basketbal a túto sezónu urobili veľký pokrok. Verím, že z toho bude ťažiť celý slovenský basketbal v nasledujúcich rokoch na ME do 18, resp. 20 rokov.

Lucia Striešová, naša najproduktívnejšia hráčka, 16 bodov v zápase: Úvod do zápasu sme mali veľmi rozpačitý. Nevedeli sme sa chytiť ani v útoku, ani v obrane. Potom sa v našej hre striedali dobré úseky s veľmi zlými a tieto výpadky umožnili Nitre odskočiť až na 8 bodov. Cez polčasovú prestávku sme si v šatni povedali, že ešte nie je koniec a výhru im zadarmo nedáme. Po polčase sme výrazne zlepšili obranu, no v útoku sme sa stále trápili a tak šiel zápas napokon až do predĺženia. To nám vyšlo lepšie ako Nitre a tak sme, síce ťažko ale úspešne, túto sériu ukončili.

Natália Jelenčíková, najviac doskokov (10) v našom družstve: „Zápas vôbec nezačal podľa našich predstáv. Trápili sme sa a boli v akomsi kŕči. Nevedeli sme sa uvoľniť. Neskôr sme sa začali presadzovať v útoku. Vývoj zápasu bol veľmi napínavý. Nitra išla tvrdo za víťazstvom. Vôbec sme si nemysleli, že tento duel rozhodne až predĺženie. Som rada, že nás v útoku potiahli Lucia Striešová s Monikou Verlíkovou, vďaka čomu sme to dotiahli do víťazného konca. Tešíme sa z postupu a ďakujeme všetkým, čo nám držali palce.“

Autor: (bl), Foto: facebook BKM Junior UKF Nitra