Pumy vyhrali v dôležitom zápase s Nitrou a živia šancu na piate miesto + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v 6. kole ženskej extraligy B skupiny nadstavby dokázali zdolať Nitru a vyhli sa tak poslednému miestu v tabuľke. Dôležité bolo, že za náš tím už nastúpili uzdravené dve kľúčové hráčky Jelenčíková a Striešová.

Úvod zápasu vyšiel lepšie Nitre, ktorá išla do vedenia 0:5. My sme kontrovali tromi košmi pivotky Jassovej, no nepriaznivé skóre otočila až v polovici prvej štvrtiny Jelenčíková na 8:7. Táto hráčka neskôr premenila i trestné hody a po trojke Striešovej bol náskok ešte vyšší – 13:7. Práve Striešová pred prvou prestávkou i ďalej bodovala, presadila sa druhýkrát spoza veľkého oblúka a pridala i dvojku, takže do druhej štvrtiny sme išli za priaznivého stavu 18:12. Škoda, že v tejto časti hry sme poľavili. Do koša nám to nepadalo takmer päť minút, čo hostky využili a išli do trojbodového vedenia (18:21). Až potom sme sa začali strelecky presadzovať, najmä kapitánka Števulová, takže polčas vyznel v náš prospech – 27:26.

V tretej štvrtine ´pumy´ najprv navýšili kolektívnym výkonom vedenie na 39:30, no potom sa dostavila hluchšia takmer trojminútová pasáž z našej strany, čo opäť využili Nitranky, najmä Fehérová s Horvátovou. Po trojke druhej menovanej to bolo opäť už iba o bod 39:38. Bystrický tréner Michálik siahol teda po oddychovom čase, po ktorom sa bodovo chytila Matejčíková. Jej zásluhou sa išlo do štvrtej štvrtiny za stavu 44:40. V nej sa už zápas lámal. Nitranky sa stále doťahovali, dokonca štyrikrát (!) na rozdiel jediného bodu (44:43, 46:45, 47:46 a 49:48). Až po košoch Jassovej a Matejčíkovej sme hostkám odskočili a hoci Fehérová kontrovala trestnými hodmi, dôležitú dvojku zaznamenala následne Striešová55:50. Následne aj naše dievčatá dokázali premeniť trestné hody a v závere sme dokázali z voľných striel zvýšiť náskok zásluhou van DalenŠtevulovej (62:53). Hráčky spod Zobora sa ešte snažili niečo s výsledkom urobiť, ale Bystričanky si umnou hrou výhru vziať nenechali.

Najbližší extraligový zápas odohrajú  Banskobystričanky v Piešťanoch o týždeň v sobotu 10. marca proti tamojším Čajkám. Ide o prvé kolo play-off, ktoré sa hrá na dve víťazstvá. Odveta je na programe v stredu 14. marca v našej hale na Štiavničkách.

Ak sa nič nepravdepodobné nestane, v druhom kole play-off by sme sa stretli s Nitrou a v prípade postupu cez tohto súpera môžu hrať ´pumy´ opäť o konečné piate miesto v ženskej extralige.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BKM Junior UKF Nitra 64:57 (18:12, 27:26, 44:40)

Štvrtiny: 18:12, 9:14, 17:14, 20:17. TH: 20/15 – 12/8. Fauly: 13 – 24. Trojky: 5 – 5. Rozhodovali: Mekelová, Perečinský a Macura. Diváci: 100.

ŠKP 08: Ozdincová 7 /1/, Jassová 14 (+ 7 doskokov), Števulová 12 /2/, van Dalen 3 (+ 7 doskokov), Jelenčíková 6 (Matejčíková 12, Striešová 10 /2/, Piperková 0)

Najviac bodov Nitra: Fehérová 12 (+ 7 doskokov), Horvátová 11, Kubušová a Svetlíková po 8.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Pre nás je to veľmi dôležité víťazstvo, môžeme sa psychicky dobre naladiť na play-off. Dúfam, že počas prvého kola sa dajú všetky hráčky zdravotne do poriadku, lebo posledné dni boli náročné. Niektoré dievčatá išli aj na antibiotiká, šarapatila viróza, nemohli sme plnohodnotne trénovať. Dúfam, že za týždeň a pol sa dá všetko do poriadku a na druhé kolo play-off nastúpime v plnej sile. Čo sa týka zápasu, musím zložiť veľký obdiv ´babám´, pretože dreli, makali. V obrane plnili to, čo sme si povedali, keďže podkošové hráčky Nitry sú silnejšie. To sme chceli hlavne eliminovať, čo sa aj podarilo. Súpera sme porazili i kolektívnym výkonom v útoku.“

Bea Jassová, najviac bodov i doskokov za ŠKP 08: „Rozhodla tímová obrana, ktorú sme museli zlepšíť a takisto návrat do rýchleho protiútoku, čo nám u nich minule ušlo, takže práve na toto sme sa zamerali. Vyšlo to v náš prospech, celkovo sme podali kolektívny výkon, čiže sa môžeme tešiť z víťazstva. Čakajú nás teraz náročnejšie stretnutia s Piešťanskými Čajkami. Bude to však skvelá príprava pred ďalšími zápasmi so súpermi, s ktorými môžeme hrať vyrovnanejšie duely.

Lucia Striešová, hráčka ŠKP 08, návrat po chorobe: „Po zranení som hrala pár stretnutí, no zastavila ma pre zmenu choroba, ale je to od zápasu k zápasu lepšie. Snažím sa vyhýbať tvrdším kontaktom, lebo stále ma problémová ruka bolí. V tomto dueli som sa síce nevyhla všetkým, ale zlepšuje sa to. Pred týmto zápasom sme si jasne povedali, že s ktorým súperom chceme v druhom kole play-off hrať. Takže sme museli vyhrať. Dobre sme zvládli najmä obranu a v útoku to už prišlo vedno s tým.“

Pavol Horička, tréner Nitry: „Banská Bystrica si výhru zaslúžila. Naše individuálne výkony dnes na domáci kolektívny výkon nestačili. Vo všetkých činnostiach sme boli o krok pozadu. Nielen v doskakovaní, ale aj v útočnej činnosti, stratili sme príliš veľa lôpt. Najmä v štvrtej štvrtine, kde sa lámal zápas, sme dostali ľahké koše do otvorenej obrany. Bránili sme individuálne, takže prehra je logickým dôsledkom týchto faktorov.“

1. Good Angels Košice, 2. Piešťanské Čajky, 3. Ružomberok , 4. Poprad, 5. Šamorín, 6. Nitra, 7. B. Bystrica, 8. Slovan.